gcalctool - en to bg translation catalogue (175 entries)

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
bg: Предоставя се разрешение за копиране, разпространение и/или промяна на този документ, съгласно условията на „Лиценза за свободна документация на GNU“, версия 1.1 или всяка следваща версия, издадена от Фондация „Свободен софтуер“; без „Непроменливи раздели“, „Текстове на предната корица“, както и „Текстове на задната корица“. Копие на лиценза може да бъде намерено <ulink type="help" url="ghelp:fdl">тук</ulink> или във файла COPYING-DOCS, разпространяван с това ръководство.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
bg: Това ръководство е част от колекция ръководства за GNOME, разпространявани под GFDL. Ако искате да разпространявате това ръководство отделно, можете да го направите, като включите копие на лиценза към ръководството, както е описано в раздел 6 от лиценза.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
bg: Много от имената, използвани от компании, за да отличават собствените си продукти и услуги, са регистрирани търговски марки. Когато такива имена присъстват в която и да е документация за GNOME и членовете на проекта за документация на GNOME са осведомени за съответните търговски марки, тогава имената са с главни букви или начални главни букви.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
bg: ДОКУМЕНТЪТ СЕ ПРЕДОСТАВЯ НА БАЗА „КАКТО Е“, БЕЗ КАКВАТО  И ДА Е ГАРАНЦИЯ, ПРЯКА ИЛИ КОСВЕНА, ВКЛЮЧИТЕЛНО БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЯ И ГАРАНЦИИ, ЧЕ ДОКУМЕНТЪТ ИЛИ ПРОМЕНЕНАТА МУ ВЕРСИЯ СА БЕЗ ДЕФЕКТИ, ГОДНИ ЗА КОНКРЕТНА УПОТРЕБА ИЛИ НЕНАРУШАВАЩИ. ЦЕЛИЯТ РИСК ОТНОСНО КАЧЕСТВОТО, ТОЧНОСТТА И ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ НАДОКУМЕНТА ИЛИ ПРОМЕНЕНАТА МУ ВЕРСИЯ Е ЗА ВАША СМЕТКА. АКО НЯКОЙ ДОКУМЕНТ ИЛИ ПРОМЕНЕНАТА МУ ВЕРСИЯ СЕ ОКАЖЕ ДЕФЕКТЕН В КАКВОТО И ДА Е ОТНОШЕНИЕ, ВИЕ (НЕ ПЪРВОНАЧАЛНИЯ АВТОР ИЛИ КОЙТО И ДА Е ДОПРИНЕСЪЛ ЗА РАЗРАБОТКАТА) ПОЕМАТЕ РАЗХОДИТЕ ЗА ВСЯКАКВО НЕОБХОДИМО ОБСЛУЖВАНЕ, ПОПРАВКА ИЛИ КОРЕКЦИИ. ТОВА ОТКАЗВАНЕ ОТ ГАРАНЦИЯТА ПРЕДСТАВЛЯВА СЪЩЕСТВЕНА ЧАСТ ОТ ТОЗИ ЛИЦЕНЗ. НЕ Е РАЗРЕШЕНА УПОТРЕБАТА НА КОЙТО И ДА Е ДОКУМЕНТ ИЛИ ПРОМЕНЕНАТА ВЕРСИЯ НА ДОКУМЕНТА, ОСВЕН ПРИ СПАЗВАНЕ НА ТОЗИ ОТКАЗ ОТ ГАРАНЦИЯ; И

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
bg: ПРИ НИКАКВИ ОБСТОЯТЕЛСТВА И ПОД НИКАКВА ЮРИДИЧЕСКА ОСНОВА, НЕЗАВИСИМО ДАЛИ Е В НАРУШЕНИЕ (ВКЛЮЧИТЕЛНО ПРИЧИНЕНО ОТ НЕБРЕЖНОСТ), ДОГОВОР ИЛИ ДРУГО, АВТОРЪТ, ПЪРВОНАЧАЛНИЯТ АВТОР ИЛИ КОЙТО И ДА Е ДОПРИНЕСЪЛ ЗАРАЗРАБОТКАТА, ИЛИ КОЙТО И ДА Е ДИСТРИБУТОР НА ДОКУМЕНТА ИЛИ ПРОМЕНЕНАТА МУ ВЕРСИЯ, ИЛИ КОЙТО И ДА Е ДОСТАВЧИК НА КОЯТО И ДА Е ОТ ИЗБРОЕНИТЕ СТРАНИ, НЯМА ДА БЪДЕ ОТГОВОРЕН ПРЕД НИКОГО ЗА ВСИЧКИ ПРЕКИ, КОСВЕНИ, СПЕЦИАЛНИ, СЛУЧАЙНИ ИЛИ ПОСЛЕДСТВЕНИ ЩЕТИ ОТ КАКЪВТО И ДА Е ХАРАКТЕР, ВКЛЮЧИТЕЛНО, БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЯ, ЩЕТИ ЗА ЗАГУБА НА ДОБРОЖЕЛАТЕЛНОСТ, СПИРАНЕ НА РАБОТАТА, КОМПЮТЪРНА ПОВРЕДА ИЛИ НЕИЗПРАВНОСТ, ИЛИ ВСЯКАКВИ ДРУГИ ЩЕТИ ИЛИ ЗАГУБИ, ВЪЗНИКНАЛИ ИЛИ СВЪРЗАНИ С УПОТРЕБАТА НА ДОКУМЕНТА ИЛИ ПРОМЕНЕНИТЕ МУ ВЕРСИИ, ДОРИ И КОГАТО ТАЗИ СТРАНА Е БИЛА ИНФОРМИРАНА ЗА ВЪЗМОЖНОСТТА ОТ ТАКИВА ЩЕТИ.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
bg: ДОКУМЕНТЪТ И ПРОМЕНЕНИТЕ МУ ВЕРСИИ СЕ ПРЕДОСТАВЯТ ПОД УСЛОВИЯТА НА ЛИЦЕНЗА ЗА СВОБОДНА ДОКУМЕНТАЦИЯ НА GNU, С ДОПЪЛНИТЕЛНОТО ПОЯСНЕНИЕ, ЧЕ: <placeholder-1/>

en: <application>Calculator</application> Manual V2.9
bg: Ръководство за <application>Калкулатор</application>, версия 2.9

en: GNOME Documentation Project
bg: Проект за документация на GNOME

en: Calculator Manual V2.9
bg: Ръководство за Калкулатор, версия 2.9

en: Sun Java Desktop System Documentation Team
bg: Екипът по документацията на Sun Java Desktop System

en: Calculator Manual V2.8
bg: Ръководство за Калкулатор, версия 2.8

en: August 2004
bg: Август 2004

en: gcalctool Manual V2.7
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.7

en: February 2004
bg: Февруари 2004

en: Sun GNOME Documentation Team
bg: Екип на Sun за документация на GNOME

en: gcalctool Manual V2.6
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.6

en: October 2003
bg: Октомври 2003

en: gcalctool Manual V2.5
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.5

en: July 2003
bg: Юли 2003

en: gcalctool Manual V2.4
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.4

en: June 2003
bg: Юни 2003

en: gcalctool Manual V2.3
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.3

en: April 2003
bg: Април 2003

en: gcalctool Manual V2.2
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.2

en: gcalctool Manual V2.1
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.1

en: March 2003
bg: Март 2003

en: gcalctool Manual V2.0
bg: Ръководство за gcalctool, версия 2.0

en: This manual describes version 5.5.37 of <application>Calculator</application>.
bg: Това ръководство описва <application>Калкулатор</application>, версия 5.5.37

en: Feedback
bg: Обратна връзка

en: To report a bug or make a suggestion regarding the <application>Calculator</application> application or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
bg: За да докладвате за грешка или да направите предложение относно програмата <application>Калкулатор</application> или това ръководство, следвайте указанията, описани в <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">Страницата за обратна връзка на GNOME</ulink>.

en: Calculator
bg: Калкулатор

en: Introduction
bg: Въведение

en: The <application>Calculator</application> application provides the following modes for different types of mathematical functionality:
bg: Програмата <application>Калкулатор</application> предоставя следните режими за различни видове математическа функционалност:

en: Basic
bg: Основен

en: The default mode. Provides standard calculator functions. You can perform standard addition, subtraction, division, and multiplication functions in Basic mode and you can use all of the Basic functions in each of the other modes.
bg: Основния режим. Предоставя стандартните калкулаторни функции. Може да извършвате стандартно събиране, изваждане, делене и умножения в този режим. Можете също да използвате основните функции и във всеки от другите режими.

en: Advanced
bg: Разширен

en: Provides advanced calculator functions. You can store numbers in 10 different memory registers, and easily retrieve and replace the numbers in the memory registers. You can use all of the Advanced functions in Financial and Scientific modes.
bg: Предоставя допълнителни калкулаторни функции. Може да запазвате числа в 10 различни паметови регистри и лесно да ги извличате и заменяте числата в паметовите регистри. Може да използвате допълнителни функции във финансовия и научен режим.

en: Financial
bg: Финансов

en: Provides several complex financial functions.
bg: Предоставя няколко сложни финансови функции.

en: Scientific
bg: Научен

en: Provides many additional mathematical functions, including trigonometric and bitwise functions. You can also store your own functions and constants, when you use Scientific mode.
bg: Предоставя много допълнителни математически функции, включително тригонометрични функции. Може също да запазвате ваши функции и константи, когато използвате научния режим.

en: You can use <application>Calculator</application> in the following numbering systems:
bg: Може да използвате <application>Калкулатора</application> в следните бройни системи:

en: Numbering System
bg: Бройна система

en: Base
bg: Основа

en: Binary
bg: Двоична

en: Octal
bg: Осмична

en: Decimal
bg: Десетична

en: Hexadecimal
bg: Шестнайсетична

en: Getting Started
bg: Първи стъпки

en: You can start <application>Calculator</application> in the following ways:
bg: Може да стартирате <application>Калкулатора</application> по следните начини:

en: Menu
bg: От менюто

en: Choose <menuchoice><guimenu>Accessories</guimenu><guimenuitem>Calculator</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Помощни програми</guimenu><guimenuitem>Калкулатор</guimenuitem></menuchoice>.

en: Command line
bg: От командния ред

en: Execute the following command: <userinput>gnome-calculator</userinput>
bg: Изпълнете следната команда: <userinput>gnome-calculator</userinput>

en: When you start <application><application>Calculator</application></application>, the following window is displayed:
bg: Когато стартирате <application><application>Калкулатора</application></application> се появява следният прозорец:

en: <application>Calculator</application> Basic Mode Window
bg: Прозорецът на <application>Калкулатор</application> в основен режим

en: Shows <application>Calculator</application> Basic mode window.
bg: Показва в основен режим прозореца на <application>Калкулатора</application>.

note: ==== End of Figure ====
en: The <application><application>Calculator</application></application> window contains the following elements:
bg: Прозорецът на <application><application>Калкулатора</application></application> съдържа следните елементи:

en: Menubar
bg: Лента с менюта

en: The menus on the menubar contain all of the commands that you need to work with <application><application>Calculator</application></application>.
bg: Менютата на лентата с менюта съдържат всички командите, които можете да използвате при работа с <application><application>Калкулатора</application></application>.

en: Display area
bg: Район на преглед

en: The display area shows the numbers that you enter, and the results of calculations. If you are not using arithmetic precedence, you can only enter numbers of up to forty digits.
bg: Районът на преглед показва числата, които въвеждате и резултатите от пресмятанията. Ако не използвате аритметично предимство, може да въведате само числа до 40 цифри.

en: Mode area
bg: Район на режима

en: The mode area displays the buttons for the current mode. The Basic mode buttons are always displayed. Advanced mode buttons are also available in Financial and Scientific modes.
bg: Районът на режима показва бутоните за текущия режим. Бутоните на основния режим са винаги показани. Бутоните на разширения режим са също видими във финансовия и научен режими.

en: Popup Menu
bg: Изскачащо меню

en: Shows popup-menu symbol.
bg: Показва символа за изскачащо меню.

en: The <placeholder-1/> symbol on a <application>Calculator</application> button indicates that a popup menu is displayed when you click on that button.
bg: Символът <placeholder-1/> върху бутон на <application>Калкулатора</application> показва, че ще се появи изскачащо меню, когато натиснете този бутон.

en: Status Bar
bg: Лента за състоянието

en: The status bar displays messages on the status of your calculations.
bg: Лентата за състоянието показва съобщения за статуса на пресмятанията Ви.

en: Usage
bg: Употреба

en: To Use Calculator Functions
bg: Използване на функциите на калкулатора

en: To perform a calculation, use one of the following methods:
bg: За да извършите пресмятане, използвайте един от следните методи:

en: Click on the <application>Calculator</application> buttons to enter numbers and functions.
bg: Натискайте бутоните на <application>Калкулатора</application>, за да въвеждате числа и функции.

en: Give focus to the <application>Calculator</application> window, then use the keyboard or numeric keypad to specify the calculation that you want to perform. For a complete list of keyboard shortcuts, see <xref linkend="gcalctool-keyboard-shortcut"/>.
bg: Изберете прозореца на <application>Калкулатора</application> и после използвайте клавиатурата или цифровите бутони, за да определите пресмятането, което искате да извършите. За пълен списък на клавиатурните бързи клавиши, вижте <xref·linkend="gcalctool-keyboard-shortcut"/>.

en: The <application>Calculator</application> application automatically displays numbers with more than 40 digits, and small numbers, as exponential numbers. For example, the following table shows the value that is displayed when you use the decimal numeric base with an accuracy of 2 significant places:
bg: Програмата <application>Калкулатор</application> автоматично показва числата с повече от 40 цифри и малки числа като експоненциални числа. Например, следната таблица показва стойността, която се показва, когато използвате десетична основа с точност до 2 значими позиции:

en: Display
bg: Показва

en: Signifies
bg: Обозначава

en: For information about how to enter a number in exponential format, see <xref linkend="gcalctool-enter-exp"/>.
bg: За информация относно как да въвеждате число в експоненциален формат, вижте <xref·linkend="gcalctool-enter-exp"/>.

en: To Display a Separator in Large Numbers
bg: Показване на разделител при големите числа

en: To insert a separator between every three digits to the left of the numeric point in decimal base, choose <menuchoice><guimenu>View</guimenu><guimenuitem>Show Thousands Separator</guimenuitem></menuchoice>.
bg: За да вмъкнете разделител между всеки три цифри от ляво на десетичната запетая при десетичната основа, изберете <menuchoice><guimenu>Изглед</guimenu><guimenuitem>Показване на разделителя за хилядите</guimenuitem></menuchoice>.

en: The separator character is not displayed when you use the C locale.
bg: Разделителният символ не се показва, когато използвате локалата C.

en: To Copy and Paste in the Display Area
bg: Копиране и поставяне в района на преглед

en: To copy the result of a calculation, choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Copy</guimenuitem></menuchoice>. You can paste the value into another application.
bg: За да копирате резултата на пресмятане, изберете <menuchoice><guimenu>Редактиране</guimenu><guimenuitem>Копиране</guimenuitem></menuchoice>. Може да поставите стойността в друга програма.

en: To paste a previously copied value into the display area, choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Paste</guimenuitem></menuchoice>.
bg: За да поставите копирана стойност в района на преглед, изберете <menuchoice><guimenu>Редактиране</guimenu><guimenuitem>Поставяне</guimenuitem></menuchoice>.

en: To Perform Basic Calculations
bg: Извършване на основни пресмятания

en: Basic mode is displayed by default when you first start <application>Calculator</application>. To explicitly invoke Basic mode, choose <menuchoice><guimenu>View</guimenu><guimenuitem>Basic</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Основният режим се показва по подразбиране, когато стартирате за пръв път <application>Калкулатора</application>. За да извикате изрично основния режим, изберете <menuchoice><guimenu>Изглед</guimenu><guimenuitem>Основен режим</guimenuitem></menuchoice>.

en: To Perform Simple Calculations
bg: Извършване на прости пресмятания

en: To perform simple calculations, use the buttons described in <xref linkend="gcalctool-TBL-simple-calc"/>.
bg: За да извършите прости пресмятания, използвайте бутоните описани в <xref·linkend="gcalctool-TBL-simple-calc"/>.

en: Performing Simple Calculations
bg: Извършване на прости пресмятания

en: Function
bg: Функция

en: Button
bg: Бутон

en: Description
bg: Описание

en: Example
bg: Пример

en: Result
bg: Резултат

en: Numerals
bg: Цифрови

en: <guibutton>0</guibutton> to <guibutton>9</guibutton> inclusive
bg: от <guibutton>0</guibutton> до <guibutton>9</guibutton> включително

en: In decimal and hexadecimal base, all numerals are available. In octal base, <guibutton>8</guibutton> and <guibutton>9</guibutton> are unavailable. In binary base, only <guibutton>0</guibutton> and <guibutton>1</guibutton> are available. The default base is decimal.
bg: В десетична и шестнайсетична основа, всички числа са налични. В осмична, <guibutton>8</guibutton> и <guibutton>9</guibutton> не са налични. В двоична, само <guibutton>0</guibutton> и <guibutton>1</guibutton> са налични. Стандартната основа е десетичната.

en: Numeric point
bg: Десетична запетая

en: Starts the fractional part of a numeric entry.
bg: Започва дробната част от числовия запис.

en: Calculate a result
bg: Пресмятане на резултат

en: Displays the result of the current calculation in the current base.
bg: Показва резултата от текущото пресмятане в текущата бройна система.

en: Addition
bg: Събиране

en: Adds the current value in the display area to the next number that you enter.
bg: Добавя към текущата стойност в района на преглед, следващото число, което въведете.

en: Subtraction
bg: Изваждане

en: Subtracts from the current value in the display area the next number that you enter.
bg: Изважда от текущата стойност в района на преглед, следващото число, което въведете.

en: Multiplication
bg: Умножение

en: Multiplies the current value in the display area by the next number that you enter.
bg: Умножава текущата стойност в района на преглед по следващото число, което въведете.

en: Division
bg: Делене

en: Divides the current value in the display area by the next number that you enter.
bg: Разделя текущата стойност в района на преглед на следващото число, което въведете.

en: Change the arithmetic sign
bg: Промяна на аритметичния знак

en: Changes a positive number to a negative number, or a negative number to a positive number.
bg: Променя положително число на отрицателно и обратното.

en: To Erase Characters
bg: Изтриване на символи

en: To erase characters, use the buttons described in <xref linkend="gcalctool-TBL-erase-char"/>.
bg: За да изтриете символи, използвайте бутоните описани в <xref·linkend="gcalctool-TBL-erase-char"/>.

en: Erasing Characters
bg: Изтриване на символи

en: Removes the rightmost character from the display area.
bg: Премахва най-крайния дясностоящ символ от района на преглед.

en: Clear Entry
bg: Изчистване на запис

en: Removes the current value from the display area.
bg: Премахва текущата стойност от района на преглед.

en: Clear
bg: Изчистване

en: Clr
bg: Изч

en: Resets the current value in the display area to zero and removes any previous calculation results. <guibutton>Clr</guibutton> also deselects the <guilabel>Hyp</guilabel> and <guilabel>Inv</guilabel> options in Scientific.
bg: Занулява текущата стойност в района на преглед и премахва предишни пресметнати резултати. <guibutton>Изч</guibutton> също така маха избора от <guilabel>Хип</guilabel> и <guilabel>Инв</guilabel> опциите в Научен режим.

en: To Display ASCII Values
bg: Показване на ASCII стойности

en: The Insert ASCII Value dialog is displayed.
bg: Появява се прозорецът за вмъкване на ASCII стойност.

en: To Perform Advanced Calculations
bg: Извършване на сложни пресмятания

en: To change to Advanced mode, choose <menuchoice><guimenu>View</guimenu><guimenuitem>Advanced</guimenuitem></menuchoice>.
bg: За да преминете към Разширен режим, изберете <menuchoice><guimenu>Изглед</guimenu><guimenuitem>Разширен режим</guimenuitem></menuchoice>.

en: <application>Calculator</application> Advanced Mode Buttons
bg: Бутони на разширения режим на <application>Калкулатор</application>

en: Performing Advanced Calculations
bg: Извършване на сложни пресмятания

en: Percentage
bg: Процент

en: If you use keyboard shortcuts, you can use the keyboard to specify the memory register, as shown in the following examples:
bg: Ако използвате клавиатурни бързи клавиши, може да използвате клавиатурата да определите паметовия регистър, както е показано в следните примери:

en: Register 0
bg: Регистър 0

en: Register 1
bg: Регистър 1

en: Register 2
bg: Регистър 2

en: Register 3
bg: Регистър 3

en: Future Value
bg: Бъдеща стойност

en: You plan to deposit $4000 in a bank account on the last day of each year for the next 20 years. The account pays 8% interest, compounded annually. Interest is paid on the last day of each year. To calculate the value of your account in 20 years, put the following values into the first three memory registers:
bg: Планирате да депозирате $4000 в банкова сметка на последния ден на всяка година, за следващите 20 години. Сметката плаща 8% лихва, добавяни годишно. Лихвата се изплаща на последния ден на всяка година. За да пресметнете сумата на банковата си сметка след 20 години, сложете следните стойности в първите три паметови регистри:

en: At the end of 20 years, the value of the account is $183,047.86.
bg: На края на 20те години, сумата в сметката е $183,047.86.

en: The monthly repayment is $1143.15.
bg: Месечните разплащания са $1143.15.

en: Present Value
bg: Сегашна стойност

en: Accuracy
bg: Точност

en: Binary Base
bg: Двоична основа

en: Bin
bg: Дво

en: Octal Base
bg: Осмична основа

en: Oct
bg: Осм

en: Decimal Base
bg: Десетична основа

en: Dec
bg: Дес

en: Hex
bg: Шес

en: Eng
bg: Инж

en: Fix
bg: Фик

en: Sci
bg: Нау

en: Degrees
bg: Градуси

en: Gradians
bg: Градиани

en: Radians
bg: Радиани

en: base
bg: основа

en: exponent
bg: експонента

en: Value
bg: Стойност

en: Keyboard Shortcut
bg: Бързи клавиши

en: Hexadecimal numerals
bg: Шестадесетични числа

en: Exponential
bg: Експонента

en: Cosine
bg: Косинус

en: Sine
bg: Синус

en: Natural logarithm
bg: Натурален логаритъм

en: Periodic payment
bg: Периодично разплащане

en: Present value
bg: Настояща стойност

en: Square root
bg: Корен квадратен

en: Periodic interest rate
bg: Периодична лихва

en: Payment period
bg: Период на разплащане

en: Absolute value
bg: Абсолютна стойност

en: Future value
bg: Бъдеща стойност

en: <keycap>Esc</keycap> or
bg: <keycap>Esc</keycap> или

en: Clear entry
bg: Изчистване на запис

en: Menu Item
bg: Елемент от меню

en: View
bg: Изглед

en: Edit
bg: Редактиране

en: Copy
bg: Копиране

en: Paste
bg: Поставяне

en: Help
bg: Помощ
