tar 1.34 - en to bg translation catalogue (594 entries)

en: invalid argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ е неправилен

en: ambiguous argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ не е еднозначен

en: Valid arguments are:
bg: Възможните аргументи са:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
bg: „ARGP_HELP_FMT“: стойността %s е по-малка или равна на %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
bg: %.*s: параметърът „ARGP_HELP_FMT“ изисква стойност

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
bg: %.*s: непознат параметър „ARGP_HELP_FMT“

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
bg: Грешки в „ARGP_HELP_FMT“: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
bg: Аргументите, задължителните или незадължителни за дългите опции, са съответно задължителни или незадължителни и за кратките опции.

en: Usage:
bg: Използване:

en:   or:
bg:   или:

en:  [OPTION...]
bg:  [ОПЦИЯ…]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
bg: За повече информация използвайте „%s --help“ или „%s --usage“.

en: Report bugs to %s.
bg: Съобщавайте за програмни грешки на %s.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>.

en: Unknown system error
bg: Неизвестна системна грешка

en: give this help list
bg: извеждане на тази справка

en: give a short usage message
bg: извеждане на кратко съобщение за използването

en: NAME
bg: ИМЕ

en: set the program name
bg: задаване на името на програмата

en: SECS
bg: СЕКУНДИ

en: hang for SECS seconds (default 3600)
bg: спиране за толкова СЕКУНДИ (стандартно е 3600)

en: print program version
bg: извеждане на версията на програмата

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Неизвестна версия!

en: %s: Too many arguments
bg: %s: Твърде много аргументи

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Опцията би трябвало да е била разпозната!

en: write error
bg: грешка при запис

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна.  Възможности:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
bg: %s: непозната опция „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ се използва без аргументи

en: %s: option '%s%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ изисква аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент — „%c“

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: unable to record current working directory
bg: не може да се запише коя е текущата работна директория

en: failed to return to initial working directory
bg: не може да се върне към първоначалната работна директория

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
bg: „

en: '
bg: “

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
bg: ^[yYдДщЩ]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
bg: ^[nNнНхХ]

en: Packaged by %s (%s)
bg: Пакетирано от %s (%s)

en: Packaged by %s
bg: Пакетирано от %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
bg: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: Лиценз — Общ публичен лиценз на GNU (GNU GPL), както е публикуван от Фондацията
    за свободен софтуер — версия 3 на лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.
    <%s>
    Тази програма е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте.
    Тя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ доколкото е позволено от закона.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
bg: Създадено от %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
bg: Създадено от %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s и др.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в програмата на адрес: %s
    Докладвайте грешки в превода на адрес: <dict@ludost.net>

en: Report %s bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в „%s“ на адрес: %s

en: %s home page: <%s>
bg: Уеб страница на „%s“: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
bg: %s: неуспешно изпълнение на функцията „%s“

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
bg: %s: ВНИМАНИЕ: неуспешно изпълнение на функцията „%s“

en: %s: Cannot change mode to %s
bg: %s: неуспешна смяна на режима за достъп на %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
bg: %s: неуспешна смяна на собствеността на потребител %lu, група %lu

en: %s: Cannot hard link to %s
bg: %s: неуспешно създаване на твърда връзка към „%s“

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
bg[0]: %s: грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байт
bg[1]: %s: грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байта

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
bg[0]: %s: ВНИМАНИЕ: грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байт
bg[1]: %s: ВНИМАНИЕ: грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байта

en: %s: Cannot seek to %s
bg: %s: неуспешно позициониране към отместване %s във файла

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
bg: %s: ВНИМАНИЕ: неуспешно позициониране към отместване %s във файла

en: %s: Cannot create symlink to %s
bg: %s: неуспешно създаване на символна връзка към %s

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
bg[0]: %s: записани са само %lu от %lu байт
bg[1]: %s: записани са само %lu от %lu байта

en: Removing leading `%s' from member names
bg: Премахване на началния префикс „%s“ от имената на членовете

en: Removing leading `%s' from hard link targets
bg: Премахване на началния префикс „%s“ от целите на твърдите връзки

en: Substituting `.' for empty member name
bg: Използване на „.“ вместо празно име на член

en: Substituting `.' for empty hard link target
bg: Използване на „.“ вместо празна цел на твърда връзка

en: exec/tcp: Service not available
bg: exec/tcp: услугата не е достъпна

en: stdin
bg: стандартен вход

en: stdout
bg: стандартен изход

en: Cannot connect to %s: resolve failed
bg: Неуспешно свързване към „%s“: адресът не може да се открие

en: Cannot redirect files for remote shell
bg: Неуспешно пренасочване на файлове за отдалечена командна обвивка

en: Cannot execute remote shell
bg: Неуспешно стартиране на отдалечена командна обвивка

en: Seek direction out of range
bg: Посоката за отместване е извън допустимия диапазон

en: Invalid seek direction
bg: Неправилна посока за търсене

en: Invalid seek offset
bg: Неправилно отместване при търсене

en: Seek offset out of range
bg: Мястото за позициониране е извън допустимия диапазон

en: Invalid byte count
bg: Неправилен брой байтове

en: Byte count out of range
bg: Броят байтове е извън допустимия диапазон

en: Premature eof
bg: Преждевременен край (EOF)

en: Invalid operation code
bg: Неправилен код на действие

en: Operation not supported
bg: Действието не се поддържа

en: Unexpected arguments
bg: Неочаквани аргументи

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
bg: Управление на устройство за магнитна лента, като се приемат команди от отдалечен процес

en: NUMBER
bg: N

en: set debug level
bg: ниво за изчистване на грешки

en: FILE
bg: ФАЙЛ

en: set debug output file name
bg: задаване на файл за изхода за изчистване на грешки

en: cannot open %s
bg: „%s“ не може да се отвори

en: too many arguments
bg: прекалено много аргументи

en: Garbage command
bg: Непозната команда

en: This does not look like a tar archive
bg: Това не прилича на архив на „tar“

en: Total bytes read
bg: Общо прочетени байтове

en: Total bytes written
bg: Общо записани байтове

en: Total bytes deleted
bg: Общо изтрити байтове

en: (pipe)
bg: (канал)

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
bg: Отказ за изчитане на съдържанието на архива от терминала (дали не сте пропуснали опцията „-f“?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
bg: Отказ за записването на съдържанието на архива от терминала (дали не сте пропуснали опцията „-f“?)

en: Invalid value for record_size
bg: Неправилна стойност на „record_size“

en: No archive name given
bg: Не е посочено име на архив

en: Cannot verify stdin/stdout archive
bg: Не може да се проверяват архиви на стандартните вход/изход

en: Archive is compressed. Use %s option
bg: Архивът е компресиран.  Използвайте опцията %s

en: Cannot update compressed archives
bg: Не може да се актуализират компресирани архиви

en: At beginning of tape, quitting now
bg: В началото на лентата.  Край на изпълнението

en: Too many errors, quitting
bg: Твърде много грешки.  Край на изпълнението

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
bg[0]: Размер на записа = %lu блок
bg[1]: Размер на записа = %lu блока

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
bg[0]: Неподравнен блок (%lu байт) в архива
bg[1]: Неподравнен блок (%lu байта) в архива

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
bg: Невъзможно е връщане назад в архивния файл — той може и да не се чете без опция „-i“

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
bg: „rmtlseek“ не завърши при граница на запис

en: %s: contains invalid volume number
bg: %s: съдържа неправилен номер на том

en: Volume number overflow
bg: Препълване на номера на том

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
bg: Подгответе том №%d за %s и натиснете „Return“:

en: EOF where user reply was expected
bg: EOF, а се очакваше отговор от потребителя

en: WARNING: Archive is incomplete
bg: ВНИМАНИЕ: Архивът е незавършен

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
bg:  n ИМЕ         Задаване на ново име на файл име за следващите томове
     q             Прекратяване на изпълнението на „tar“
     y/Return      Продължаване на изпълнението

en:  !             Spawn a subshell
bg:  !             Стартиране на вторична командна обвивка

en:  ?             Print this list
bg:  ?             Извеждане на този списък

en: No new volume; exiting.
bg: Няма повече томове — изход.

en: File name not specified. Try again.
bg: Не е посочено име на файл.  Опитайте отново.

en: Invalid input. Type ? for help.
bg: Неправилна команда.  Използвайте „?“ за справка.

en: %s command failed
bg: неуспешно изпълнение на командата „%s“

en: %s is not continued on this volume
bg: „%s“ не продължава с този том

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
bg: „%s“ вероятно продължава в този том: заглавният запис съдържа отрязано име

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
bg: %s е грешен размер (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
bg: Този том е извън поредицата (%s - %s != %s)

en: Archive not labeled to match %s
bg: Архивът не е етикетиран да отговаря на „%s“

en: Volume %s does not match %s
bg: Томът „%s“ не съответства на „%s“

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
bg: %s: името на файла е твърде дълго, за да се побере в заглавен запис на многотомен архив на ГНУ и бе съкратено

en: write did not end on a block boundary
bg: записът не завърши на границата на блок

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
bg[0]: Само %lu от %lu байт би прочетен
bg[1]: Само %lu от %lu байта бяха прочетени

en: Contents differ
bg: Различно съдържание

en: Unexpected EOF in archive
bg: Неочакван знак за край (EOF) в архива

en: File type differs
bg: Различни видове файлове

en: Mode differs
bg: Различни режими на достъп

en: Uid differs
bg: Различни идентификатори на собственици

en: Gid differs
bg: Различни идентификатори на групи

en: Mod time differs
bg: Различни времена на промяна

en: Size differs
bg: Различни размери

en: Not linked to %s
bg: Не е свързан с „%s“

en: Symlink differs
bg: Различни символни връзки

en: Device number differs
bg: Различни номера на устройства

en: Verify
bg: Проверка

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
bg: %s: Непознат вид файл „%c“, сравнява се като обикновен файл

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
bg: Архивът съдържа файлови имена с отстранени префикси.

en: Archive contains transformed file names.
bg: Архивът съдържа преобразувани имена на файлове.

en: Verification may fail to locate original files.
bg: Проверката може и да не открие оригиналните файлове.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
bg[0]: НЕУСПЕШНА ПРОВЕРКА: открит е %d неправилен заглавен запис
bg[1]: НЕУСПЕШНА ПРОВЕРКА: открити са %d неправилни заглавни записа

en: A lone zero block at %s
bg: Изолиран блок от нули при %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
bg: %s: директорията съдържа етикет, че е кешираща — „%s“: %s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
bg: стойността %s е извън диапазона на „%s“: [%s; %s], замества се с „%s“

en: value %s out of %s range %s..%s
bg: стойността %s е извън диапазона на „%s“: [%s; %s]

en: Generating negative octal headers
bg: Генерират се отрицателни осмични заглавни записи

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
bg: %s: името на файл е твърде дълго (максимум %d), затова той не се архивира

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
bg: %s: името на файл е твърде дълго (не може да се раздели), затова той не се архивира

en: %s: link name is too long; not dumped
bg: %s: името на символна връзка е твърде дълго, затова тя не се архивира

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
bg[0]: %s: файлът намаля̀ с %s байт, допълва се с нула
bg[1]: %s: файлът намаля̀ с %s байта, допълва се с нули

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
bg: %s: файлът е в друга файлова система, затова той не се архивира

en: contents not dumped
bg: съдържанието не се архивира

en: %s: Unknown file type; file ignored
bg: %s: непознат вид файл, файлът се прескача

en: Missing links to %s.
bg: Липсват връзки към „%s“.

en: %s: file is unchanged; not dumped
bg: %s: файлът не е променен, затова той не се архивира

en: %s: file is the archive; not dumped
bg: %s: файлът е архив, затова той не се архивира

en: directory not dumped
bg: директорията не се архивира

en: %s: file changed as we read it
bg: %s: файлът бе изменен по време на четене

en: %s: socket ignored
bg: %s: гнездото се прескача

en: %s: door ignored
bg: %s: специалният файл тип „door“ се прескача

en: Skipping to next header
bg: Прескачане до следващия заглавен запис

en: Deleting non-header from archive
bg: Изтриване на незаглавен запис от архива

en: %s: implausibly old time stamp %s
bg: %s: записано е невероятно старо време %s

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
bg: %s: записано е време %s, което е %s сек. в бъдещето

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
bg: %s: неочаквана несъгласуваност при създаване на директория

en: %s: skipping existing file
bg: „%s“: пропускане на съществуващ файл

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
bg: %s: директорията бе преименувана, преди да може да се извлече състоянието ѝ

en: Extracting contiguous files as regular files
bg: Последователно непрекъснатите файлове се извличат като обикновени файлове

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
bg: Опит за извличането на символни връзки като твърди

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
bg: %s: невъзможно извличане — файлът продължава с друг том

en: Unexpected long name header
bg: Неочаквано дълъг заглавен запис

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
bg: %s: непознат вид файл „%c“, извлича се като обикновен файл

en: Current %s is newer or same age
bg: Текущият файл „%s“ е по-нов или със същата възраст

en: %s: Member name contains '..'
bg: „%s“: името на някой от елементите съдържа „..“

en: %s: Was unable to backup this file
bg: %s: неуспешно създаване на резервно копие на този файл

en: Cannot rename %s to %s
bg: Неуспешно преименуване на „%s“ към „%s“

en: %s: Directory has been renamed from %s
bg: %s: директорията бе преименувана от „%s“

en: %s: Directory is new
bg: %s: директорията е нова

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
bg: %s: директорията е в друга файлова система и не се архивира

en: %s: Directory has been renamed
bg: %s: директорията бе преименувана

en: Invalid time stamp
bg: Записано е неправилно време

en: Invalid modification time
bg: Неправилно време на промяна

en: Invalid modification time (nanoseconds)
bg: Неправилно време на промяна (наносекунди)

en: Invalid device number
bg: Неправилен номер на устройство

en: Invalid inode number
bg: Неправилен номер на i-възел

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
bg: %s: байт %s: %s %.*s… твърде голяма дължина

en: Unexpected EOF in snapshot file
bg: Неочакван край на файла за състоянието (snapshot)

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
bg: %s: байт %s: %s %s следван от неправилен байт 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
bg: %s: байт %s: (допустим диапазон: [%s; %s]
        %s %s

en: %s: byte %s: %s %s
bg: %s: байт %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s
bg: %s: байт %s: %s

en: Missing record terminator
bg: Липсва завършител на записа

en: Bad incremental file format
bg: Грешен инкрементален файлов формат

en: Unsupported incremental format version: %<PRIuMAX>
bg: Неподдържана версия на инкрементален формат: %<PRIuMAX>

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): очаква се „%c“, а вместо това бе получен %#3o

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): „X“ се повтаря

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): празно име в „R“

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): „T“ не се предхожда от „R“

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): празно име в „T“

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): очаква се „%c“, вместо това данните свършват

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
bg: Неправилна секция за директориите (dumpdir): „X“ никога не се използва

en: Cannot create temporary directory using template %s
bg: Не може да се създаде временна директория по шаблона %s

en: %s: Not purging directory: unable to stat
bg: %s: директорията няма да бъде изчистена, защото няма достъп до нея

en: %s: directory is on a different device: not purging
bg: %s: директорията няма да бъде изчистена, защото е на друго устройство

en: %s: Deleting %s
bg: %s: изтрива се %s

en: %s: Cannot remove
bg: %s: не може да се изтрие

en: %s: Omitting
bg: %s: пропуска се

en: block %s: ** Block of NULs **
bg: блок %s: •• Блок от знаци NUL ••

en: block %s: ** End of File **
bg: блок %s: •• Край на файла ••

en: block %s:
bg: блок %s:

note: TRANSLATORS: %s is type of the value (gid_t, uid_t, etc.)
en: Blanks in header where numeric %s value expected
bg: Интервали в заглавен запис вместо числова стойност за %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
bg: Осмичната стойност %.*s в архива е извън диапазона за %s.  Приема се, че е допълнение до две

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive octal value %.*s is out of %s range
bg: Осмичната стойност %.*s в архива е извън диапазона за %s

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
bg: Архивът съдържа архаични заглавни записи по модул 64 (base-64)

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
bg: Архивът е подписан с низ по модул 64 %s (base-64), който е е извън диапазона за %s

en: Archive base-256 value is out of %s range
bg: Стойността по модул 256 (base-256) в архива е извън диапазона %s

note: TRANSLATORS: Second %s is a type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
bg: Архивът съдържа %.*s, вместо това се очаква числова стойност за %s

note: TRANSLATORS: Second %s is type name (gid_t,uid_t,etc.)
en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
bg: Стойността %s в архива е извън допустимия диапазон за %s: [%s; %s]

en:  link to %s
bg:  връзка към „%s“

en:  unknown file type %s
bg:  непознат вид файл %s

en: --Long Link--
bg: ——Дълга връзка——

en: --Long Name--
bg: ——Дълго име——

en: --Volume Header--
bg: ——Заглавен запис на тома——

en: --Continued at byte %s--
bg: ——Продължава при байт %s——

en: Creating directory:
bg: Създава се директория:

en: Renaming %s to %s
bg: „%s“ се преименува на „%s“

en: %s: Cannot rename to %s
bg: %s: не може да се преименува на „%s“

en: Renaming %s back to %s
bg: „%s“ се преименува обратно на „%s“

en: %s: File removed before we read it
bg: %s: Файлът бе изтрит, преди да бъде прочетен

en: child process
bg: породен процес

en: interprocess channel
bg: междупроцесен канал

en: Local file name selection:
bg: Избор на локален файл:

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
bg: добавяне на посочения ФАЙЛ към архива (полезно е, ако името му започва с „-“)

en: DIR
bg: ДИРЕКТОРИЯ

en: change to directory DIR
bg: преминаване към ДИРЕКТОРИЯта

en: get names to extract or create from FILE
bg: вземане на имената за извличане или създаване от ФАЙЛ

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
bg: „-T“ изчита имена на файлове, завършващи с нулев байт.  Това задейства опцията „--verbatim-files-from“

en: disable the effect of the previous --null option
bg: изключване на ефекта от предходна опция „--null“

en: unquote input file or member names (default)
bg: декодиране на „\“ на входния файл или имената на членовете (стандартно)

en: do not unquote input file or member names
bg: без декодиране на „\“ на входния файл или имената на членовете

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
bg: „-T“ изчита имената на файловете дословно, без екраниране или други обработки

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
bg: „-T“ зачита имена на файлове, започващи с тирета, като опции (стандартно)

en: PATTERN
bg: ШАБЛОН

en: exclude files, given as a PATTERN
bg: без файловете, отговарящи на ШАБЛОНа

en: exclude patterns listed in FILE
bg: пропускане на файловете, отговарящи на шаблоните във ФАЙЛа

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
bg: без директории, които съдържат етикет за кешираща директория („CACHEDIR.TAG“), с изключение на самия него

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
bg: без всичко под директориите, които съдържат етикет за кешираща директория („CACHEDIR.TAG“)

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
bg: без директории, които съдържат етикет за кешираща директория („CACHEDIR.TAG“)

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
bg: без директории, които съдържат такъв ФАЙЛ, с изключение на самия ФАЙЛ

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
bg: изчитане на шаблоните за прескачане за всяка директория от зададения ФАЙЛ, ако той съществува

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
bg: изчитане на шаблоните за прескачане за всяка директория и поддиректориите ѝ от зададения ФАЙЛ, ако той съществува

en: exclude everything under directories containing FILE
bg: без всичко под директориите, които съдържат такъв ФАЙЛ

en: exclude directories containing FILE
bg: без директории, които съдържат такъв ФАЙЛ

en: exclude version control system directories
bg: прескачане на служебните директории за следене на версиите

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
bg: изчитане на шаблоните за прескачане от файла с пренебрегваните файлове от системата за следене на версиите

en: exclude backup and lock files
bg: без заключващи файлове и резервни копия

en: recurse into directories (default)
bg: рекурсивно обхождане на поддиректориите (стандартно)

en: avoid descending automatically in directories
bg: без рекурсивно обхождане на поддиректориите

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
bg: Съпоставяне с файлови имена (влияе и на включващи, и на изключващи шаблони):

en: patterns match file name start
bg: съпоставянето с шаблоните започва от началото на файловото име

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
bg: напасването се зачита след произволен знак „/“ (стандартно при изключване)

en: ignore case
bg: без разлика между главни и малки букви

en: case sensitive matching (default)
bg: с разлика между главни и малки букви (стандартно)

en: use wildcards (default for exclusion)
bg: използване на „*“ и „?“ (стандартно при прескачане)

en: verbatim string matching
bg: дословно сравнение на низове

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
bg: „*“ и „?“ не напасват „/“ (стандартно при прескачане)

en: wildcards do not match '/'
bg: „*“ и „?“ не напасват „/“

en: %s:%lu: unrecognized option
bg: %s:%lu: непозната опция

en: The following options were used after any non-optional arguments in archive create or update mode.  These options are positional and affect only arguments that follow them.  Please, rearrange them properly.
bg: Използвали сте следните опции след задължителен аргумент в режим на създаване или промяна на архив, но те са позиционни и се отнасят само за аргументите, които ги следват.  Преподредете ги.

en: -C %s has no effect
bg: „-C %s“ няма ефект

en: --%s %s has no effect
bg: „--%s %s“ няма ефект

en: --%s has no effect
bg: „--%s“ няма ефект

en: command line
bg: команден ред

en: %s: file list requested from %s already read from %s
bg: %s: файловият списък заявен от „%s“ вече е прочетен от „%s“

en: cannot split string '%s': %s
bg: низът „%s“ не може да се раздели: %s

en: %s: file name read contains nul character
bg: %s: името на файла съдържа нулев байт

en: Pattern matching characters used in file names
bg: В имената на файловете са използвани шаблонни знаци („*“ или „?“)

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
bg: За напасване по шаблони използвайте „--wildcards“, а за подтискането на това предупреждение — „--no--wildcards“

en: %s: Not found in archive
bg: %s: не е открит в архива

en: %s: Required occurrence not found in archive
bg: %s: необходимо срещане не е открито в архива

en: Archive label mismatch
bg: Разлика в етикет на архива

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
bg: Опцията „-C“ в списък с файлове е несъвместима с опцията „--listed-incremental“

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
bg: Опцията „--listed-incremental“ позволява само една опция „-C“

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
bg: И двете опции — „%s“ и „%s“, изискват стандартен вход

en: %s: Invalid archive format
bg: %s: Неправилен формат на архива

en: GNU features wanted on incompatible archive format
bg: Поискани са възможности поддържани от проекта ГНУ при несъвместим архивен формат

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
bg: Непознат начин на екраниране: „%s“.  Използвайте „%s --quoting-style=help“, за да получите списък.

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
bg: Командата „tar“ на ГНУ запазва последователно много файлове в един лентов или дисков
    архив и може да възстановява впоследствие отделни файлове от архива.
    
    Примери:
      tar -cf архив.tar дрън мрън  # Създаване на архив.tar от „дрън“ и „мрън“
      tar -tvf архив.tar           # Подробно извеждане на всичко в архив.tar
      tar -xf архив.tar            # Извличане на всички файлове от архив.tar

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
bg: Суфиксът за резервни копия е „~“, освен при промяна със „--suffix“ или с
    променлива на средата „SIMPLE_BACKUP_SUFFIX“.  Методът за управление на
    версиите може да се посочва с „--backup“ или с променливата „VERSION_CONTROL“.
    Допустими стойности са:
    
      none, off       никога да не се правят резервни копия
      t, numbered     да се правят номерирани резервни копия
      nil, existing   номерирани, ако вече има номерирани, иначе — прости
      never, simple   винаги да се правят прости резервни копия

en: Main operation mode:
bg: Основно действие:

en: list the contents of an archive
bg: извеждане на съдържанието на архив

en: extract files from an archive
bg: извличане на файлове от архива

en: create a new archive
bg: създаване на нов архив

en: find differences between archive and file system
bg: откриване на разликите между архива и файловата система

en: append files to the end of an archive
bg: добавяне на файлове в края на архив

en: only append files newer than copy in archive
bg: добавяне само на файлове, по-нови от копието в архива

en: append tar files to an archive
bg: прибавяне на файлове във формат „tar“ към архива

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
bg: триене на файлове от архива (невъзможно при магнитни ленти!)

en: test the archive volume label and exit
bg: проверка на етикета на тома и изход

en: Operation modifiers:
bg: Модификатори:

en: handle sparse files efficiently
bg: ефективна работа с рехави файлове

en: TYPE
bg: ВИД

en: technique to detect holes
bg: начин за откриване на дупки

en: MAJOR[.MINOR]
bg: ГОЛЯМ[.МАЛЪК]

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
bg: задаване на версията на форма̀та рехавите файлове (влече „--sparse“)

en: handle old GNU-format incremental backup
bg: със стария формат ГНУ за инкрементално архивиране

en: handle new GNU-format incremental backup
bg: с новия формат на ГНУ за инкрементално архивиране

en: dump level for created listed-incremental archive
bg: ниво на архива за създадения с опцията „--listed-incremental“ архив

en: do not exit with nonzero on unreadable files
bg: без изход с грешка при нечетими файлове

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
bg: обработка само на N-тото срещане на всеки файл в архива.  Тази опция важи само в съчетание с една от подкомандите „--delete“, „--diff“, „--extract“ или „--list“ и когато списъкът от файлове е зададен или на командния ред, или с опция „-T“.  Ако N не е посочен, се подразбира 1.

en: archive is seekable
bg: архивът е с произволен достъп

en: archive is not seekable
bg: архивът не е с произволен достъп

en: do not check device numbers when creating incremental archives
bg: без проверка на номерата на устройствата при създаване на инкрементални архиви

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
bg: проверка на номерата на устройствата при създаване на инкрементални архиви (стандартно)

en: Overwrite control:
bg: Управление на заместването на файлове:

en: attempt to verify the archive after writing it
bg: проверка на архива след записа

en: remove files after adding them to the archive
bg: изтриване файловете след добавянето им в архива

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
bg: без заместване на съществуващи файлове при извличането, това да се счита за грешка

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
bg: без заместване на съществуващи файлове при извличането, те да се прескачат без съобщаване

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
bg: без заместване на съществуващи файлове при извличането, ако са по-нови

en: overwrite existing files when extracting
bg: заместване на съществуващи файлове при извличане

en: remove each file prior to extracting over it
bg: изтриване на всеки файл преди презаписване върху него

en: empty hierarchies prior to extracting directory
bg: изчистване на йерархията преди извличане на директорията

en: preserve metadata of existing directories
bg: запазване на метаданните на съществуващите директории

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
bg: заместване на метаданните на съществуващите директории при извличане (стандартно)

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
bg: запазване на съществуващите символни връзки към директории при извличането на файлове

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
bg: създаване на поддиректория, за да се избегне извличането на файлове в началната

en: Select output stream:
bg: Избор на изходен поток:

en: extract files to standard output
bg: извличане на файловете на стандартния изход

en: COMMAND
bg: КОМАНДА

en: pipe extracted files to another program
bg: подаване на всеки извлечен файл към КОМАНДА през канал

en: ignore exit codes of children
bg: игнориране на изходния код на породени процеси

en: treat non-zero exit codes of children as error
bg: всеки ненулев код на завършване на породен процес се счита за грешка

en: Handling of file attributes:
bg: Подход спрямо файловите атрибути:

en: force NAME as owner for added files
bg: ИМЕ да е собственик на добавените файлове

en: force NAME as group for added files
bg: ИМЕ да е групата на добавените файлове

en: use FILE to map file owner UIDs and names
bg: използване на посочения ФАЙЛ за съответствието между идентификатор (UID) и име на потребител

en: use FILE to map file owner GIDs and names
bg: използване на посочения ФАЙЛ за съответствието между идентификатор (GID) и име на група

en: DATE-OR-FILE
bg: ДАТА_ИЛИ_ФАЙЛ

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
bg: времето на промяна на добавените файлове да е като ДАТА_ИЛИ_ФАЙЛ

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
bg: задаване на време, само когато файлът е по-нов от времето посочено с опцията „--mtime“

en: CHANGES
bg: ПРОМЕНИ

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
bg: прилага ПРОМЕНИте към режима за достъп на добавените файлове

en: METHOD
bg: МЕТОД

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
bg: запазване на времената на достъп на архивираните файлове или чрез възстановяване на времената след четене (при МЕТОД=„replace“ — стандартно), или без изобщо да се променят (МЕТОД=„system“)

en: don't extract file modified time
bg: без извличане на времето на промяна на файловете

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
bg: опит за възстановяване на файловете със собственик както е в архива (стандартно за суперпотребителите)

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
bg: възстановяване на файловете, като собственик сте вие (стандартно за обикновените потребители)

en: always use numbers for user/group names
bg: използване на числа вместо имена за потребител и група

en: extract information about file permissions (default for superuser)
bg: точно възстановяване на режима на достъп, без прилагане на „umask“ (стандартно при привилегирован потребител)

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
bg: прилагане на „umask“ на потребителя при извличане на файлове (стандартно при обикновен потребител)

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
bg: аргументите-членове са изведени в същия ред както файловете в архива

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
bg: задаването на времето на промяна и режима за достъп на извлечените директории да се извърши след завършването на извличането

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
bg: отмяна на ефекта на „--delay-directory-restore“

en: ORDER
bg: ПОДРЕДБА

en: directory sorting order: none (default), name or inode
bg: подредба на директориите: без (стандартно), по име или по i-възел

en: directory sorting order: none (default) or name
bg: подредба на директориите: без (стандартно) или по име

en: Handling of extended file attributes:
bg: Подход спрямо разширените файлови атрибути:

en: Enable extended attributes support
bg: С поддръжка на разширените файлови атрибути

en: Disable extended attributes support
bg: Без поддръжка на разширените файлови атрибути

en: MASK
bg: МАСКА

en: specify the include pattern for xattr keys
bg: указване на шаблона за включените разширени файлови атрибути

en: specify the exclude pattern for xattr keys
bg: указване на шаблона за изключените разширени файлови атрибути

en: Enable the SELinux context support
bg: С поддръжка на контекстите на SELinux

en: Disable the SELinux context support
bg: Без поддръжка на контекстите на SELinux

en: Enable the POSIX ACLs support
bg: С поддръжка на списъците за контрол на достъпа (ACL) на POSIX

en: Disable the POSIX ACLs support
bg: Без поддръжка на списъците за контрол на достъпа (ACL) на POSIX

en: Device selection and switching:
bg: Избор на устройство и смяна:

en: ARCHIVE
bg: АРХИВ

en: use archive file or device ARCHIVE
bg: използване на този АРХИВен файл или устройство

en: specify drive and density
bg: указване на устройство и гъстота

en: archive file is local even if it has a colon
bg: архивният файл е локален дори името да съдържа „:“

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
bg: ползване на посочената КОМАНДА вместо „rmt“

en: use remote COMMAND instead of rsh
bg: ползване на посочената КОМАНДА вместо „rsh“

en: create/list/extract multi-volume archive
bg: работа с многотомен архив

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
bg: смяна на лентата след запис на 1024 × N байта

en: run script at end of each tape (implies -M)
bg: изпълнение на скрипт в края на всяка лента (включва и опцията „-M“)

en: use/update the volume number in FILE
bg: ползване и обновяване на номер на тома от ФАЙЛ

en: Device blocking:
bg: Блокове на устройството:

en: BLOCKS
bg: БЛОКОВЕ

en: BLOCKS x 512 bytes per record
bg: БЛОКОВЕ × 512 байта в секунда

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
bg: N-байтови записи, трябва да е кратно на 512

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
bg: прескачане на блоковете от нули (означава EOF)

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
bg: преразделяне по блокове при четене (при канали в 4.2BSD)

en: Archive format selection:
bg: Формат на архива:

en: FORMAT
bg: ФОРМАТ

en: create archive of the given format
bg: създаване на архив с посочения ФОРМАТ

en: FORMAT is one of the following:
bg: ФОРМАТ е някой от следните:

en: old V7 tar format
bg: стар формат „tar“, V7

en: GNU format as per tar <= 1.12
bg: формат на ГНУ при „tar“ ≤ 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
bg: формат на версия 1.13.x на „tar“ на ГНУ

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
bg: формат POSIX 1003.1-1988 („ustar“)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
bg: формат POSIX 1003.1-2001 („pax“)

en: same as pax
bg: същото като „pax“

en: same as --format=v7
bg: същото като „--format=v7“

en: same as --format=posix
bg: същото като „--format=posix“

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
bg: КЛЮЧ[[:]=СТОЙНОСТ][,КЛЮЧ[[:]=СТОЙНОСТ]]…

en: control pax keywords
bg: управляващи КЛЮЧове за „pax“

en: TEXT
bg: ИМЕ_ИЛИ_ШАБЛОН

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
bg: създаване на архив с такова ИМЕ, а при извеждане или извличане името на тома се сравнява с този ШАБЛОН

en: Compression options:
bg: Опции за компресиране:

en: use archive suffix to determine the compression program
bg: определяне на компресиращата програма според суфикса на архива

en: do not use archive suffix to determine the compression program
bg: без определяне на компресиращата програма според суфикса на архива

en: PROG
bg: ПРОГРАМА

en: filter through PROG (must accept -d)
bg: прекарва архива през ПРОГРАМАта (тя трябва да приема опция „-d“)

en: Local file selection:
bg: Избор на локален файл:

en: stay in local file system when creating archive
bg: работа в рамките на локалната файлова система

en: don't strip leading '/'s from file names
bg: оставяне на „/“ в началото на имена на файлове

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
bg: следване на символните връзки и архивиране на сочените файлове

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
bg: следване на твърдите връзки и архивиране на сочените файлове

en: MEMBER-NAME
bg: ИМЕ_НА_ЧЛЕН

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
bg: започване от обекта с това ИМЕ_НА_ЧЛЕН при четене на архива

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
bg: съхраняване само на файлове по-нови от ДАТА_ИЛИ_ФАЙЛ

en: DATE
bg: ДАТА

en: compare date and time when data changed only
bg: сравняване на времето, само ако данните са променени

en: CONTROL
bg: НОМЕРИРАНЕ

en: backup before removal, choose version CONTROL
bg: резервно копие с това НОМЕРИРАНЕ преди изтриване

en: STRING
bg: НИЗ

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
bg: резервно копие пред изтриване, като се ползва този НИЗ вместо обичайния суфикс („~“, освен ако не е бил сменен с променливата от обкръжението „SIMPLE_BACKUP_SUFFIX“)

en: File name transformations:
bg: Промѐни на файловите имена:

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
bg: махане на този брой директории от началото на пътищата при извличане

en: EXPRESSION
bg: ИЗРАЗ

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
bg: преобразуване на имената на файловете с този ИЗРАЗ за замяна на „sed“

en: Informative output:
bg: Извеждане на информация:

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
bg: извеждане на напредъка след всеки N-ти запис (стандартно е 10)

en: ACTION
bg: ДЕЙСТВИЕ

en: execute ACTION on each checkpoint
bg: изпълнение на ДЕЙСТВИЕ при всяка контролна точка

en: print a message if not all links are dumped
bg: предупреждение, ако не всички твърди връзки са включени в архива

en: SIGNAL
bg: СИГНАЛ

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
bg: отпечатване на общия брой байтове след обработването на архива, ако има аргумент, той се тълкува като име на сигнал, а извеждането на информацията става при получаването му.  Допустими СИГНАЛи са „SIGHUP“, „SIGQUIT“, „SIGINT“, „SIGUSR1“ и „SIGUSR2“, имената без „SIG“ също са позволени

en: print file modification times in UTC
bg: извеждане на времената в UTC

en: print file time to its full resolution
bg: извеждане на времената с пълна точност

en: send verbose output to FILE
bg: изпращане на подробния изход във ФАЙЛ

en: show block number within archive with each message
bg: показване на номера на блок в архива с всяко съобщение

en: show tar defaults
bg: извеждане на стандартните стойности на „tar“

en: show valid ranges for snapshot-file fields
bg: извеждане на диапазоните за полетата на файла за състоянието (snapshot)

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
bg: отпечатване на всяка директория, която се пропуска по някаква причина при извеждане или извличане

en: show file or archive names after transformation
bg: извеждане на преобразуваните файлови имена в архива

en: STYLE
bg: НАЧИН

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
bg: НАЧИН за цитиране на специални знаци, различните видове са по-долу

en: additionally quote characters from STRING
bg: работа със знаците и от НИЗа като специални

en: disable quoting for characters from STRING
bg: работа със знаците от НИЗа като обикновени

en: ask for confirmation for every action
bg: изискване на потвърждение за всяко действие

en: verbosely list files processed
bg: подробно изреждане на обработените файлове

en: KEYWORD
bg: КЛЮЧ

en: warning control
bg: управление на предупрежденията

en: Compatibility options:
bg: Опции за съвместимост:

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
bg: при създаване е същото като „--old-archive“, а при извличане е същото като „--no-same-owner“

en: Other options:
bg: Други опции:

en: disable use of some potentially harmful options
bg: изключване на някои потенциално опасни опции

note: TRANSLATORS: Both %s in this statement are replaced with option names.
en: '%s' cannot be used with '%s'
bg: опциите „%s“ и „%s“ са несъвместими

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
bg: Не може да се използва повече от една опция „-Acdtrux“, „--delete“ или „--test-label“

en: Conflicting compression options
bg: Противоречащи си опции за компресиране

en: Unknown signal name: %s
bg: Непознато име на сигнал: „%s“

en: Date sample file not found
bg: Не е открит еталонният файл за дата

en: Substituting %s for unknown date format %s
bg: Използва се „%s“ вместо непознатия файлов формат за дата „%s„“

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
bg: Опция „%s“: датата „%s“ се тълкува като „%s“

en: filter the archive through %s
bg: прекарване на архива през „%s“

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
bg: Допустими аргументи за опцията „--quoting-style“ са:

en: 
    *This* tar defaults to:
bg: 
    •Този• tar подразбира следното:

en: Invalid owner or group ID
bg: Неправилен идентификатор на собственик или група

en: Invalid blocking factor
bg: Неправилен коефициент за блоковете (от 512 байта) в запис

en: Malformed density argument: %s
bg: Неправилен аргумент за гъстота: %s

en: Unknown density: '%c'
bg: Непозната гъстота: „%c“

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
bg: Опциите „-[0-7][lmh]“ не се поддържат от •този• tar

en: Invalid tape length
bg: Неправилна дължина на лента

en: Invalid incremental level value
bg: Неправилно ниво на инкрементален архив

en: More than one threshold date
bg: Повече от една ограничителна дата

en: Invalid sparse version value
bg: Неправилна версия на форма̀та на рехавите файлове

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
bg: „--atime-preserve='system'“ не се поддържа на тази платформа

en: --checkpoint value is not an integer
bg: стойността на „--checkpoint“ не е цяло число

en: Invalid mode given on option
bg: На опция е подаден неправилен режим

en: Invalid number
bg: Неправилно число

en: Invalid record size
bg: Неправилен размер на запис

en: Record size must be a multiple of %d.
bg: Размерът на запис трябва да е кратен на %d.

en: Invalid number of elements
bg: Неправилен брой елементи

en: Only one --to-command option allowed
bg: Позволена е само една опция „--to-command“

en: %s:%lu: location of the error
bg: %s:%lu: местоположение на грешката

en: error parsing %s
bg: грешка при анализа на „%s“

en: [FILE]...
bg: [ФАЙЛ]…

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
bg: ОПЦИИТЕ_НА_TAR не може да се раздѐлят: %s

en: non-option arguments in %s
bg: аргументи, които не са опции, в „%s“

en: Old option '%c' requires an argument.
bg: Старата опция „%c“ изисква аргумент.

en: --occurrence is meaningless without a file list
bg: опцията „--occurrence“ е безсмислена без списък с файлове

en: Multiple archive files require '-M' option
bg: Използването на много архивни файлове изисква опция „-M“

en: --level is meaningless without --listed-incremental
bg: опцията „--level“ е е безсмислена без опцията „--listed-incremental“

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
bg[0]: %s: етикетът на тома е твърде дълъг (не повече от %lu байт)
bg[1]: %s: етикетът на тома е твърде дълъг (не повече от %lu байта)

en: Cannot verify multi-volume archives
bg: Не може да се проверяват многотомни архиви

en: Cannot verify compressed archives
bg: Не може да се проверяват компресирани архиви

en: Cannot use multi-volume compressed archives
bg: Не може да се използват многотомни компресирани архиви

en: Cannot concatenate compressed archives
bg: Не може да се съединяват компресирани архиви

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
bg: опцията „--clamp-mtime“ изисква задаване на дата с „--mtime“

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
bg: опцията „--pax-option“ може да се използва само при архиви във формат POSIX

en: --acls can be used only on POSIX archives
bg: опцията „--acls“ може да се използва само при архиви във формат POSIX

en: --selinux can be used only on POSIX archives
bg: опцията „--selinux“ може да се използва само при архиви във формат POSIX

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
bg: опцията „--xattrs“ може да се използва само при архиви във формат POSIX

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
bg: Името на най-горната директория не може да бъде определено.  Задайте го изрично с опцията „--one-top-level=ДИРЕКТОРИЯ“

en: Volume length cannot be less than record size
bg: Размерът на тома не може да по-малък от размера на записа

en: Cowardly refusing to create an empty archive
bg: Отказ да се създаде празен архив

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
bg: Опциите „-Aru“ са несъвместими с „-f -“

en: failed to assert availability of the standard file descriptors
bg: неуспешно осигуравяне на дескрипторите на стандартните файлове

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
bg: Трябва да посочите поне една от опциите „-Acdtrux“, „--delete“ или „--test-label“

en: Exiting with failure status due to previous errors
bg: Изход със статус за грешка поради предходни проблеми

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
bg[0]: %s: файлът намаля с %s байт
bg[1]: %s: файлът намаля с %s байта

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
bg: Ключовата дума %s е непозната или все още не е реализирана

en: Time stamp is out of allowed range
bg: Записано е време извън допустимия диапазон

en: Malformed pax option: %s
bg: Неправилна опция „pax“: „%s“

en: Pattern %s cannot be used
bg: Шаблонът „%s“ не може да се използва

en: Keyword %s cannot be overridden
bg: Ключовата дума %s не може да се отмени

en: can't update global extended header record
bg: глобалният разширен заглавен запис не може да бъде разширен

en: Malformed extended header: missing length
bg: Неправилен разширен заглавен запис: не е посочена дължина

en: Extended header length %*s is out of range
bg: Дължината %*s на разширен заглавен запис е извън допустимия диапазон

en: Malformed extended header: missing blank after length
bg: Неправилен разширен заглавен запис: липсва интервал след дължината

en: Malformed extended header: missing equal sign
bg: Неправилен разширен заглавен запис: липсва знак за равенство

en: Malformed extended header: missing newline
bg: Неправилен разширен заглавен запис: липсва знак за нов ред

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
bg: Непознатата ключова дума „%s“ за разширен заглавен запис се пренебрегва

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
bg: Генерираната двойка <ключ, стойност> е твърде дълга (ключ=%s, дължина=%s)

note: TRANSLATORS: The first %s is the pax extended header keyword (atime, gid, etc.).
en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
bg: Разширеният заглавен запис „%s=%s“ е извън диапазона [%s; %s]

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
bg: Неправилен разширен заглавен запис: неправилен „%s=%s“

en: Malformed extended header: excess %s=%s
bg: Неправилен разширен заглавен запис: прекомерен „%s=%s“

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
bg: Неправилен разширен заглавен запис: грешка при „%s“ — неочакван разделител „%c“

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
bg: Неправилен разширен заглавен запис: грешка при „%s“ — нечетен брой стойности

en: %s: not a valid timeout
bg: %s: неправилен краен срок

en: %s: unknown checkpoint action
bg: %s: непознато действие при контролна точка

en: write
bg: запис

en: read
bg: четене

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of write operation", *not* "Writing a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de escritura", *not* "Escribiendo un punto de comprobaci@'on"
en: Write checkpoint %u
bg: Контролна точка при запис %u

note: TRANSLATORS: This is a "checkpoint of read operation", *not* "Reading a checkpoint". E.g. in Spanish "Punto de comprobaci@'on de lectura", *not* "Leyendo un punto de comprobaci@'on"
en: Read checkpoint %u
bg: Контролна точка при четене %u

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
bg: „genfile“ борави с файловете с данни за тестовия пакет GNU paxutils.
    ОПЦИите са:

en: File creation options:
bg: Опции за създаването на файл:

en: SIZE
bg: РАЗМЕР

en: Create file of the given SIZE
bg: Създаване на файл с посочения РАЗМЕР

en: Write to file NAME, instead of standard output
bg: Запис във файл с това ИМЕ вместо на стандартния изход

en: Read file names from FILE
bg: Четене на файловите имена от ФАЙЛ

en: -T reads null-terminated names
bg: „-T“ — четене на имена, завършващи с нулев байт

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
bg: Попълва файла с посочения ОБРАЗЕЦ, който е или „default“ (стандартно) или „zeros“ (нули)

en: Size of a block for sparse file
bg: Размер на блок за рехав файл

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
bg: Генериране на рехав файл.  Останалата част от командния ред дава карта на файла.

en: OFFSET
bg: ОТМЕСТВАНЕ

en: Seek to the given offset before writing data
bg: Позициониране при зададеното ОТМЕСТВАНЕ преди запис на данни

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
bg: Без извеждане на диагностичните съобщения

en: File statistics options:
bg: Опции за файлови статистики:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
bg: Извеждане съдържанието на структурата „stat“ за всеки файл. По подразбиране ФОРМАТът е:

en: Synchronous execution options:
bg: Опции за синхронно изпълнение:

en: N
bg: БРОЙ

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
bg: Изпълняване на посочените АРГУМЕНТИ.  Включване на контролна точка след всеки такъв БРОЙ записи (стандартно 1).  Полезно с опцията „--checkpoint“ и някоя от „--cut“, „--append“, „--touch“, „--unlink“

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
bg: Изпълняване на посоченото действие (вж. по-долу) до достигането на контролна точка N

en: Set date for next --touch option
bg: Посочване на дата за следващата опция „--touch“

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
bg: Извеждане на изпълнените контролни точки и кода на завършване на КОМАНДА

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
bg: Синхронно изпълнение на действията.  Те се изпълняват когато се достигне контролната точка с номер, посочен с „--checkpoint“.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
bg: Отсичане на ФАЙЛа до размера, определен с предходна опция „--length“ (стандартно е 0)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
bg: Добавяне на този РАЗМЕР байтове към ФАЙЛ.  РАЗМЕРът се определя от предходна опция „--length“.

en: Update the access and modification times of FILE
bg: Обновяване на времето на достъп и промяна на ФАЙЛа

en: Execute COMMAND
bg: Изпълняване на КОМАНДА

en: Delete FILE
bg: Изтриване на ФАЙЛ

en: Invalid size: %s
bg: Неправилен размер: %s

en: Number out of allowed range: %s
bg: Номер извън допустимия диапазон: %s

en: Negative size: %s
bg: Отрицателен размер: %s

en: stat(%s) failed
bg: неуспешно изпълнение на stat(%s)

en: requested file length %lu, actual %lu
bg: заявената дължина на файл е %lu, а действителната е %lu

en: created file is not sparse
bg: създаденият файл не е рехав

en: Error parsing number near `%s'
bg: Грешка при анализа на число до „%s“

en: Unknown date format
bg: Непознат формат за дата

en: [ARGS...]
bg: [АРГУМЕНТ…]

en: cannot open `%s'
bg: „%s“ не може да се отвори

en: cannot seek
bg: не може да се търси

en: file name contains null character
bg: името на файла съдържа нулев байт

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
bg: рехави файлове не може да се създават на стандартния изход, използвайте опцията „--file“

en: incorrect mask (near `%s')
bg: неправилна маска (до „%s“)

en: Unknown field `%s'
bg: Непознато поле „%s“

en: cannot set time on `%s'
bg: времето не може да се смени на „%s“

en: cannot truncate `%s'
bg: „%s“ не може да се отсече с „truncate“

en: command failed: %s
bg: командата „%s“ не успя

en: cannot stat `%s'
bg: не може да се получи информация със „stat“ за „%s“

en: cannot remove directory `%s'
bg: директорията „%s“ не може да се изтрие

en: cannot unlink `%s'
bg: „%s“ не може да се изтрие

en: Command exited successfully
bg: Командата завърши успешно

en: Command failed with status %d
bg: Командата завърши неуспешно с код %d

en: Command terminated on signal %d
bg: Командата бе прекратена със сигнал %d

en: Command stopped on signal %d
bg: Командата бе спряна със сигнал %d

en: Command dumped core
bg: Командата генерира „core“

en: Command terminated
bg: Командата бе прекратена

en: --stat requires file names
bg: „--stat“ изисква файлови имена
