stellarium 0.19 - en to bg translation catalogue (306 entries)

en: Analemma
bg: Аналема

en: Week
bg: Седмица

en: Near winter solstice
bg: Около зимното слънцестоене

en: Near summer solstice
bg: Около лятното слънцестоене

en: Yearly path of the Sun
bg: Годишен път на слънцето

en: The Jack Bennett Catalog of Southern Deep-Sky Objects
bg: Каталог на Джак Бенет за обектите от дълбокия космос на южното небе

en: objects in all
bg: обектите във всички

en: Best objects in the New General Catalog
bg: Най-доброто от Новия общ каталог

en: Object #
bg: Обект №

en: Chapter 1
bg: Глава 1

en: December to February
bg: Декември до Февруари

en: Kemble's Cascade
bg: Звездопадът на Кембъл

en: Kemble's Cascade is visible even in light-polluted skies
bg: Звездопадът на Кембъл се вижда дори и при светлинно замърсено небе

en: The Glorious Double Cluster
bg: Възхитителният двоен куп

en: NGC 884 and NGC 869
bg: NGC 884 и NGC 869

en: The Alpha Persei Association
bg: Звездна асоциация край α Персей

en: M34: A True Binocular Cluster
bg: M34: истински куп за бинокъл

en: Watching the Demon Star
bg: Дяволска звезда

en: The Pleiades
bg: Плея̀ди

en: Corralling the Hyades
bg: Заграждане на Хия̀дите

en: NGC 1647: The Crab Cluster
bg: NGC 1647 — разсеян звезден куп

en: Messier's Number One
bg: 1-ят по Месие — мъглявината Рак

en: Auriga's Messier Clusters
bg: Куповете по Месие в Колар

en: M36 and M38
bg: M36 и M38

en: Another Double Cluster
bg: Друг двоен куп

en: M35 and NGC 2158
bg: M35 и NGC 2158

en: Golden Betelgeuse
bg: Златистата Бѐтелгейзе

en: Orion Extras
bg: Още в Орион

en: Orion's Sword
bg: Мечът на Орион

en: NGC 1981, M42, M43 and Struve 747
bg: NGC 1981, M42, M43 и Struve 747

en: The Overlooked Open Cluster: M41
bg: M41 — прескачаният разсеян куп

en: M50 in a Stream of Starlight
bg: M50 в поток от звездна светлина

en: M46 and M47: A Celestial Odd Couple
bg: M46 и M47 — странната двойка разсеяни купове

en: Collinders in Canis Minor
bg: Гевгирите в Голямо куче

en: Cr 132 and Cr 140
bg: Cr 132 и Cr 140

en: Two Southern Delights
bg: Южните наслади

en: NGC 2477 and NGC 2451
bg: NGC 2477 и NGC 2451

en: Chapter 2
bg: Глава 2

en: March to May
bg: Март до май

en: The Engagement Ring
bg: Годежният пръстен

en: The Power of Power
bg: Мощта на силата (и обратно)

en: M81 and M82
bg: M81 и M82

en: M101 in the Mind's Eye
bg: M101 в окото на ума (галактика Въртележка)

en: A Star-Hop to M51
bg: Звездоскок до M51

en: Galaxy Season
bg: Сезонът на галактиките

en: Steady on Galaxy M94
bg: Стабилно към M94

en: Globular Cluster M3
bg: M3 — кълбовидeн звездeн куп

en: In and Around Melotte 111
bg: Във и около Melotte 111

en: A Trio of Doubles in Bootes
bg: Тройка двойки във Воловар

en: R Cor Bor's Vanishing Act
bg: Изчезващата R Северна корона

en: Two Doubles in Cancer
bg: Две двойни в Рак

en: Rho and Iota Cancri
bg: ρ и ι Рак

en: The Beehive Cluster
bg: Мъглявина Пчелин — разсеян звезден куп

en: A Visit to NGC 2903
bg: На гости на NGC 2903

en: A Pair of Leo Doubles
bg: Двойка двойни в Лъв

en: Tau Leonis
bg: τ Лъв

en: Alpha Leonis (Regulus)
bg: α Лъв (Рѐгул)

en: Star Cluster M48 in Hydra
bg: M48 — звезден куп в Хидра

en: U Hydra
bg: U Хидра

en: Carbon star
bg: Въглеродна звезда

en: V Hydra
bg: V Хидра

en: It has been ranging from magnitude 6 to 10 with a period of about 550 days.
bg: Променлива от 6 до 10 звездна величина с период от около 550 дни.

en: M104 and the Great Beyond
bg: M104 и великото отвъд (галактика Сомбреро)

en: Ancient Globular M5
bg: Древният кълбовиден куп M5

en: Magnificent Omega Centauri
bg: Прекрасната ω Центавър

en: Chapter 3
bg: Глава 3

en: June to August
bg: Юни до август

en: Resolving Nu Draconis
bg: Различаване на ν Дракон

en: Nu Draconis's components are separated by 62"
bg: Компонентите на ν Дракон са на 62″

en: The Great Hercules Cluster
bg: Големия куп в Херкулес

en: Double Delight Albireo
bg: Двойната наслада на Албѝрео

en: Albireo's components are separated by 35"
bg: Компонентите ѝ са на 35″

en: A Colorful Cygnus Triple
bg: Цветната тройка в Лебед

en: Omicron1, Omicron2 and 30 Cygni
bg: ω1, ω2 и 30 Лебед

en: Three Cygnus Doubles
bg: Три двойни звезди в Лебед

en: Mu Cygni (Its stars are separated by a generous 198")
bg: μ Лебед (компонентите ѝ са на 198″)

en: 79 Cygni (Its stars are separated by 150")
bg: 79 Лебед (компонентите ѝ са на 150″)

en: 61 Cygni (Its stars are separated by 31")
bg: 61 Лебед (компонентите ѝ са на 31″)

en: Open Cluster M39 in Cygnus
bg: Разсеяният звезден куп M39 в Лебед

en: The Road to the Cocoon
bg: Пътят към какавидата

en: IC 5146, B168 and M39
bg: IC 5146, B168 и M39

en: Summer's Other Triangle
bg: Другият летен триъгълник

en: Epsilon, Zeta and Alpha Lyrae
bg: ε, ζ и α Лира

en: M57 and Expectations
bg: M57 и очакванията (мъглявина Пръстен)

en: Difficult deep-sky object for tests your observing skills...
bg: Трудни за наблюдение обекти от дълбокия космос, които тестват уменията ви…

en: Splendid Sagitta
bg: Прекрасната Стрела

en: M71 between Gamma and Delta Sagittae
bg: M71 между γ и δ Стрела

en: M27 in Vulpecula
bg: M27 в Малка лисица

en: A Milky Way Surprise
bg: Изненадата на Млечния път

en: Brocchi's Cluster (Cr 399) or Coathanger
bg: Куп на Броки (Cr 399 — Закачалка)

en: Barnard's "E"
bg: Тъмната мъглявина „E“ на Барнар

en: B143 near Altair
bg: B143 край А̀лтаир

en: M11 in Scutum
bg: M11 в Щит

en: Also known as the Wild Duck Cluster
bg: Известен и като куп Дивата патица

en: IC 4756 in Serpens
bg: IC 4756 в Змия

en: Three Star Clusters in Ophiuchus
bg: Три звездни купа в Змиеносец

en: IC 4665 in Ophiuchus
bg: IC 4665 в Змиеносец

en: A Pair of Ophiuchus Globulars
bg: Двойка сферични купове в Змиеносец

en: M10 and M12
bg: M10 и M12

en: Rho Ophiuchi
bg: ρ Змиеносец

en: Rho itself is a pretty triple star
bg: Самата ρ e красива тройна звезда

en: A Solar Twin
bg: Слънчев близнак

en: 18 Scorpii
bg: 18 Скорпион

en: A Double for Steady Hands
bg: Двойна звезда за стабилна ръка

en: Nu Scorpii components are separated by 41"
bg: Компонентите на ν Скорпион са на 41″

en: Globular Cluster Season
bg: Сезон на кълбовидните звездни купове

en: M4 and M80
bg: M4 и M80

en: A Gorgeous Duo
bg: Разкошна двойка

en: M6 and M7
bg: M6 и M7

en: A False Comet
bg: Фалшива комета

en: Cr 316, NGC 6231 and NGC 6242
bg: Cr 316, NGC 6231 и NGC 6242

en: Summer Star Cloud
bg: Южни звездни облаци

en: Milky Way Messiers
bg: Месие в Млечния път

en: M16, M17 and M18
bg: M16, M17 и M18

en: The Lagoon Nebula
bg: Мъглявината Лагуна

en: M22: A Gem of a Globular
bg: M22: бисерът на сферичните купове

en: M22 and M28
bg: M22 и M28

en: A Lonesome Messier
bg: Самотникът на Месие

en: Chapter 4
bg: Глава 4

en: September to November
bg: Септември до ноември

en: Two Lacerta Clusters
bg: Два звездни купа в Гущер

en: NGC 7209 and NGC 7243
bg: NGC 7209 и NGC 7243

en: NGC 6939 and NGC 6946
bg: NGC 6939 и NGC 6946

en: Magnificent Mu Cephei
bg: Прекрасната μ Цефей

en: A semiregular variable star
bg: Полуправилна променлива звезда

en: Watching Delta Cephei
bg: Наблюдения на δ Цефей

en: Well-known variable star and striking double also
bg: Добре позната променлива и поразителна двойна звезда

en: M52 in Cassiopeia
bg: M52 в Касиопея

en: Galactic Cluster NGC 7789
bg: Галактичен куп NGC 7789

en: The E.T. Cluster
bg: Звезден куп Извънземното

en: Open Cluster M103
bg: M103 — разсеян звезден куп

en: Magnificent M31
bg: Великолепната M31

en: Andromeda's Companions
bg: Дружките на Андромеда

en: M32 and M110
bg: M32 и M110

en: Ancient Cluster NGC 752
bg: Древният куп NGC 752

en: Triangulum's Treasure
bg: Съкровището в Триъгълник

en: TX Piscium
bg: TX Риби

en: Carbon star, which varies slightly from magnitude 4.8 to 5.2
bg: Въглеродна звезда, с видима величина от 4,8 до 5,2

en: A Farewell to Summer
bg: Сбогом лято

en: Messier 2 Shining Through
bg: Проблясващият куп M2

en: The Ghostly Helix Nebula
bg: Призрачната планетарна мъглявина Охлюв

en: Challenging NGC 253 and NGC 288
bg: Предизвикателните NGC 253 (галактика Скулптор) and NGC 288 (сферичен звезден куп)

en: Binocular Highlights
bg: Подходящи за бинокъл обекти

en: Look through the Meade 10x50 TravelView Binocular
bg: Погледнете през бинокъл Meade 10x50 TravelView

en: Binosky: Deep Sky Objects for Binoculars
bg: Бинокосмос — обекти от дълбокия космос за бинокъл

en: Asterope (21 Tauri and 22 Tauri)
bg: Астеро̀па (21 и 22 Бик)

en: 2.5 arcminutes (SE)
bg: 2,5′ (СИ)

en: Extremely difficult because of their faintness, separation, and nearby bright stars
bg: Изключително трудни поради слабия блясък, малкото ъглово отстояние и близките ярки звезди

en: Atlas and Pleione (27 Tauri and 28 Tauri)
bg: А̀тлас и Плѐйона (27 и 28 Бик)

en: 5 arcminutes (N)
bg: 5′ (С)

en: Moderately difficult
bg: Средно трудни

en: θ Tauri
bg: θ Бик

en: 5.6 arcminutes (NNW)
bg: 5,6′ (ССЗ)

en: Showcase naked-eye double!
bg: Образцови двойни звезди за невъоръжено око!

en: δ Tauri
bg: δ Бик

en: δ1-δ2: 17.6 arcseconds (ESE); δ1-δ3: 43.25 arcseconds (NE)
bg: δ1-δ2: 17,6″ (ИСИ); δ1-δ3: 43,25″ (СИ)

en: Easy naked-eye triple
bg: Тройни звезди — лесни за невъоръжено око

en: θ Orionis
bg: θ Орион

en: 2.24 arcminutes (NW)
bg: 2,24′ (СИ)

en: Very difficult because of stars and nebulosity in the area
bg: Много трудна за наблюдение поради околните звезди и мъглявост

en: 42 and 45 Orionis
bg: 42 и 45 Орион

en: 4.2 arcminutes (ESE)
bg: 4,2′ (ИЮИ)

en: Moderately difficult optical double
bg: Оптично двойни звезди — средно трудни

en: ι Orionis
bg: ι Орион

en: 8 arcminutes (SW)
bg: 8′(ЮЗ)

en: ζ Corvi
bg: ζ Гарван

en: 5.85 arcminutes (WNW)
bg: 5,85′ (ЗСЗ)

en: Mizar and Alcor
bg: Мѝцар и А̀лкор

en: 11.8 arcminutes (ENE)
bg: 11,8′ (ИСИ)

en: Easy naked-eye double
bg: Оптично двойни звезди — за невъоръжено око

en: Zubenelgenubi
bg: Зубѐнелгенуби

en: 3.83 arcminutes (NW)
bg: 3,83′ (СЗ)

en: Very difficult because of the magnitude difference
bg: Много трудни поради разликата в звездните величини

en: ω Scorpii
bg: ω Скорпион

en: 14.6 arcminutes (SSE)
bg: 14,6′ (ЮЮИ)

en: Easy optical double
bg: Оптично двойни звезди — лесни

en: λ and υ Scorpii
bg: λ и υ Скорпион

en: 36 arcminutes (WSW)
bg: 36′ (ЗЮЗ)

en: Easy double
bg: Двойни звезди — лесни

en: μ Scorpii
bg: μ Скорпион

en: 5.8 arcminutes (ENE)
bg: 5,8′ (ИСИ)

en: Showcase double!
bg: Образцови двойни звезди!

en: ζ Scorpii
bg: ζ Скорпион

en: 6.5 arcminutes (W)
bg: 6,5′ (З)

en: ε Lyrae
bg: ε Лира

en: 3.5 arcminutes (N)
bg: 3,5′ (С)

en: δ Lyrae
bg: δ Лира

en: 10.3 arcminutes (WNW)
bg: 10,3′ (ЗСЗ)

en: ν Sagittarii
bg: ν Стрелец

en: 13.9 arcminutes (ENE)
bg: 13,9′ (ИСИ)

en: ο1 and ο2 Cygni
bg: ο1 и ο2 Лебед

en: 61.3 arcminutes (NNE)
bg: 61,3′ (ССИ)

en: ο1 Cygni (ο1 Cygni, 30 Cyg and HD 192579)
bg: ο1 Лебед (ο1 Лебед, 30 Лебед и HD 192579)

en: 5.6 arcminutes (NW)
bg: 5,6′ (СЗ)

en: Moderately difficult optical triple star
bg: Визуално тройни звезди — средно трудни

en: Algedi
bg: Алгѐди

en: 6.3 arcminutes (WNW)
bg: 6,3′ (ЗСЗ)

en: Separation:
bg: Ъглово отстояние:

en: Martian analemma
bg: Аналема от Марс

en: Sol
bg: Слънце

en: Shadows from Io, Ganymede and Callisto
bg: Сенки на Йо, Ганимед и Калисто

en: Shadows from Io, Europe and Callisto
bg: Сенки на Йо, Европа и Калисто

en: Shadows from Europe, Ganymede and Callisto
bg: Сенки на Европа, Ганимед и Калисто

en: Triple shadow phenomena of the satellites of Jupiter
bg: Три сенки от спътниците на Юпитер

en: phenomena in all
bg: явления във всички

en: Event #
bg: Събитие №

en: Date:
bg: Дата:

en: Time:
bg: Време:

en: Jupiter without Galilean satellites
bg: Юпитер без Галилеевите луни

en: Limits of the disappearance:
bg: Граници на скриванията:

en: Occultations of bright stars by planets
bg: Окултации на ярки звезди от планети

en: Mutual occultations of planets
bg: Взаимни окултации на планети

en: Europe, Uraniborg.
bg: Европа, Ураниборг

en: Evening of 20 October 1572
bg: Вечерта на 20 октомври 1572

en: Constellation Cassiopeia
bg: Съзвездие Касиопея

en: 5 days later...
bg: След 5 дни…

en: Next 3 days...
bg: След още 3 дни…

en: New star! But people have not seen it yet...
bg: Нова звезда! Но хората още не са я видели…

en: Evening of 31 October 1572
bg: Вечерта на 31 октомври 1572

en: Evening of
bg: Вечерта на

en:  November 1572
bg:  ноември 1572

en: Hooray! First observations in Korea and Europe.
bg: Ура! Първи наблюдения в Корея и Европа.

en: First observations in China.
bg: Първи наблюдения в Китай.

en: The clouds are gone and Tycho Brahe the first time watching a new star!
bg: Облаците се разпръснаха и Тихо Брахе вижда новата звезда за първи път!

en: Next 60 days...
bg: След 60 дни…

en: Next other 40 days...
bg: След още 40 дни…

en: The Herschel 400 Catalogue
bg: Каталог Хершел 400

en: The Herschel 400 is a subset of John Herschel's General Catalogue of Nebulae and Clusters
bg: Каталогът Хершел 400 е извадка от Новия общ каталог на мъглявините и куповете от звезди на Хершел.

en: published in 1864 of 5,000 objects, and hence also of the New General Catalogue.
bg: Първоначалният каталог е публикуван през 1864 и се състои от 5000 обекти. Той е известен и със съкращението NGC.

en: Vital statistics:
bg: Основни данни:

en: * The catalogue contains 400 objects
bg: • каталогът съдържа 400 обекти;

en: * All objects are from the NGC
bg: • всички те са от NGC;

en: * All visible in mid northern latitudes
bg: • всички са видими от средните северни ширини;

en: * All visible in 150 mm (6") or larger telescopes
bg: • достатъчен е телескоп с обектив 150 mm (6″).

en: PZ Cassiopeiae
bg: PZ Касиопея

en: PZ Cas is located in a region with heavy dust extinction.
    The quoted size is the average size parameter, the true
    value is from 1,340-1,940.
bg: PZ Касиопея е в район със силно прахово затъмняване.
    Цитираният размер е усредненият. Истинската стойност е около 1340-1940.

en: VX Sagittarii
bg: VX Стрелец

en: VX Sgr is a pulsating variable with a large visual range
    and varies significantly in size.
bg: VX Стрелец е пулсираща променлива звезда. Както
    звездната величина, така и размерът ѝ силно се променят.

en: VV Cephei A
bg: VV Цефей A

en: VV Cep A is a highly distorted star in a binary system,
    losing mass to its B-type companion VV Cephei B for at least
    part of its orbit.
bg: VV Цефей A е звезда със силно изкривена форма в двойна система. Тя
    губи маса към компаньона си VV Цефей A поне в част от орбитата си.

en: RW Cephei
bg: RW Цефей

en: RW Cep is variable both in brightness (by at least a factor
    of 3) and spectral type (observed from G8 to M), thus
    probably also in diameter.
bg: RW Цефей е променлива както по яркост (фактор поне 3) и
    спектрален тип (от G8 до M), следователно и по размер.

en: VY Canis Majoris
bg: VY Голямо куче

en: Once thought to be a red hypergiant star so large that it
    contradicted stellar evolutionary theory, improved measurements
    and estimates have brought it down to size.
bg: В миналото се е считало, че този червен хипергигант е толкова
    голям, че противоречи на приетата теория за еволюцията на звездите.
    Новите измервания отчитат доста по-малък размер.

en: AH Scorpii
bg: AH Скорпион

en: AH Sco is variable by nearly 3 magnitudes in the visual range,
    and an estimated 20% in total luminosity. The variation in diameter
    is not clear because the temperature also varies.
bg: AH Скорпион се променя с поне 3 звездни величини във видимата
    област и 20% в обща светимост. Промяната в диаметъра не е ясна,
    защото и температурата също се променя.

en: V766 Centauri A
bg: V766 Центавър A

en: V766 Centauri A is a highly distorted star in a close binary system,
    losing mass to the secondary.
bg: V766 Центавър A е звезда със силно изкривена форма в
    близка двойна система. Тя губи маса към компаньона си.

en: KW Sagittarii
bg: KW Стрелец

en: BC Cygni
bg: BC Лебед

en: RT Carinae
bg: RT Кил

en: Betelgeuse
bg: Бѐтелгейзе

en: Ninth brightest star in the night sky.
bg: 9-та най-ярка звезда на небето.

en: Mu Cephei (Herschel's "Garnet Star")
bg: μ Цефей (Гранатовата звезда на Хершел)

en: S Persei
bg: S Персей

en: In the Perseus Double Cluster.
bg: В двойния куп на Персей.

en: RW Cygni
bg: RW Лебед

en: Antares A
bg: Анта̀рес A

en: Theta Muscae
bg: θ Муха

en: V1749 Cygni
bg: V1749 Лебед

en: TZ Cassiopeiae
bg: TZ Касиопея

en: IX Carinae
bg: IX Кил

en: TV Geminorum
bg: TV Близнаци

en: T Cephei
bg: T Цефей

en: V382 Carinae
bg: V382 Кил

en: Yellow hypergiant, one of the rarest types of star.
bg: Жълт хипергигант, един от най-редките видове звезди.

en: V509 Cassiopeiae
bg: V509 Касиопея

en: CE Tauri ("Ruby Star")
bg: CE Бик — „Рубинената звезда“

en: Can be occulted by the Moon, allowing accurate determination
    of its apparent diameter.
bg: Бива окултирана от Луната, което позволява
    установяването на визуалният ѝ размер.

en: R Leporis ("Hind's Crimson Star")
bg: R Заек (Пурпурната звезда на Хинд)

en: One of the largest carbon stars existent in the Milky Way Galaxy.
bg: Една от най-големите въглеродни звезди в Млечния път.

en: Alpha Herculis ("Ras Algethi")
bg: α Херкулес (Расалгѐди)

en: Rho Cassiopeiae
bg: ρ Касиопея

en: A yellow hypergiant, one of the rarest types of a star.
bg: Жълт хипергигант, един от най-редките видове звезди.

en: Mira A (Omicron Ceti)
bg: Мѝра A (ο Кит)

en: Prototype Mira variable
bg: Дава името на клас дългопериодични звезди

en: R Doradus
bg: R Златна рибка

en: Star with the second largest apparent size after the Sun.
bg: Звездата с най-голям видим размер след Слънцето.

en: La Superba (Y Canum Venaticorum)
bg: Ла Суперба (Y Ловджийски кучета)

en: One of the coolest and reddest known stars.
bg: Една от най-хладните и червени познати звезди.

en: Deneb (Alpha Cygni)
bg: Дѐнеб (α Лебед)

en: 19th brightest star in the night sky.
bg: 19-та най-ярка звезда на небето.

en: Rigel A (Beta Orionis A)
bg: Рѝгел A (β Орион A)

en: Seventh brightest star in the night sky.
bg: 7-та най-ярка звезда на небето.

en: Canopus (Alpha Carinae)
bg: Кано̀пус (α Кил)

en: Second brightest star in the night sky.
bg: 2-та най-ярка звезда на небето.

en: Aldebaran (Alpha Tauri)
bg: Алдѐбаран (α Бик)

en: VV Cephei B
bg: VV Цефей B

en: The B-type main sequence companion of VV Cephei A.
bg: Компаньонът от тип B от главната последователност на VV Cephei A.

en: Solar radii
bg: Слънчеви радиуси

en: Press Ctrl+T to un-hide the toolbar
bg: Натиснете Ctrl+T, за да превключите лентата с инструменти

en: Location: Mercury, 0N, 90E
bg: Местоположение: Меркурий, 0°С, 90°И

en: Just Before Sunrise.....
bg: Точно преди изгрев…

en: Surface of Mercury
bg: Повърхност на Меркурий

en: Day
bg: Ден

en: Sunrise #1
bg: Изгрев №1

en: Retro
bg: Ретро

en: Sunset #1
bg: Залез №1

en: Sunrise #2
bg: Изгрев №2

en: Later in the afternoon
bg: Икиндия

en: Sunset #2
bg: Залез №2

en: Sunrise #3
bg: Изгрев №3

en: Sunset #3
bg: Залез №3

en: Saturnian analemma
bg: Аналема от Сатурн

en: Solar day
bg: Слънчев ден

en: Uranian analemma
bg: Аналема от Уран
