orca master - en to bg translation catalogue (1393 entries)

en: Orca Screen Reader and Magnifier
bg: Orca — екранен четец и лупа

en: Present on-screen information as speech or braille, or magnify the screen
bg: Представяне на информацията на екрана чрез прочитане, брайлово писмо или лупа

en: Screen Reader and Magnifier
bg: Екранен четец и лупа

en: Orca Preferences for %s
bg: Настройки на Orca за %s

note: Translators: this refers to commands that do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
bg: Без клавишна комбинация

en: No application has focus.
bg: Няма програма на фокус.

note: Translators: Orca Preferences in this case, is a configuration GUI for allowing users to set application specific settings from within Orca for the application that currently has focus.
en: Starting Orca Preferences for %s.
bg: Стартиране на настройките на Orca за %s.

note: Translators: this announces that a bookmark has been entered. Orca allows users to tell it to remember a particular spot in an application window and provides keystrokes for the user to jump to those spots.  These spots are known as 'bookmarks'.
en: bookmark entered
bg: посещаване на отметка

note: Translators: this announces that the current object is the same object pointed to by the bookmark.
en: bookmark is current object
bg: текущият обект е отметката

en: bookmark and current object have same parent
bg: текущият обект и отметката имат общ пряк родител

note: Translators: this announces that the bookmark and the current object share a common ancestor
en: shared ancestor %s
bg: общ прародител %s

note: Translators: This announces that a comparison between the bookmark and the current object can not be determined.
en: comparison unknown
bg: неясна връзка

note: Translators: this announces that a bookmark has been saved to disk
en: bookmarks saved
bg: отметките са записани

note: Translators: this announces that a bookmark could not be saved to disk
en: bookmarks could not be saved
bg: отметките не бяха записани

note: Translators: this tells the user how many unfocused alert and dialog windows plus the total number of windows that this application has.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
bg[0]: (%d диалог)
bg[1]: (%d диалога)

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
bg: Ред наляво

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
bg: Ред надясно

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
bg: Ред нагоре

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
bg: Ред надолу

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
bg: Застиване

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
bg: Най-горе вляво

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom right of the window.
en: Bottom Right
bg: Най-долу вдясно

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
bg: Позиция на курсора

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between contracted and contracted braille.
en: Six Dots
bg: Шест точки

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routings keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular chara
en: Cursor Routing
bg: Позиция на курсора

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation.  It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to:  in character cell mode operation on
en: Cut Begin
bg: Начало на копиране

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection.  It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to:  in character cell mode operation on
en: Cut Line
bg: Копиране на ред

note: Translators: These are the braille translation table names for different languages. You could read about braille tables at: http://en.wikipedia.org/wiki/Braille
en: Czech Grade 1
bg: чешки, ниво 1

en: Spanish Grade 1
bg: испански, ниво 1

en: Canada French Grade 2
bg: френски в Канада, ниво 1

en: France French Grade 2
bg: френски във Франция, ниво 2

en: Latvian Grade 1
bg: латвийски, ниво 1

en: Netherlands Dutch Grade 1
bg: холандски, ниво 1

en: Norwegian Grade 0
bg: норвежки, ниво 0

en: Norwegian Grade 1
bg: норвежки, ниво 1

en: Norwegian Grade 2
bg: норвежки, ниво 2

en: Norwegian Grade 3
bg: норвежки, ниво 3

en: Polish Grade 1
bg: полски, ниво 1

en: Portuguese Grade 1
bg: португалски, ниво 1

en: Swedish Grade 1
bg: шведски, ниво 1

en: Arabic Grade 1
bg: арабски, ниво 1

en: Welsh Grade 1
bg: уелски, ниво 1

en: Welsh Grade 2
bg: уелски, ниво 2

en: German Grade 0
bg: немски, ниво 0

en: German Grade 1
bg: немски, ниво 1

en: German Grade 2
bg: немски, ниво 2

en: U.K. English Grade 2
bg: английски във Великобритания, ниво 2

en: U.K. English Grade 1
bg: английски във Великобритания, ниво 1

en: U.S. English Grade 1
bg: английски в САЩ, ниво 1

en: U.S. English Grade 2
bg: английски в САЩ, ниво 2

en: Canada French Grade 1
bg: френски в Канада, ниво 1

en: France French Grade 1
bg: френски във Франция, ниво 1

en: Greek Grade 1
bg: гръцки, ниво 1

en: Hindi Grade 1
bg: хинди, ниво 1

en: Italian Grade 1
bg: италиански, ниво 1

en: Belgium Dutch Grade 1
bg: белгийски, ниво 1

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room.
bg: Превключване дали съобщенията да се предхождат от имената на стаите за чата.

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing.
bg: Превключване дали да има уведомяване, когато контактите пишат съобщение.

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories.
bg: Превключване дали стаите за чата да са с отделни истории.

en: Speak and braille a previous chat room message.
bg: Произнасяне и показване с брайл на предишното съобщение в стаята.

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room.
en: _Speak Chat Room name
bg: _Произнасяне на името на стаята

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
bg: _Уведомяване, когато контактите пишат съобщение.

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are currently in.
en: Provide chat room specific _message histories
bg: Стаите за _чата да са с отделни истории.

note: Translators: Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
bg: _Всички канали

note: Translators: Orca will speak only new chat messages for the channel that currently has focus, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
bg: Канал, само ако прозорецът му е _активен

en: All channels when an_y %s window is active
bg: Всички канали, когато е активен _произволен прозорец на %s

note: Translators: this is the title of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken.
en: Speak messages from
bg: Произнасяне на съобщенията от

en: speak chat room name.
bg: произнасяне на името на стаята.

en: Do not speak chat room name.
bg: Без произнасяне на името на стаята.

en: announce when your buddies are typing.
bg: уведомяване, когато контактите пишат съобщение.

en: Do not announce when your buddies are typing.
bg: Без уведомяване, когато контактите пишат съобщение.

en: Provide chat room specific message histories.
bg: Стаите за чата да са с отделни истории.

en: Do not provide chat room specific message histories.
bg: Стаите за чата да не са с отделни истории.

en: Message from chat room %s
bg: Съобщение от стая %s

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
bg: шпация

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
bg: нов ред

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
bg: табулация

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
bg: удивителна

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
bg: горни двойни кавички

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
bg: решетка

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
bg: долар

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
bg: процент

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
bg: амперсанд

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
bg: апостроф

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
bg: лява скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
bg: дясна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
bg: звезда

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b)
en: plus
bg: плюс

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
bg: запетая

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
bg: тире

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
bg: точка

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
bg: наклонена черта

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
bg: двоеточие

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
bg: точка и запетая

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
bg: по-малко

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
bg: равно

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
bg: по-голямо

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
bg: въпросителна

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
bg: маймунско ухо

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
bg: лява квадратна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
bg: обратна наклонена черта

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
bg: дясна квадратна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
bg: чавка

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
bg: подчертаване

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
bg: тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
bg: лява фигурна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
bg: вертикална линия

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
bg: дясна фигурна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '~' (U+007e) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
bg: тилда

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
bg: шпация, която не се пренася

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
bg: обърната удивителна

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
bg: центове

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
bg: лири

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
bg: знак за валута

note: Translators: this is the spoken word for the character '¥' (U+00a5)
en: yen
bg: йени

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
bg: вертикална прекъсната черта

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7) Translators: spoken words for the rolename of a section (e.g., in html).
en: section
bg: параграф

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8)
en: umlaut
bg: преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
bg: авторски права

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ª' (U+00aa)
en: superscript a
bg: горен индекс а

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
bg: леви френски кавички

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
bg: логическо не

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
bg: меко тире

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
bg: регистрирана марка

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
bg: горна черта

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
bg: градуси

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
bg: плюс или минус

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
bg: горен индекс 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
bg: горен индекс 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4)
en: acute accent
bg: остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'µ' (U+00b5)
en: mu
bg: мю

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
bg: край на абзац

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
bg: средна точка

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
bg: седий

note: Translators: this is the spoken word for the character '¹' (U+00b9)
en: superscript 1
bg: горен индекс 1

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
bg: числително редно

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
bg: десни френски кавички

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
bg: четвъртина

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
bg: половина

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
bg: три четвърти

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
bg: обърната въпросителна

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
bg: малко а с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
bg: главно а с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
bg: главно а с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
bg: главно а с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ã' (U+00c3)
en: A TILDE
bg: главно а с тилда

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
bg: главно а с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
bg: главно а с кръгче

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Æ' (U+00c6)
en: A E
bg: главен дифтонг а е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ç' (U+00c7)
en: C CEDILLA
bg: главно це със седий

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
bg: Главно е с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
bg: главно е с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
bg: главно е с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ë' (U+00cb)
en: E UMLAUT
bg: главно е с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
bg: Главно и с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
bg: главно и с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
bg: главно и с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ï' (U+00cf)
en: I UMLAUT
bg: главно и с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ð' (U+00d0)
en: ETH
bg: главно ет

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ñ' (U+00d1)
en: N TILDE
bg: главно ен с тилда

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
bg: Главно о с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
bg: главно о с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
bg: главно о с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Õ' (U+00d5)
en: O TILDE
bg: главно о с тилда

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ö' (U+00d6)
en: O UMLAUT
bg: главно о с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
bg: умножение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
bg: главно о с черта

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
bg: Главно у с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
bg: главно у с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
bg: главно у с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ü' (U+00dc)
en: U UMLAUT
bg: главно у с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
bg: главно игрек с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Þ' (U+00de)
en: THORN
bg: главно торн

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
bg: ес цет

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
bg: малко а с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
bg: малко а с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ã' (U+00e3)
en: a tilde
bg: малко а с тилда

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
bg: малко а с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
bg: малко а с кръгче

note: Translators: this is the spoken word for the character 'æ' (U+00e6)
en: a e
bg: малък дифтонг а е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ç' (U+00e7)
en: c cedilla
bg: малко це със седий

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
bg: малко е с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
bg: малко е с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
bg: малко е с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
bg: малко е с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
bg: малко и с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
bg: малко и с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
bg: малко и с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ï' (U+00ef)
en: i umlaut
bg: малко и с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ð' (U+00f0)
en: eth
bg: малко ет

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ñ' (U+00f1)
en: n tilde
bg: малко ен с тилда

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
bg: малко о с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
bg: малко о с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
bg: малко о с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'õ' (U+00f5)
en: o tilde
bg: главно о с тилда

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
bg: малко о с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
bg: деление

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
bg: малко о с черта

note: Translators: this is the spoken word for the character 'þ' (U+00fe)
en: thorn
bg: малко торн

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
bg: малко у с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
bg: малко у с тежко ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
bg: малко у с двойно ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ü' (U+00fc)
en: u umlaut
bg: малко у с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
bg: малко игрек с остро ударение

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ÿ' (U+00ff)
en: y umlaut
bg: малко игрек с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ÿ' (U+0178)
en: Y UMLAUT
bg: главно игрек с преглас

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
bg: флорин

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
bg: средно тире

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
bg: лява единична кавичка

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
bg: дясна единична кавичка

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
bg: долна лява кавичка

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
bg: леви двойни кавички

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
bg: десни двойни кавички

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
bg: долни двойни кавички

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
bg: кама

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
bg: двойна кама

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
bg: водач

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
bg: триъгълен водач

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
bg: промил

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
bg: прима

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
bg: двойна прима

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
bg: водач — тире

note: Translators: this is the spoken word for the character '€' (U+20ac)
en: euro
bg: евро

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
bg: търговска марка

note: Translators: this is the spoken word for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
bg: лява стрелка

note: Translators: this is the spoken word for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
bg: дясна стрелка

note: Translators: this is the spoken word for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
bg: почти равно на

note: Translators: this is the spoken word for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
bg: не равно на

note: Translators: this is the spoken word for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
bg: по-малко или равно на

note: Translators: this is the spoken word for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
bg: по-голямо или равно на

note: Translators: this is the spoken word for the character '√' (U+221a)
en: square root
bg: корен квадратен

note: Translators: this is the spoken word for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
bg: корен кубичен

note: Translators: this is the spoken word for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
bg: безкрайност

note: Translators: this is the spoken word for the character '■' (U+25a0) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this charact
en: black square
bg: черно квадратче

note: Translators: this is the spoken word for the character '□' (U+25a1) It can be used as a bullet in a list.
en: white square
bg: бяло квадратче

note: Translators: this is the spoken word for the character '◆' (U+25c6) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this charac
en: black diamond
bg: черно каро

note: Translators: this is the spoken word for the character '○' (U+25cb) It can be used as a bullet in a list.
en: white circle
bg: бяло кръгче

note: Translators: this is the spoken word for the character '●' (U+25cf) It can be used as a bullet in a list.
en: black circle
bg: черно кръгче

note: Translators: this is the spoken word for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
bg: бял водач

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
bg: отметка

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
bg: силна отметка

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
bg: водач — хикс

note: Translators: this is the spoken word for the character '➔' (U+2794) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrow".
en: right-pointing arrow
bg: дясна стрелка

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
bg: горен индекс 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
bg: горен индекс 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
bg: горен индекс 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
bg: горен индекс 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
bg: горен индекс 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
bg: горен индекс 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
bg: горен индекс 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
bg: горен индекс плюс

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
bg: горен индекс минус

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
bg: горен индекс равно

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
bg: горен индекс лява скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
bg: горен индекс дясна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
bg: горен индекс ен

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
bg: долен индекс 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
bg: долен индекс 1

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
bg: долен индекс 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
bg: долен индекс 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
bg: долен индекс 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
bg: долен индекс 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
bg: долен индекс 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
bg: долен индекс 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
bg: долен индекс 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
bg: долен индекс 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
bg: долен индекс плюс

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
bg: долен индекс минус

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
bg: долен индекс равно

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
bg: долен индекс лява скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
bg: долен индекс дясна скоба

note: Translators: this is the spoken word for the character '➢' (U+27a2) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrowhead".
en: right-pointing arrowhead
bg: дясна стрелка без тяло

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Routes the pointer to the current item.
bg: Позициониране на курсора към текущия елемент.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs left click on current flat review item.
bg: Ляво натискане върху елемента в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs right click on current flat review item.
bg: Дясно натискане върху елемента в плоския изглед.

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user.  If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech w
en: Speaks entire document.
bg: Произнасяне на целия документ.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them.  For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the basic where am I operation.
bg: Извършване на основната операция „Къде съм?“.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them.  For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the detailed where am I operation.
bg: Извършване на разширената операция „Къде съм?“.

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speaks the title bar.
bg: Произнасяне на лентата за заглавието.

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speaks the status bar.
bg: Произнасяне на лентата за състоянието.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.
en: Opens the Orca Find dialog.
bg: Отваряне на диалоговата кутия на Orca за търсене.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This string is used for finding the next occurence of a string.
en: Searches for the next instance of a string.
bg: Търсене на следващата поява на низ.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This string is used for finding the previous occurence of a string.
en: Searches for the previous instance of a string.
bg: Търсене на предишната поява на низ.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that paints rectangles around the interesting (e.g., text) zones in the active window for the application that currently has focus.
en: Paints and prints the visible zones in the active window.
bg: Оцветяване и отпечатване на видимите зони в активния прозорец.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enters and exits flat review mode.
bg: Влизане и излизане от режим на плосък изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the previous line.
bg: Преместване на плоския изглед в началото на предишния ред.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the home position.
bg: Преместване на плоския изглед в началото.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review line.
bg: Произнасяне на текущия ред в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review line.
bg: Произнасяне по букви на текущия ред в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review line.
bg: Фонетично произнасяне по букви на текущия ред в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the next line.
bg: Преместване на плоския изглед в началото на следващия ред.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end position.
bg: Преместване на плоския изглед в края.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous item or word.
bg: Преместване на плоския изглед към предишния елемент или дума.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word above the current word.
bg: Преместване на плоския изглед към думата над текущата.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review item or word.
bg: Произнасяне на текущия елемент или дума в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review item or word.
bg: Побуквено произнасяне на текущия елемент или дума в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review item or word.
bg: Побуквено произнасяне на текущия елемент или дума в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review object.
bg: Произнасяне на текущия обект в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next item or word.
bg: Преместване на плоския изглед към следващия елемент или дума.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word below the current word.
bg: Преместване на плоския изглед към думата под текущата.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous character.
bg: Преместване на плоския изглед към предишния знак.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end of the line.
bg: Преместване на плоския изглед към края на реда.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review character.
bg: Произнасяне на текущия знак в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speaks the current flat review character.
bg: Фонетично произнасяне на текущия знак в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks unicode value of the current flat review character.
bg: Произнасяне на стойността по Уникод на текущия знак в плоския изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next character.
bg: Преместване на плоския изглед към следващия знак.

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggles whether to read just the current table cell or the whole row.
bg: Превключване дали да се произнася само текущата клетка или целия ред.

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Reads the attributes associated with the current text character.
bg: Прочитане на атрибутите свързани с текущия текстов знак.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that outputs useful information on the current script via speech and braille. This information will be helpful to script writers.
en: Reports information on current script.
bg: Предоставяне на информация за текущия скрипт.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille character to the user.  There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the left.
bg: Преместване на изгледа на брайловия екран наляво.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille character to the user.  There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the right.
bg: Преместване на изгледа на брайловия екран надясно.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the bottom left.
bg: Преместване на плоския изглед надолу и наляво.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Returns to object with keyboard focus.
bg: Връщане към обекта с клавиатурния фокус.

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents.  The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turns contracted braille on and off.
bg: Превключване на съкратен брайл.

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell.  These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Processes a cursor routing key.
bg: Обработка на клавиш за позиция.

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Marks the beginning of a text selection.
bg: Отбелязване на начало на избран текст.

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Marks the end of a text selection.
bg: Отбелязване на край на избран текст.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Enters learn mode.  Press escape to exit learn mode.
bg: Влизане в режим на обучение. За излизане от него натиснете клавиша „Esc“.

note: Translators: Orca has a "List Shortcuts Mode" that will allow the user to list a group of keyboard shortcuts. The Orca default shortcuts can be listed by pressing 1, and Orca shortcuts for the application under focus can be listed by pressing 2. User can press Up/ Down to navigate and hear the list,
en: Enters list shortcuts mode.  Press escape to exit list shortcuts mode.
bg: Режим на списък с бързи клавиши. За излизане от него натиснете клавиша „Escape“.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech rate.
bg: Намаляване на скоростта на гласа.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech rate.
bg: Увеличаване на скоростта на гласа.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech pitch.
bg: Намаляване на височината на гласа.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech pitch.
bg: Увеличаване на височината на гласа.

en: Quits Orca
bg: Спиране на Orca

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Displays the preferences configuration dialog.
bg: Показване на диалога с настройките.

note: Translators: the application preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Displays the application preferences configuration dialog.
bg: Показване на диалога с настройките на програмата.

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off.  We call it 'silencing'.
en: Toggles the silencing of speech.
bg: Превключване на заглушаването на гласа.

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable the speaking of indentation and justification.
en: Toggles the speaking of indentation and justification.
bg: Превключване на произнасянето на отстъпа и подравняването

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycles to the next speaking of punctuation level.
bg: Следваща степен при произнасяне на пунктуацията.

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycles to the next key echo level.
bg: Следващата степен на уведомяване при натискане на клавиш.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that prints a list of all known applications currently running on the desktop, to stdout.
en: Prints a debug listing of all known applications to the console where Orca is running.
bg: Отпечатване на списък с всички познати приложения в конзолата, в която работи Orca.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycles the debug level at run time.
bg: Промяна на нивото на съобщенията по време на работа.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that will take the component in the currently running application that has focus, and print debug information to the console giving its component ancestry (i.e. all the components that are its de
en: Prints debug information about the ancestry of the object with focus.
bg: Отпечатване на информация за изчистване на грешки за родителите на обекта, който е на фокус.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that will take the currently running application, and print debug information to the console giving its component hierarchy (i.e. all the components and all their descendants in the component tre
en: Prints debug information about the application with focus.
bg: Отпечатване на информация за изчистване на грешки за приложението, което е на фокус.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that will print Orca memory usage information.
en: Prints memory usage information.
bg: Отпечатване на информация за използваната памет.

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position
en: Bookmark where am I with respect to current position.
bg: Отбелязване на това положение спрямо текущото.

note: Translators: this command moves the current position to the location stored at the bookmark.
en: Go to bookmark.
bg: Отиване до отметка.

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark.
bg: Добавяне на отметка.

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks.
bg: Запазване на отметките.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location.
en: Go to next bookmark location.
bg: Към адреса на следващата отметка.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location.
en: Go to previous bookmark location.
bg: Към адреса на предишната отметка.

note: Translators: "color enhancements" are changes users can make to the appearance of the screen to make things easier to see, such as inverting the colors or applying a tint. This command toggles these enhancements on/off.
en: Toggles color enhancements.
bg: Превключване на промените в цветовете.

note: Translators: "mouse enhancements" are changes users can make to the appearance of the mouse pointer to make it easier to see, such as increasing its size, changing its color, and surrounding it with crosshairs.  This command toggles these enhancements on/off.
en: Toggles mouse enhancements.
bg: Превключване на промените на мишката.

note: Translators: this command increases the magnification level.
en: Increases the magnification level.
bg: Усилване на увеличението на лупата.

note: Translators: this command decreases the magnification level.
en: Decreases the magnification level.
bg: Намаляване на увеличението на лупата.

note: Translators: Orca allows the user to turn the magnifier on or off. This command not only toggles magnification, but also all of the color and pointer customizations made through the magnifier.
en: Toggles the magnifier.
bg: Превключване на лупата.

note: Translators: the user can choose between several different types of magnification, including full screen and split screen.  The "position" here refers to location of the magnifier.
en: Cycles to the next magnifier position.
bg: Преминаване към следващата степен на увеличение.

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature.
en: Toggle mouse review mode.
bg: Превключване на режима на преглед на мишката.

note: Translators: Orca can present the current time to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present current time.
bg: Произнасяне на часа.

note: Translators: Orca can present the current date to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present current date.
bg: Произнасяне на датата.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands.  This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Passes the next command on to the current application.
bg: Предава следващата команда на текущото приложение.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands.  This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
bg: Режимът на пропускане е включен.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To exit learn mode, press the escape key.
bg: Влизане в режим на обучение. Натиснете произволен клавиш, за да чуете функцията му. За да излезете от режима, натиснете клавиша „Искейп“.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
bg: Режим на обучение. За излизане от него натиснете клавиша „Искейп“.

note: Translators: Orca has a 'List Shortcuts' mode by which a user can navigate through a list of the bound commands in Orca. This is the message that is presented to the user as confirmation that this mode has been entered.
en: List shortcuts mode.
bg: Режим на изброяване на бързи клавиши.

note: Translators: Orca has a 'List Shortcuts' mode by which a user can navigate through a list of the bound commands in Orca. Pressing 1 presents the commands/shortcuts available for all applications. These are the "default" commands/shortcuts. Pressing 2 presents commands/shortcuts Orca provides for the
en: Press 1 for Orca's default shortcuts. Press 2 for Orca's shortcuts for the current application. Press escape to exit.
bg: Натиснете 1 за стандартните бързи клавиши на Orca. Натиснете 2 за бързи клавиши за текущото приложение. Натиснете клавиша „Escape“ за изход.

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location. Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer t
en: Could not find current location.
bg: Текущото местоположение не може да бъде открито.

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
bg: Не е открито

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link. Translators: spoken words for the rolename of a link.
en: link
bg: връзка

note: Translators: "blank" is a short word to mean the user has navigated to an empty line. Translators: this indicates an empty (blank) spread sheet cell. ####################################################################### # Strings for speech and braille                                       #
en: blank
bg: нищо

note: Translators: "white space" is a short phrase to mean the user has navigated to a line with only whitespace on it.
en: white space
bg: празно място

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Leaving flat review.
bg: Излизане от режим на плосък изглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Entering flat review.
bg: Влизане в режим на плосък изглед.

note: Translators: This is a detailed message indicating that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
bg: Произнасянето на отстъпа и подравняването е включено.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This is a brief message that will be presented to the user who has just enabled/disabled the speaking of indentation and justification information.
en: Enabled
bg: Включване

note: Translators: This is a detailed message indicating that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
bg: Произнасянето на отстъпа и подравняването е изключено.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This is a brief message that will be presented to the user who has just enabled/disabled the speaking of indentation and justification information.
en: Disabled
bg: Изключване

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
bg: Произнасяне на някои препинателни знаци.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
bg: Някои

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
bg: Произнасяне на повечето препинателни знаци.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
bg: Повечето

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
bg: Произнасяне на всички препинателни знаци.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
bg: Всички

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
bg: Без произнасяне на препинателни знаци.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
bg: Никакво

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key.
bg: Произнасяне на всеки клавиш.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
bg: клавиш

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word.
bg: Произнасяне на цяла дума.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
bg: след дума

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to sentence.
bg: Прочитане на цяло изречение.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
bg: след изречение

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key and word.
bg: Произнасяне на всеки клавиш и дума.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
bg: клавиш и дума

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word and sentence.
bg: Произнасяне след дума и изречение.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
bg: дума и изречение

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to None.
bg: Без произнасяне при писане.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
bg: Никакво

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak row
bg: Прочитане на ред

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak cell
bg: Прочитане на клетка

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know this. Translators: this object is now selected. Let the user know this.
en: selected
bg: избрано

[ctx: text]
note: Translators: this object is now unselected. Let the user know this. Translators: when the user unselects (unhighlights) text in a document, Orca lets them know this.
en: unselected
bg: неизбрано

note: Translators: this is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
bg: правопис

note: Translators: this is an index value so that we can tell which progress bar we are referring to.
en: Progress bar %d.
bg: Лента за прогреса %d.

note: Translators: bold as in the font sense.
en: bold
bg: получерно

note: Translators: these represent the number of pixels for the left or right margins in a document.  We are hesitant to interpret the values -- they are given to us in some unknown form by the application, so we leave things in plural form here.
en: %(key)s %(value)s pixel | %(key)s %(value)s pixels
bg[0]: %(key)s %(value)s пиксел
bg[1]: %(key)s %(value)s пиксела

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
bg: низът не е открит

note: Translators: Orca will provide more compelling output of the spell checking dialog in some applications.  The first thing it does is let them know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
bg: Грешно изписана дума: %s

en: Context is %s
bg: Контекстът е %s

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: paragraph selected down from cursor position
bg: абзацът е избран от положението на курсора

en: paragraph unselected down from cursor position
bg: абзацът не е избран от положението на курсора

en: paragraph selected up from cursor position
bg: абзацът е избран до положението на курсора

en: paragraph unselected up from cursor position
bg: абзацът не е избран до положението на курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected to end from previous cursor position
bg: редът е избран след предишното положение на курсора до края

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected from start to previous cursor position
bg: редът е избран от началото до предишното положение на курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: page selected from cursor position
bg: страницата е избрана от положението на курсора

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: page unselected from cursor position
bg: страницата не е избрана от положението на курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: page selected to cursor position
bg: страницата е избрана до положението на курсора

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: page unselected to cursor position
bg: страницата не е избрана до положението на курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: document selected to cursor position
bg: документът е избран до положението на курсора

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: document unselected to cursor position
bg: документът не е избран до положението на курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: document selected from cursor position
bg: документът е избран след положението на курсора

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: document unselected from cursor position
bg: документът не е избран след положението на курсора

note: Translators: this means the user has selected all the text in a document (e.g., Ctrl+a in gedit).
en: entire document selected
bg: избран е целият документ

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
bg: Уникод — %s

note: Translators: this refers to the speech synthesis services provided by the separate emacspeak utility available at http://emacspeak.sourceforge.net/.
en: Emacspeak Speech Services
bg: услуги за глас на Emacs

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.  This message indicates that a find operation in the reverse direction is wrapping from the top of the window down to the bottom.
en: Wrapping to Bottom
bg: След началото — към края

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.  This message indicates that a find operation in the forward direction is wrapping from the bottom of the window up to the top.
en: Wrapping to Top
bg: След края — към началото

note: Translators: this represents the state of a checkbox.
en: partially checked
bg: частично избрана

note: Translators: this represents the state of a checkbox.
en: checked
bg: избрана

note: Translators: this represents the state of a checkbox. Translators: this represents the state of a checkbox.  It is meant to be spoken to the user.
en: not checked
bg: неизбрана

note: Translators: the state of a toggle button.
en: pressed
bg: натиснат

note: Translators: the state of a toggle button. Translators: this represents the state of a toggle button.  It is meant to be spoken to the user.
en: not pressed
bg: ненатиснат

[ctx: radiobutton]
note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not.
en: selected
bg: избран

[ctx: radiobutton]
note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not. Translators: this represents the state of a radio button.  It is meant to be spoken to the user.
en: not selected
bg: неизбран

note: Translators: The component orientation is horizontal.
en: horizontal
bg: хоризонтален

note: Translators: The component orientation is vertical.
en: vertical
bg: вертикален

note: Translators: this is the percentage value of a slider, progress bar or other component that displays a value as a percentage.
en: %d percent. | %d percent.
bg[0]: %d процент.
bg[1]: %d процента.

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
bg: превключване

note: Translators: this is intended to be a short phrase to speak and braille to tell the user that no component has keyboard focus.
en: No focus
bg: Няма фокус

en: GNOME Speech Services
bg: Услуги за глас на GNOME

note: Translators: we replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string.  The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well.  For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
bg: многоточие

note: Translators: this is to be sent to a speech synthesis engine to prefix a negative number (e.g., "-56" turns into "minus 56".  We cannot always be sure of the type of the number (floating point, integer, mixed with other odd characters, etc.), so we need to unfortunately build up the utterance in thi
en: minus
bg: минус

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking in a higher pitch.
en: higher.
bg: по-високо.

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking in a lower pitch. Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
bg: по-ниско.

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking at a faster rate (words per minute).
en: faster.
bg: по-бързо.

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking at a slower rate (words per minute). Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
bg: по-бавно.

note: Translators: this is the message spoken when a user enables the magnifier.  In addition to screen magnification, the user's preferred colors and mouse customizations are loaded.
en: Magnifier enabled.
bg: Лупата е включена.

note: Translators: this is the message spoken when a user disables the magnifier, restoring the screen contents to their normal colors and sizes.
en: Magnifier disabled.
bg: Лупата е изключена.

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
bg: _Десен Алт

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "super" modifier.
en: Super
bg: Супер

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "meta 2" modifier.
en: Meta2
bg: Втори мета

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "left alt" modifier.
en: Alt_L
bg: _Ляв алт

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "control" modifier.
en: Ctrl
bg: Контрол

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "caps lock" modifier.
en: Caps_Lock
bg: _Капс лок

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
bg: Шифт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
bg: ляв шифт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
bg: ляв алт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
bg: ляв контрол

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
bg: десен шифт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
bg: десен алт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
bg: десен контрол

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
bg: ляв мета

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
bg: десен мета

note: Translators: this is how someone would speak the name of the num lock key
en: num lock
bg: нум лок

note: Translators: this is how someone would speak the name of the caps lock key
en: caps lock
bg: капс лок

note: Translators: this is how someone would speak the name of the scroll lock key
en: scroll lock
bg: скрол лок

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
bg: страница нагоре

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
bg: страница надолу

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
bg: лява табулация

note: Translators: this is how someone would speak the name of the F11 key
en: F 11
bg: Ф 11

note: Translators: this is how someone would speak the name of the F12 key
en: F 12
bg: Ф 12

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
bg: изтриване назад

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
bg: ритърн

note: Translators: this is how someone would speak the name of the enter key
en: enter
bg: ентър

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
bg: нагоре

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
bg: надолу

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
bg: наляво

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
bg: надясно

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
bg: ляв супер

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
bg: десен супер

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key Translators: spoken words for the rolename of a menu.
en: menu
bg: меню

note: Translators: this is how someone would speak the name of the ISO shift key
en: ISO level 3 shift
bg: шифт за ниво 3 на ISO

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
bg: помощ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
bg: мулти

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
bg: смяна на режима

note: Translators: this is how someone would speak the name of the escape key
en: escape
bg: искейп

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
bg: вмъкване

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
bg: изтриване

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
bg: начало

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
bg: край

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
bg: започване

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
bg: остро ударение

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
bg: двойно ударение

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
bg: трема

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
bg: кръгче

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
bg: черта

note: Translators:  sets the live region politeness level to polite
en: setting live region to polite
bg: задаване на нивото на живите райони на учтиво

note: Translators:  sets the live region politeness level to assertive
en: setting live region to assertive
bg: задаване на нивото на живите райони на подкрепящо

note: Translators:  sets the live region politeness level to rude
en: setting live region to rude
bg: задаване на нивото на живите райони на грубо

note: Translators:  sets the live region politeness level to off
en: setting live region to off
bg: изключване на живите райони

note: Tranlators: this tells the user that a cached message is not available.
en: no live message saved
bg: не са запазени живи съобщения

note: Translators: This lets the user know that all live regions have been turned off.
en: All live regions set to off
bg: Всички живи райони са изключени

en: live regions politeness levels restored
bg: Всички живи райони са изключени

note: Translators: output the politeness level
en: politeness level %s
bg: ниво на учтивост %s

en: Color enhancements disabled.
bg: Промените в цветовете са изключени.

note: Translators: "color enhancements" are changes users can make to the appearance of the screen to make things easier to see, such as inverting the colors or applying a tint.
en: Color enhancements enabled.
bg: Промените в цветовете са включени.

en: Mouse enhancements disabled.
bg: Промените на мишката са изключени.

note: Translators: "mouse enhancements" are changes users can make to the appearance of the mouse pointer to make it easier to see, such as increasing its size, changing its color, and surrounding it with crosshairs.
en: Mouse enhancements enabled.
bg: Промените на мишката са включени.

note: Translators: magnification will use the full screen. Translators: this is an algorithm for magnifying pixels on the screen.
en: Full Screen
bg: На цял екран

note: Translators: the user attempted to switch to full screen magnification, but his/her system doesn't support it.
en: Full Screen mode unavailable
bg: Режимът на цял екран е недостъпен

note: Translators: magnification will use the top half of the screen.
en: Top Half
bg: Горната половина

note: Translators: magnification will use the bottom half of the screen.
en: Bottom Half
bg: Долната половина

note: Translators: magnification will use the left half of the screen.
en: Left Half
bg: Лявата половина

note: Translators: magnification will use the right half of the screen.
en: Right Half
bg: Дясната половина

note: Translators: the user has selected a custom area of the screen to use for magnification.
en: Custom
bg: Избрана от потребителя

note: Translators: Orca can present the last notification message to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present last notification message.
bg: Повтаряне на последното съобщение.

note: Translators: Orca can present the previous notification message to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present previous notification message.
bg: Повтаряне на предишното съобщение.

note: Translators: Orca can enable the notification messages list mode when the user presses a shortcut key.
en: Present notification messages list
bg: Списък със съобщения

note: Translators: This is a brief message presented to the user the list of notifications is empty.
en: No notification messages
bg: Няма съобщения

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when when the top of a list of notifications is reached.
en: Top
bg: Начало

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when when the bottom of a list of notifications is reached.
en: Bottom
bg: Край

note: Translators: Orca has a "List notification messages Mode" that allows the user to list the latest notification messages received. Escape exits this mode. This string is the prompt which will be presented to the user in both speech and braille upon exiting this mode.
en: Exiting list notification messages mode.
bg: Изход от списъка със съобщения.

note: Translators: This message inform to the user the number of messages in the list.
en: %d message.
     | %d messages.
bg[0]: %d съобщение.
bg[1]: %d съобщения.

note: Translators: This is a help message.
en: Press h for help.
bg: Натиснете h за помощ.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in list notification messages mode as well as how to exit the list.
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
bg: Използвайте стрелките нагоре и надолу и клавишите Home и End за придвижване в списъка.
    Натиснете клавиша Escape за изход.
    Натиснете клавиша Интервал за повтаряне на последното прочетено съобщение.
    Натиснете цифра за прочитане на конкретно съобщение.

note: Translators: "Default Synthesizer" will appear in the list of available speech engines as a special item.  It refers to the default engine configured within the speech subsystem.  Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name, such as Festiva
en: Default Synthesizer
bg: Стандартен синтезатор

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine.  %s will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice".  It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
bg: Стандартният глас на %s

en: <b>Brightness</b>
bg: <b>Яркост</b>

en: <b>Contrast</b>
bg: <b>Контраст</b>

en: <b>Multi-monitor Settings</b>
bg: <b>Настройки при множество монитори</b>

en: Advanced Settings
bg: Допълнителни настройки

en: B_lue:
bg: _Синьо:

note: Translators: this is an algorithm for magnifying pixels on the screen.
en: Bilinear
bg: билинейно

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It will eliminate the blue value for all pixels on the screen. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would become (75, 100, 0).
en: Desaturate blue
bg: Премахване на синия компонент

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It will eliminate the green value for all pixels on the screen. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would become (75, 0, 125).
en: Desaturate green
bg: Премахване на зеления компонент

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It will eliminate the red value for all pixels on the screen. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would be become (0, 100, 125).
en: Desaturate red
bg: Премахване на червения компонент

en: Gree_n:
bg: _Зелено:

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It shifts RGB values to the left. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would become (100, 125, 75).
en: Negative hue shift
bg: Отрицателна промяна на нюанса

note: Translators: there is no special algorithm used for tracking an object of interest (mouse pointer, caret, or widget) with the magnifier. Translators: this is an algorithm for tracking the mouse with the magnifier.  None means that Orca does nothing to track the mouse.
en: None
bg: никакво

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It shifts RGB values to the right. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would become (125, 75, 100).
en: Positive hue shift
bg: Положителна промяна на нюанса

en: R_ed:
bg: _Червено:

en: S_ource display:
bg: Из_ходен дисплей:

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It will maximize the blue value for all pixels on the screen. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would become (75, 100, 255).
en: Saturate blue
bg: Насищане на синия компонент

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It will maximize the green value for all pixels on the screen.  For example, an RGB value of (75, 100, 125) would become (75, 255, 125).
en: Saturate green
bg: Насищане на зеления компонент

note: Translators: this refers to a color filter for people with color blindness. It will maximize the red value for all pixels on the screen. For example, an RGB value of (75, 100, 125) would be become (255, 100, 125).
en: Saturate red
bg: Насищане на червения компонент

en: Target displa_y:
bg: _Целеви дисплей:

en: _Blue:
bg: _Синьо:

en: _Color Filtering:
bg: _Филтриране на цвета:

en: _Green:
bg: _Зелено:

en: _Red:
bg: _Червено:

en: _Smoothing:
bg: _Заглаждане

note: Translators: this is a regular expression that is intended to match a positive 'yes' response from a user at the command line.  The expression as given means - does it begin with (that's the '^' character) any of the characters in the '[' ']'?  In this case, we've chosen 'Y', 'y', and '1' to mean po
en: ^[Yy1]
bg: ^[YyДд1]

en: ^[Nn0]
bg: ^[NnНн0]

note: Translators: this means speech synthesis (i.e., the machine speaks to you from its speakers) is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
bg: Функционалността за глас липсва или не работи.

en: Welcome to Orca setup.
bg: Добре дошли в настройките на Orca

note: Translators: the speech system represents what general speech wrapper is going to be used.  For example, gnome-speech is a speech system, speech dispatcher is another, emacspeak is another.  These all then provide wrappers around specific speech servers (engines).
en: Select desired speech system:
bg: Изберете предпочитаната система за глас:

note: Translators: this is prompting for a numerical choice.
en: Enter choice:
bg: Въведете избор:

note: Translators: this is letting the user they input an invalid integer value on the command line and is also requesting they enter a valid integer value.
en: Please enter a valid number.
bg: Въведете число.

note: Translators: this means speech synthesis will not be used.
en: Speech will not be used.
bg: Няма да се използва глас.

note: Translators: this means no working speech servers (speech synthesis engines) can be found.
en: No servers available.
bg: Няма налични сървъри.

note: Translators: this is prompting for a numerical choice from a list of available speech synthesis engines.
en: Select desired speech server.
bg: Изберете желания сървър за глас.

note: Translators: this means the speech server (speech synthesis engine) is not working properly and no voices (e.g., male, female, child) are available.
en: No voices available.
bg: Няма налични гласове.

note: Translators: this is prompting for a numerical value from a list of choices of speech synthesis voices (e.g., male, female, child).
en: Select desired voice:
bg: Избор на желания глас:

note: Translators: the word echo feature of Orca will speak the word prior to the caret when the user types a word delimiter.
en: Enable echo by word?  Enter y or n:
bg: По думи ли да се произнася? Натиснете y или n:

en: Please enter y or n.
bg: Въведете y или n:

note: Translators: if key echo is enabled, Orca will speak the name of a key as the user types on the keyboard.  If the user wants key echo, they will then be prompted for which classes of keys they want echoed.
en: Enable key echo?  Enter y or n:
bg: Да се произнасят ли клавишите? Въведете y или n:

note: Translators: this is in reference to key echo for normal text entry keys.
en: Enable alphanumeric and punctuation keys?  Enter y or n:
bg: Да се произнасят ли клавишите за букви, цифри и пунктуация? Въведете y или n:

note: Translators: this is in reference to key echo for CTRL, ALT, Shift, Insert, and "Fn" on laptops.
en: Enable modifier keys?  Enter y or n:
bg: Да се произнасят ли клавишите — модификатори? Въведете y или n:

note: Translators: this is in reference to key echo for Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, etc.
en: Enable locking keys?  Enter y or n:
bg: Да се произнасят ли клавишите за заключване на регистъра? Въведете y или n:

note: Translators: this is in reference to key echo for the keys at the top of the keyboard.
en: Enable function keys?  Enter y or n:
bg: Да се произнасят ли функционалните клавиши? Въведете y или n:

note: Translators: this is in reference to key echo for space, enter, escape, tab, backspace, delete, arrow keys, page up, page down, etc.
en: Enable action keys?  Enter y or n:
bg: Да се произнасят ли клавишите за действие? Въведете y или n:

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: Select desired keyboard layout.
bg: Изберете предпочитаната клавиатурна подредба.

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 1. Desktop
bg: 1. Работна станция

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 2. Laptop
bg: 2. Преносим компютър

note: Translators: this is prompting for whether the user wants to use a refreshable braille display (an external hardware device) or not.
en: Enable Braille?  Enter y or n:
bg: Включване на брайл. Въведете y или n:

note: Translators: the braille monitor is a graphical display on the screen that is used for debugging and demoing purposes. It presents what would be (or is being) shown on the external refreshable braille display.
en: Enable Braille Monitor?  Enter y or n:
bg: Включване на брайлов монитор. Въведете y или n:

note: Translators: orca can be set up to automatically start when the user logs in.
en: Automatically start orca when you log in?  Enter y or n:
bg: Да се стартира ли автоматично Orca при влизане? Натиснете y или n:

en: Accessibility support for GNOME has just been enabled.
bg: Току що бе включена поддръжката на достъпност в GNOME.

en: You need to log out and log back in for the change to take effect.
bg: Ще трябва да излезете и да влезете в работната среда, за да се приложат тези настройки.

en: Do you want to logout now?  Enter y or n:
bg: Искате ли да излезете от сесията? Натиснете y или n:

en: Setup complete. Logging out now.
bg: Настройката завърши. В момента се излиза от сесията.

en: Setup complete.  Press Return to continue.
bg: Настройките завършиха. За да продължите, натиснете „Ентър“.

en: <b>Start from:</b>
bg: <b>Започване от:</b>

en: C_urrent location
bg: _Текущото местоположение

en: Close
bg: Затваряне

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Find button. If the name is "Find", and one of its states is VISIBLE and we are currently searching, that means we have just stopped a search. Inform the user that the search is complete and tell them how many files wer
en: Find
bg: Търсене

en: Match _entire word only
bg: Търсене само на _цели думи

en: Orca Find Dialog
bg: Диалогова кутия на Orca за търсене

en: Search _backwards
bg: Търсене наза_д

en: Search for:
bg: Търсене на:

en: Start from:
bg: Започване от:

en: Top of window
bg: Горната част на прозореца

en: _Match case
bg: _Зачитане на малки/големи

en: _Search for:
bg: _Търсене на:

en: _Top of window
bg: _Горната част на прозореца

en: _Wrap around
bg: _След края — от началото

note: Translators: This is used in the Orca About dialog.
en: The Orca Team
bg: Екипът на Orca

note: Translators: This text is used in the Orca About dialog.
en: A free, open source scriptable screen reader, which provides access to applications and toolkits that support AT-SPI (e.g., the GNOME desktop).
bg: Свободен екранен четец с отворен код, който поддържа скриптове. Предоставя достъп до приложенията поддържащи AT-SPI (напр. работната среда GNOME).

note: Translators: This text is used in the Orca About dialog.
en: Copyright (c) 2005-2010 Sun Microsystems Inc. 
    Copyright (c) 2005-2008 Google Inc. 
    Copyright (c) 2008, 2009 Eitan Isaacson 
    Copyright (c) 2006-2009 Brailcom, o.p.s. 
    Copyright (c) 2001, 2002 BAUM Retec, A.G.
bg: Авторски права: 2005-2010 Sun Microsystems Inc. 
    Авторски права: 2005-2008 Google Inc. 
    Авторски права: 2008, 2009 Eitan Isaacson 
    Авторски права: 2006-2009 Brailcom, o.p.s. 
    Авторски права: 2001, 2002 BAUM Retec, A.G.

note: Translators: This text is used in the Orca About dialog. Orca is licensed under GPL2+.
en: Orca is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU Library General
    Public License as published by the Free Software Foundation;
    either version 2 of the License, or (at your option) any
    later version.
    
    Orca is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See
    the GNU Library General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Library General
    Public License along with Orca; if not, write to the
    Free Software Foundation, Inc., Franklin Street, Fifth Floor,
    Boston MA  02110-1301 USA.
bg: Тази програма (Orca) е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте под условията на Общия публичен лиценз на GNU (GNU GPL), както е публикуван от Фондацията за свободен софтуер — версия 2 на лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.
    
    Тази програма се разпространява с надеждата, че ще бъде полезна, но БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ, дори и косвените за ПРОДАЖБА или СЪОТВЕТСТВИЕ С КАКВАТО И ДА Е УПОТРЕБА. За подробности погледнете Общия публичен лиценз на GNU.
    
    Трябва да сте получили копие от Общия публичен лиценз на GNU (GNU GPL) заедно с тази програма. Ако не сте, пишете до Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

note: Translators: this is an algorithm for tracking an object of interest (mouse pointer, caret, or widget) with the magnifier.  Centered means that Orca attempts to keep the object of interest in the center of the magnified window.
en: Centered
bg: центрирано

note: Translators: this is an algorithm for tracking the mouse with the magnifier.  Proportional means that Orca attempts to position the mouse in the magnifier window in a way such that it helps represent where on the desktop the mouse is.  For example, if the mouse is 25% from the left edge of the deskt
en: Proportional
bg: пропорционално

note: Translators: this is an algorithm for tracking an object of interest (mouse pointer, caret, or widget) with the magnifier.  Push means that Orca will move the magnified region just enough to display the object of interest.
en: Push
bg: с избутване

note: DESCRIP Translators: Function is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take when the user invokes an Orca-specific keyboard command.
en: Function
bg: Функция

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
bg: Функция на клавиша

note: Translators: Alternate is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.  These represent alternative key bindings that are used in addition to the key bindings in the "Key Bindings" column.
en: Alternate
bg: Алтернатива

note: Translators: Modified is a table column header where the cells represent whether a key binding has been modified from the default key binding.
en: Modified
bg: С модификатор

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the default/typical voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
bg: Стандартен

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is in uppercase.
en: Uppercase
bg: Главни

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
bg: Хипер връзки

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
bg: Системни

note: Attribute Name column (NAME). Translators: Attribute here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
bg: Име на атрибут

note: Attribute Speak column (IS_SPOKEN). Translators: the "Speak" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will speak that attribute, if it is present, when the user presses Orca_Modifier+F.
en: Speak
bg: Произнасяне

note: Attribute Mark in Braille column (IS_BRAILLED). Translators: The "Mark in braille" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will "underline" that attribute, if it is present, on the refreshable braille display.
en: Mark in braille
bg: Отбелязване при брайл

note: Attribute Value column (VALUE) Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes pane of the Orca preferences dialog.  On this pane, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille.  Because the list of attributes could get q
en: Present Unless
bg: Произнасяне, освен ако

note: Pronunciation Dictionary actual string (word) column (ACTUAL). Translators: "Actual String" here refers to a text string as it actually appears in a text document. This might be an abbreviation or a particular word that is pronounced differently then the way that it looks.
en: Actual String
bg: Срещнат низ

note: Pronunciation Dictionary replacement string column (REPLACEMENT) Translators: "Replacement String" here refers to the text string that will actually be used to speak it's matching "actual string". For example: if the actual string was "MHz", then the replacement (spoken) string would be "megahertz".
en: Replacement String
bg: Низ за замяна

note: Translators: different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g., sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is enountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
bg: _Разделяне на речта на части между паузите

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
bg: Ред

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
bg: Изречение

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
bg: всички

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
bg: програмата

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
bg: прозореца

note: Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
bg: Произнасяне на _непечатимите знаци

note: TODO - JD: I did the above because GtkBuilder translator notes (which we have for the above string) are not getting sucked in to orca.pot. :-( Translators: When this option is enabled, inserted text of length 1 is spoken. Translators: When this option is enabled, inserted text of length 1 is spoken.
en: Enable echo by cha_racter
bg: Произнасяне по _знаци

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (double click)
bg: (двойно натискане)

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (triple click)
bg: (тройно натискане)

note: Translators: an external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
bg: Брайлови функции на клавишите

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots.  If the user chooses this setting, the dot in the bottom left corner will be used to 'underline' text of interest.
en: Dot _7
bg: _7-ма точка

note: Translators: If the user chooses this setting, the dot in the bottom right corner of the braille cell will be used to 'underline' text of interest.
en: Dot _8
bg: _8-ма точка

note: Translators: If the user chooses this setting, the two dots at the bottom of the braille cell will be used to 'underline' text of interest.
en: Dots 7 an_d 8
bg: 7-ма _и 8-ма точки

note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: _None
bg: Ня_ма

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
bg: Н_якои

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
bg: Пов_ечето

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
bg: _Съкратена

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them. Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak just the 
en: Speak _cell
bg: Произнасяне на _клетка

note: Translators: this is a spoken prompt asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key bindings.
en: enter new key
bg: въведете нов клавиш

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
bg: Изтрита е клавишна комбинация. За да потвърдите, натиснете „Ентър“.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command.
en: The key entered is already bound to %s
bg: Въведеният клавиш вече е присвоен на %s

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know Orca know Orca has recorded a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) based upon their input.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
bg: Въведен клавиш: „%s“. За да потвърдите, натиснете „Ентър“.

note: Translators: this is a spoken prompt confirming the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) the user just typed when creating a new key binding.
en: The new key is: %s
bg: Новият клавиш е: %s

note: Translators: this is a spoken prompt confirming that an existing key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) that was associated with a command has been deleted.
en: The keybinding has been removed.
bg: Клавишната комбинация е премахната.

note: Translators: this refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
bg: Ра_ботен плот

note: Translators: Orca Preferences is the configuration GUI for Orca.
en: Starting Orca Preferences.
bg: Стартиране на настройките на Orca.

en: Orca Screen Reader / Magnifier
bg: Orca — екранен четец и лупа

note: Translators: this is what Orca speaks and brailles when it quits.
en: Goodbye.
bg: Довиждане.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
bg: Излизане от режима на обучение.

note: Translators: Orca has a "List Shortcuts Mode" that allows the user to list a group of keyboard shortcuts. Pressing 1 makes it possible for the user to navigate amongst a list of global ("default") commands. Pressing 2 allows the user to navigate amongst Orca commands specific to the application with
en: Exiting list shortcuts mode.
bg: Излизане от списъка с бързи клавиши.

note: Translators: this represents the state of a check box Translators: this represents the state of a locking modifier key (e.g., Caps Lock)
en: off
bg: изключен

note: Translators: this represents the state of a check box Translators: this represents the state of a locking modifier key (e.g., Caps Lock)
en: on
bg: включен

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
bg: Гласът е включен.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
bg: Гласът е изключен.

note: Translators: there is a keystroke to reload the user preferences.  This is a spoken prompt to let the user know when the preferences has been reloaded.
en: Orca user settings reloaded.
bg: Настройките на Orca са презаредени

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in 'list shortcuts' mode as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
bg: Използвайте стрелките нагоре и надолу за придвижване в списъка. Натиснете клавиша Escape за изход.

note: Translators: This message is presented when the user is in 'list of shortcuts mode'. In this messsage, we present the number of shortcuts found.
en: %d Orca default shortcut found. | %d Orca default shortcuts found.
bg[0]: Открит е %d бърз клавиш по подразбиране на Orca.
bg[1]: Открити са %d бързи клавиша по подразбиране на Orca.

note: Translators: This message is presented when the user is in 'list of shortcuts mode'. In this message, we present the number of shortcuts found for the named application.
en: %(count)d Orca shortcut for %(application)s found. | %(count)d Orca shortcuts for %(application)s found.
bg[0]: Открит е един бърз клавиш за %(application)s.
bg[1]: Открити са %(count)d бързи клавиша за %(application)s.

note: Translators: This message is presented when the user is in 'list of shortcuts mode'. This is the message we present when the user requested a list of application-specific shortcuts, but none could be found for that application.
en: No Orca shortcuts for %s found.
bg: Не са открити бързи клавиши за %s.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place. particular object and the top of the page or li
en: Wrapping to bottom.
bg: След началото — от края.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place. particular object and the bottom of the page 
en: Wrapping to top.
bg: След края — от началото.

en: keypad
bg: цифрова клавиатура

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: double click
bg: двойно натискане

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: triple click
bg: тройно натискане

en: Usage: orca [OPTION...]
bg: Употреба: orca [ОПЦИЯ…]

note: Translators: this is the description of the command line option '-?, --help' that is used to display usage information.
en: Show this help message
bg: Показване на това помощно съобщение

note: Translators: this is a testing option for the command line.  It prints the names of the applications known to the accessibility infrastructure to stdout and then exits.
en: Print the known running applications
bg: Извеждане на познатите, стартирани програми

note: Translators: this enables debug output for Orca.  The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion is a shorthand way of saying that the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end.  The 'debug' and '.out' portions of this string should not be translated (i.e.,
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
bg: Запазване на подробните съобщения във файл debug-ГГГГ-ММ-ДД-ЧЧ:ММ:СС.out

note: Translators: this enables debug output for Orca and overrides the name of the debug file Orca will use for debug output if the --debug option is used.
en: Send debug output to the specified file
bg: Запазване на подробните съобщения в указания файл

note: Translators: this is the description of the command line option '-s, --setup, --gui-setup' that will initially display a GUI dialog that would allow the user to set their Orca preferences.
en: Set up user preferences
bg: Задаване на настройки на Orca

note: Translators: this is the description of the command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
bg: Задаване на настройки на Orca (текстова версия)

note: Translators: this is the description of the command line option '-n, --no-setup' that means that Orca will startup without setting up any user preferences.
en: Skip set up of user preferences
bg: Прескачане на задаването на настройки на Orca

note: Translators: this is the description of the command line option '-u, --user-prefs-dir=dirname' that allows you to specify an alternate location for the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
bg: Ползване на различна папка за потребителски нас-
                                 тройки

note: Translators: if the user supplies an option via the '-e, --enable' command line option, it will be automatically enabled as Orca is started.
en: Force use of option
bg:  
                                 Прилагане на ползването на опция

note: Translators: if the user supplies an option via the '-d, --disable' command line option, it will be automatically disabled as Orca is started.
en: Prevent use of option
bg:  
                                 Предотвратяване на ползването на опция

note: Translators: this is the Orca command line option that will quit Orca. The user would run the Orca shell script again from a terminal window. If this command line option is specified, the script will quit any instances of Orca that are already running.
en: Quits Orca (if shell script used)
bg: Спиране на Orca (при ползване от командния ред)

note: Translators: this is the Orca command line option that will force the termination of Orca. The user would run the Orca shell script again from a terminal window. If this command line option is specified, the script will quit any instances of Orca that are already running.
en: Forces orca to be terminated immediately.
bg: Принуждава Orca незабавно да приключи работа.

note: Translators: this is the Orca command line option to tell Orca to replace any existing Orca process(es) that might be running.
en: Replace a currently running Orca
bg: Замяна на текущо стартираната програма Orca

note: Translators: this is text being sent to a terminal and we want to keep the text lines within terminal boundaries.
en: If Orca has not been previously set up by the user, Orca
    will automatically launch the preferences set up unless
    the -n or --no-setup option is used.
bg: Ако Orca предварително не е била настроена от потребителя за работа,
    програмата автоматично ще стартира модула за настройки, освен ако не
    се използва опцията „-n“ или „--no-setup“.

note: Translators: this is more text being sent to a terminal and we want to keep the text lines within terminal boundaries.
en: WARNING: suspending Orca, e.g. by pressing Control-Z, from
    an AT-SPI enabled shell (such as gnome-terminal), can also
    suspend the desktop until Orca is killed.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: временното спиране на Orca, напр. чрез натискането на
    Control-Z, от обвивка с поддръжка на AT-SPI (какъвто е gnome-terminal),
    може и да спре работната страна до убиването на Orca.

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
bg: Съобщавайте за грешки на адрес: orca-list@gnome.org.

note: Translators: This message is displayed when the user tries to start Orca and includes an invalid option as an argument. After the message, the list of arguments, as typed by the user, is displayed.
en: The following arguments are not valid:
bg: Следните аргументи не са правилни:

note: Translators: This message is displayed when the user tries to enable or disable a feature via an argument, but specified an invalid feature. Valid features are: speech, braille, braille-monitor, magnifier, main-window, and splash-window. These items are not localized and are presented in a list afte
en: The following items can be enabled or disabled:
bg: Следните възможности могат да бъдат активирани или деактивирани:

en: Welcome to Orca.
bg: Добре дошли в Orca.

en: Warning
bg: Предупреждение

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    
    Please close it before opening a new one.
bg: Вече е отворен прозорец с настройки на Orca.
    
    Затворете го, преди да отворите нов.

en: <b><big>Quit Orca?</big></b>
    
    This will stop all speech output and screen magnification.
bg: <b><big>Спиране на Orca?</big></b>
    
    Това ще спре произнасянето и лупата.

en: <b>Adjust selected
    attributes</b>
bg: <b>Промяна на избраните
    атрибути</b>

en: <b>Braille Indicator</b>
bg: <b>Брайлов индикатор</b>

en: <b>Hyperlink Indicator</b>
bg: <b>Индикатор за хипервръзка</b>

en: <b>Keyboard Layout</b>
bg: <b>Клавиатурна подредба</b>

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: <b>Progress Bar Updates</b>
bg: <b>Промени по лентата за прогреса</b>

en: <b>Pronunciation Dictionary</b>
bg: <b>Речник за произнасяне</b>

en: <b>Punctuation Level</b>
bg: <b>Ниво на пунктуация</b>

en: <b>Selection Indicator</b>
bg: <b>Индикатор за избор</b>

note: Translators: This is label in the Preferences dialog box. It refers to what Orca will speak when the user arrows Up or Down in a table. The choices are to speak just the new cell or to speak the entire row.
en: <b>Table Rows</b>
bg: <b>Редове на таблици</b>

en: <b>Text attributes</b>
bg: <b>Атрибути на текста</b>

note: Translators:  In the context of magnifying the contents of the screen, "tracking" refers to whether or not an object (mouse pointer, the caret, or the widget with focus) is of interest.  Objects of interest must always be displayed.  "Alignment" refers to where on the screen objects of interest shou
en: <b>Tracking and Alignment</b>
bg: <b>Проследяване и подравняване</b>

en: <b>Verbosity</b>
bg: <b>Подробност</b>

note: Translators: long braille for the rolename of a application.
en: Application
bg: Програма

en: Border color:
bg: Цвят на рамката:

en: Border size:
bg: Размер на рамката:

en: Braille
bg: Брайл

en: Brightness:
bg: Яркост:

en: Contraction _Table:
bg: _Таблица на съкращенията:

en: Contrast:
bg: Контраст:

en: Cross-hair color:
bg: Цвят на кръстачката:

en: Cross-hair si_ze:
bg: Размер на кр_ъстачката:

en: Cursor color:
bg: Цвят на курсора:

en: Cursor size:
bg: Размер на курсора:

en: Custom siz_e
bg: Потре_бителски размер на курсора

note: Translators: Orca can present the current date to the user, here they can choose how the date should be presented to them.
en: Dat_e format:
bg: Формат на _датата:

en: Default
bg: Стандартен

en: Disable _end of line symbol
bg: Изключване на знака за _край на ред

en: Disable gksu _keyboard grab
bg: _Изключване на прихващането на клавиатурата от gksu

note: Translators: When a user chooses a tracking alignment of "push", Orca moves the magnified view just enough to fit the object of interest at the very edge of the screen.  The "edge margin" allows the user to specify a margin so that objects are not displayed too close to the edge.
en: Edge mar_gin:
bg: От_стъп от ръба:

en: Enable Braille _monitor
bg: Включване на брайлов _монитор

en: Enable Braille _support
bg: Включване на поддръжка на _брайл

en: Enable _alphanumeric and punctuation keys
bg: Включване на _клавишите за цифри, букви и пунктуация

en: Enable _function keys
bg: Включване на _функционалните клавиши

en: Enable _key echo
bg: _Включване на произнасянето на клавиши

en: Enable _magnifier
bg: _Включване на лупата

en: Enable _modifier keys
bg: Включване на _модификаторите на клавиши

en: Enable _navigation keys
bg: Включване на _навигационните клавиши

en: Enable ac_tion keys
bg: Включване на де_йстващите клавиши

en: Enable bor_der
bg: Включв_ане на рамката:

en: Enable c_ursor
bg: Включване на _курсор

en: Enable cross-h_air
bg: Вкл_ючване на кръстачката

en: Enable cross-hair cl_ip
bg: Включване на изрязване на кръста_чката

en: Enable echo by _sentence
bg: Произнасяне по _изречения

en: Enable echo by _word
bg: Произнасяне по д_уми

en: Enable lockin_g keys
bg: Включване на _заключващите клавиши

en: General
bg: Общи

en: Hide s_ystem pointer
bg: _Скриване на системния показалец

en: Hyperlink
bg: хипер връзка

en: In_vert colors
bg: Обръщане на _цветовете

en: Key Bindings
bg: Функции на клавишите

en: Key Echo
bg: Произнасяне на клавишите

[ctx: Magnification]
note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to a group of settings related to the border which separates the magnified and non-magnified views of the screen contents (i.e. when a split screen is being used). The options include whether or not there should be a border, the 
en: <b>Border</b>
bg: <b>Рамка</b>

[ctx: Magnification]
note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to a group of settings related to the colors displayed for magnification users, namely brightness, contrast, and whether or not all colors should be inverted.
en: <b>Color</b>
bg: <b>Цвят</b>

[ctx: Magnification]
note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to a group of settings related to the customization of the mouse pointer by adding a plus/cross-hair around it to make it easier to see. Options include whether or not cross-hairs should be enabled, as well as what their color an
en: <b>Cross-hair</b>
bg: <b>Кръстачка</b>

[ctx: Magnification]
note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to a group of settings related to the cursor displayed for magnification users. Users can opt to enable an enlarged cursor, and customize its size and color.
en: <b>Cursor</b>
bg: <b>Курсор</b>

[ctx: Magnification]
note: Translators: This is a label in the Preferences dialog. It applies to a number of settings related to magnification. The Zoomer is what holds/displays the magnified version of the screen contents.
en: <b>Zoomer</b>
bg: <b>Лупа</b>

[ctx: Magnification]
note: This is a button on the Magnifier notebook page of the Preferences dialog. Pressing this button results in a dialog in which the user can fine tune more advanced settings.
en: Advanced...
bg: Допълнителни…

en: Magnifier
bg: Лупа

en: Mouse poi_nter:
bg: Пока_залец на мишката:

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
bg: Местене надо_лу

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
bg: Местене на_горе

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
bg: Местене към _края

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
bg: Местене към _началото

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. 'checkbox') or its state (e.g. 'not checked') or say 'mispelled' to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- thin
en: Only speak displayed text
bg: Произнасяне само на текста

en: Orca Preferences
bg: Настройки на Orca

en: Orca _Modifier Key(s):
bg: _Модификатори на клавиши в Orca:

en: Pi_tch:
bg: В_исочина:

note: Translators:  if this setting is enabled, the mouse pointer will move to each menu item that the user has arrowed to and each dialog box control that the user has tabbed to.
en: Pointer follows focus
bg: Показалецът следва фокуса

note: Translators: when using magnification software, it is possible for the mouse pointer to not be visible in the "zoomer," which is the magnified view of the screen.  If the "pointer follows zoomer" setting is enabled and the mouse is moved, the pointer will be moved so that it is visible in the zoomer
en: Pointer follows zoomer
bg: Показалецът следва лупата

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
bg: Честота (сек.):

[ctx: ProgressBarUpdates]
note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the speaking of progress bar information. If checked, Orca will speak progress bar information.
en: Enable_d
bg: Включв_ане

en: Pronunciation
bg: Произнасяне

en: Quit Orca _without confirmation
bg: Спиране на Orca без потвър_ждение

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Restrict to:
bg: Ограничаване до:

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and  say all by line.  If Orca were speaking a work of fi
en: Say All B_y:
bg: _Произнасяне по:

en: Scale _factor:
bg: Коефициент на _мащабиране:

en: Show Orca _main window
bg: Пок_азване на основния прозорец на Orca

en: Spea_k object mnemonics
bg: Произнасяне на м_немониката на обекта

en: Speak _indentation and justification
bg: Произн_асяне на отместването по ред и подравняването

en: Speak _none
bg: _Нищо да не се произнася

en: Speak blank lines
bg: Произнасяне на празните редове

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., 'item 6 of 7').
en: Speak child p_osition
bg: Произнасяне на позицията на _дъщерния елемент

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
bg: Произнасяне на низовете за Уики като _думи

en: Speak object under mo_use
bg: Произнасяне на обекта под _мишката.

note: Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak the entire row when the user arrows Up or Down in a table.
en: Speak ro_w
bg: Произнасяне на _ред

en: Speak tutorial messages
bg: Произнасяне на обучаващите съобщения

en: Speech
bg: Глас

en: Speech _system:
bg: _Система за глас:

en: Speech synthesi_zer:
bg: Синтезатор на _глас:

en: Start Orca when you lo_gin
bg: _Стартиране на Orca при влизане

en: System
bg: Системни

en: Te_xt cursor:
bg: _Текстов курсор:

en: Text Attributes
bg: Атрибути на текста

en: Uppercase
bg: Главни

en: Ver_bose
bg: Пови_шена

en: Vo_lume:
bg: Ниво на _звука:

note: Translators: long braille for the rolename of a window.
en: Window
bg: Прозорец

en: _Abbreviated role names
bg: _Съкратени имена на ролите

en: _All
bg: _Всичко

en: _Bottom:
bg: Дол_у:

en: _Control and menu item:
bg: _Елемент от меню или контрол:

en: _Delete
bg: _Изтриване

en: _Enable Contracted Braille
bg: _Включване на съкратения брайл

en: _Enable speech
bg: Вкл_ючване на глас

en: _Laptop
bg: Преносим _компютър

en: _Left:
bg: _Ляво:

en: _New entry
bg: _Нов елемент

en: _Person:
bg: _Човек:

en: _Position:
bg: _Позиция:

en: _Present tooltips
bg: _Показване на подсказки

en: _Rate:
bg: Скорос_т:

en: _Reset
bg: _Изчистване

en: _Right:
bg: Д_ясно:

en: _Speak all
bg: _Произнасяне на всичко

note: Translators: Orca can present the current time to the user, here they can choose how the time should be presented to them.
en: _Time format:
bg: Формат на _времето:

en: _Top:
bg: _Горе:

en: _Voice settings:
bg: _Настройки на гласа:

en: pixels
bg: пиксела

note: for gettext support Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
bg: a: алфа, b: браво, c: чарли, d: делта, e: еко, f: фокстрот, g: голф, h: хотъл, i: индия, j: джулиет, k: кило, l: лима, m: майк, n: новембър, o: оскар, p: папа, q: куебек, r: ромио, s: сиера, t: танго, u: юниформ, v: виктор, w: уиски, x: ексрей, y: янки, z: зулу

note: Translators: long braille for the rolename of an invalid object. We typically make these 'camel' case.
en: Invalid
bg: Невалиден

note: Translators: spoken words for the rolename of an invalid object.
en: invalid
bg: невалиден

note: Translators: short braille for an accelerator (what you see in a menu). We strive to keep it under three characters to preserve real estate.
en: acc
bg: уск

note: Translators: long braille for an accelerator (what you see in a menu). We typically make these 'camel' case.
en: Accelerator
bg: Ускорител

note: Translators: spoken words for an accelerator (what you see in a menu).
en: accelerator
bg: ускорител

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
bg: прдп

note: Translators: long braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the long braille words: we typically make them 'camel' case -- multiple words are bunched together with no spaces between them and the first letter of each word is capitalized.
en: Alert
bg: Предупреждение

note: Translators: spoken words for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the spoken words: these are the words one would use when speaking.
en: alert
bg: предупреждение

note: Translators: short braille for the rolename of an animation widget.
en: anim
bg: анм

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Animation
bg: Анимация

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: animation
bg: анимация

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
bg: стрл

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Arrow
bg: Стрелка

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: arrow
bg: стрелка

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
bg: клнд

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar widget.
en: Calendar
bg: Календар

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar widget.
en: calendar
bg: календар

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
bg: кнв

note: Translators: long braille for the rolename of a canvas widget.
en: Canvas
bg: Канава

note: Translators: spoken words for the rolename of a canvas widget.
en: canvas
bg: канава

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
bg: зглв

note: Translators: long braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: Caption
bg: Заглавие

note: Translators: spoken words for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: caption
bg: заглавие

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
bg: отмт

note: Translators: long braille for the rolename of a checkbox.
en: CheckBox
bg: Кутийка за отмятане

note: Translators: spoken words for the rolename of a checkbox.
en: check box
bg: кутийка за отмятане

note: Translators: long braille for the rolename of a check menu item.
en: CheckItem
bg: Елемент за отметка

note: Translators: spoken words for the rolename of a check menu item.
en: check item
bg: елемент за отметка

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
bg: избцвт

note: Translators: long braille for the rolename of a color chooser.
en: ColorChooser
bg: Избор на цвят

note: Translators: spoken words for the rolename of a color chooser.
en: color chooser
bg: избор на цвят

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
bg: антклн

note: Translators: long braille for the rolename of a column header. Translators: long braille for the rolename of a table column header.
en: ColumnHeader
bg: антетка на колона

note: Translators: spoken words for the rolename of a column header. Translators: spoken words for the rolename of a table column header.
en: column header
bg: антетка на колона

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
bg: пдщкт

note: Translators: long braille for the rolename of a combo box.
en: Combo
bg: Падаща кутия

note: Translators: spoken words for the rolename of a combo box.
en: combo box
bg: падаща кутия

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
bg: рдктдт

note: Translators: long braille for the rolename of a date editor.
en: DateEditor
bg: Редактор на дата

note: Translators: spoken words for the rolename of a date editor.
en: date editor
bg: редактор на дата

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
bg: икн

note: Translators: long braille for the rolename of a desktop icon.
en: DesktopIcon
bg: Икона на работния плот

note: Translators: spoken words for the rolename of a desktop icon.
en: desktop icon
bg: икона на работния плот

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
bg: рмк

note: Translators: long braille for the rolename of a desktop frame.
en: DesktopFrame
bg: Рамка на работното място

note: Translators: spoken words for the rolename of a desktop frame.
en: desktop frame
bg: рамка на работното място

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
bg: цфрб

note: Translators: long braille for the rolename of a dial.
en: Dial
bg: Циферблат

note: Translators: spoken words for the rolename of a dial.
en: dial
bg: циферблат

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
bg: длг

note: Translators: long braille for the rolename of a dialog.
en: Dialog
bg: Диалог

note: Translators: spoken words for the rolename of a dialog.
en: dialog
bg: диалог

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
bg: пнлппк

note: Translators: long braille for the rolename of a directory pane.
en: DirectoryPane
bg: Панел с папки

note: Translators: spoken words for the rolename of a directory pane.
en: directory pane
bg: панел с папки

note: Translators: long braille for the rolename of an HTML document frame.
en: HtmlPane
bg: Панел с HTML

note: Translators: spoken words for the rolename of an HTML document frame.
en: html content
bg: съдържание с HTML

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
bg: рсвн

note: Translators: long braille for the rolename of a drawing area.
en: DrawingArea
bg: Област за рисуване

note: Translators: spoken words for the rolename of a drawing area.
en: drawing area
bg: област за рисуване

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
bg: избфл

note: Translators: long braille for the rolename of a file chooser.
en: FileChooser
bg: Избор на файлове

note: Translators: spoken words for the rolename of a file chooser.
en: file chooser
bg: избор на файлове

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
bg: плнт

note: Translators: long braille for the rolename of a filler.
en: Filler
bg: Пълнител

note: Translators: spoken words for the rolename of a filler.
en: filler
bg: пълнител

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
bg: избшрф

note: Translators: long braille for the rolename of a font chooser.
en: FontChooser
bg: Избор на шрифт

note: Translators: spoken words for the rolename of a font chooser.
en: font chooser
bg: избор на шрифт

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
bg: фрмл

note: Translators: long braille for the rolename of a form.
en: Form
bg: Формуляр

note: Translators: spoken words for the rolename of a form.
en: form
bg: формуляр

note: Translators: long braille for the rolename of a frame.
en: Frame
bg: Рамка

note: Translators: spoken words for the rolename of a frame.
en: frame
bg: рамка

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
bg: сткпнл

note: Translators: long braille for the rolename of a glass pane.
en: GlassPane
bg: Стъклен панел

note: Translators: spoken words for the rolename of a glass pane.
en: glass pane
bg: стъклен панел

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
bg: зглв

note: Translators: long braille for the rolename of a heading.
en: Heading
bg: Заглавие

note: Translators: spoken words for the rolename of a heading.
en: heading
bg: заглавие

note: Translators: long braille for the rolename of an html container.
en: HtmlContainer
bg: Контейнер на HTML

note: Translators: spoken words for the rolename of an html container.
en: h t m l container
bg: контейнер на HTML

note: Translators: long braille for the rolename of a icon.
en: Icon
bg: Икона

note: Translators: spoken words for the rolename of a icon.
en: icon
bg: икона

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
bg: избр

note: Translators: long braille for the rolename of a image.
en: Image
bg: Изображение

note: Translators: spoken words for the rolename of a image.
en: image
bg: изображение

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
bg: втрмк

note: Translators: long braille for the rolename of an internal frame.
en: InternalFrame
bg: Вътрешна рамка

note: Translators: spoken words for the rolename of an internal frame.
en: internal frame
bg: вътрешна рамка

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
bg: еткт

note: Translators: long braille for the rolename of a label.
en: Label
bg: Етикет

note: Translators: spoken words for the rolename of a label.
en: label
bg: етикет

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
bg: пнплст

note: Translators: long braille for the rolename of a layered pane.
en: LayeredPane
bg: Панел на пластове

note: Translators: spoken words for the rolename of a layered pane.
en: layered pane
bg: панел на пластове

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
bg: врзк

note: Translators: long braille for the rolename of a link.
en: Link
bg: Връзка

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
bg: спск

note: Translators: long braille for the rolename of a list.
en: List
bg: Списък

note: Translators: spoken words for the rolename of a list.
en: list
bg: списък

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
bg: елмспс

note: Translators: long braille for the rolename of a list item.
en: ListItem
bg: Елемент от списък

note: Translators: spoken words for the rolename of a list item.
en: list item
bg: елемент от списък

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
bg: меню

note: Translators: long braille for the rolename of a menu.
en: Menu
bg: Меню

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
bg: лнмнт

note: Translators: long braille for the rolename of a menu bar.
en: MenuBar
bg: Лента с менюта

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu bar.
en: menu bar
bg: лента с менюта

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
bg: елммню

note: Translators: long braille for the rolename of a menu item.
en: MenuItem
bg: Елемент от меню

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu item.
en: menu item
bg: елемент от меню

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
bg: пннстр

note: Translators: long braille for the rolename of an option pane.
en: OptionPane
bg: Панел с настройки

note: Translators: spoken words for the rolename of an option pane.
en: option pane
bg: панел с настройки

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
bg: тбстрн

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab.
en: Page
bg: Страница

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab.
en: page
bg: стрн

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
bg: спстбв

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab list.
en: TabList
bg: Списък с табове

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab list.
en: tab list
bg: Списък с табове

note: Translators: short braille for the rolename of a panel.
en: pnl
bg: пнл

note: Translators: long braille for the rolename of a panel.
en: Panel
bg: Панел

note: Translators: spoken words for the rolename of a panel.
en: panel
bg: панел

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
bg: прл

note: Translators: long braille for the rolename of a password field.
en: Password
bg: Парола

note: Translators: spoken words for the rolename of a password field.
en: password
bg: парола

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
bg: изсмню

note: Translators: long braille for the rolename of a popup menu.
en: PopupMenu
bg: Изскачащо меню

note: Translators: spoken words for the rolename of a popup menu.
en: popup menu
bg: изскачащо меню

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
bg: лнтпрг

note: Translators: long braille for the rolename of a progress bar.
en: Progress
bg: Лента за прогреса

note: Translators: spoken words for the rolename of a progress bar.
en: progress bar
bg: лента за прогреса

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
bg: бтн

note: Translators: long braille for the rolename of a push button.
en: Button
bg: Бутон

note: Translators: spoken words for the rolename of a push button.
en: button
bg: бутон

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
bg: рдбтн

note: Translators: long braille for the rolename of a radio button.
en: RadioButton
bg: Радио бутон

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio button.
en: radio button
bg: радио бутон

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
bg: елмнрд

note: Translators: long braille for the rolename of a radio menu item.
en: RadioItem
bg: Елемент от радио меню

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio menu item.
en: radio menu item
bg: елемент от радио меню

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
bg: оснпнл

note: Translators: long braille for the rolename of a root pane.
en: RootPane
bg: Основен панел

note: Translators: spoken words for the rolename of a root pane.
en: root pane
bg: основен панел

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
bg: антред

note: Translators: long braille for the rolename of a row header. Translators: long braille for the rolename of a table row header.
en: RowHeader
bg: Антетка на ред

note: Translators: spoken words for the rolename of a row header. Translators: spoken words for the rolename of a table row header.
en: row header
bg: антетка на ред

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
bg: лнпрлс

note: Translators: long braille for the rolename of a scroll bar.
en: ScrollBar
bg: Лента за придвижване

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll bar.
en: scroll bar
bg: лента за придвижване

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
bg: пнпрлс

note: Translators: long braille for the rolename of a scroll pane.
en: ScrollPane
bg: Панел за придвижване

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll pane.
en: scroll pane
bg: панел за придвижване

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
bg: рздл

note: Translators: long braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: Section
bg: Раздел

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
bg: рздлт

note: Translators: long braille for the rolename of a separator.
en: Separator
bg: Разделител

note: Translators: spoken words for the rolename of a separator.
en: separator
bg: разделител

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
bg: плгч

note: Translators: long braille for the rolename of a slider.
en: Slider
bg: Плъзгач

note: Translators: spoken words for the rolename of a slider.
en: slider
bg: плъзгач

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
bg: рздпнл

note: Translators: long braille for the rolename of a split pane.
en: SplitPane
bg: Разделен панел

note: Translators: spoken words for the rolename of a split pane.
en: split pane
bg: разделен панел

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
bg: бтнстр

note: Translators: long braille for the rolename of a spin button.
en: SpinButton
bg: Бутон със стрелки

note: Translators: spoken words for the rolename of a spin button.
en: spin button
bg: бутон със стрелки

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
bg: лнтсст

note: Translators: long braille for the rolename of a statusbar.
en: StatusBar
bg: Лента за състоянието

note: Translators: spoken words for the rolename of a statusbar.
en: status bar
bg: лента за състоянието

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
bg: тблц

note: Translators: long braille for the rolename of a table.
en: Table
bg: Таблица

note: Translators: spoken words for the rolename of a table.
en: table
bg: таблица

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
bg: клтк

note: Translators: long braille for the rolename of a table cell.
en: Cell
bg: Клетка

note: Translators: spoken words for the rolename of a table cell.
en: cell
bg: клетка

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
bg: мнюотк

note: Translators: long braille for the rolename of a tear off menu item.
en: TearOffMenuItem
bg: Меню за откъсване

note: Translators: spoken words for the rolename of a tear off menu item.
en: tear off menu item
bg: меню за откъсване

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
bg: трмн

note: Translators: long braille for the rolename of a terminal.
en: Terminal
bg: Терминал

note: Translators: spoken words for the rolename of a terminal.
en: terminal
bg: терминал

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
bg: ткст

note: Translators: long braille for the rolename of a text entry field.
en: Text
bg: Текст

note: Translators: spoken words for the rolename of a text entry field.
en: text
bg: текст

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
bg: првбтн

note: Translators: long braille for the rolename of a toggle button.
en: ToggleButton
bg: Превключващ бутон

note: Translators: spoken words for the rolename of a toggle button.
en: toggle button
bg: превключващ бутон

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
bg: лнтинс

note: Translators: long braille for the rolename of a toolbar.
en: ToolBar
bg: Лента с инструменти

note: Translators: spoken words for the rolename of a toolbar.
en: tool bar
bg: лента с инструменти

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
bg: пдск

note: Translators: long braille for the rolename of a tooltip.
en: ToolTip
bg: Подсказка

note: Translators: spoken words for the rolename of a tooltip.
en: tool tip
bg: подсказка

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
bg: дрв

note: Translators: long braille for the rolename of a tree.
en: Tree
bg: Дърво

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree.
en: tree
bg: дърво

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
bg: дрвтбл

note: Translators: long braille for the rolename of a tree table.
en: TreeTable
bg: Дървовидна таблица

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree table.
en: tree table
bg: дървовидна таблица

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
bg: нзвт

note: Translators: long braille for when the rolename of an object is unknown.
en: Unknown
bg: Неизвестно

note: Translators: spoken words for when the rolename of an object is unknown.
en: unknown
bg: неизвестно

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
bg: изгл

note: Translators: long braille for the rolename of a viewport.
en: Viewport
bg: Изглед

note: Translators: spoken words for the rolename of a viewport.
en: viewport
bg: изглед

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
bg: прзр

note: Translators: spoken words for the rolename of a window.
en: window
bg: прозорец

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
bg: грклнт

note: Translators: long braille for the rolename of a header.
en: Header
bg: Горен колонтитул

note: Translators: spoken words for the rolename of a header.
en: header
bg: горен колонтитул

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
bg: длклнт

note: Translators: long braille for the rolename of a footer.
en: Footer
bg: Долен колонтитул

note: Translators: spoken words for the rolename of a footer.
en: footer
bg: долен колонтитул

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
bg: абзц

note: Translators: long braille for the rolename of a paragraph.
en: Paragraph
bg: Абзац

note: Translators: spoken words for the rolename of a paragraph.
en: paragraph
bg: абзац

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
bg: пргр

note: Translators: spoken words for the rolename of a application.
en: application
bg: програма

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
bg: автм

note: Translators: long braille for the rolename of a autocomplete.
en: AutoComplete
bg: Автоматично дописване

note: Translators: spoken words for the rolename of a autocomplete.
en: autocomplete
bg: автоматично дописване

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
bg: лнтрдк

note: Translators: long braille for the rolename of an editbar.
en: EditBar
bg: Лента за редактиране

note: Translators: spoken words for the rolename of an editbar.
en: edit bar
bg: лента за редактиране

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
bg: влжн

note: Translators: long braille for the rolename of an embedded component.
en: EmbeddedComponent
bg: Вложен компонент

note: Translators: spoken words for the rolename of an embedded component.
en: embedded component
bg: вложен компонент

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text.  For example: "22 space characters".  The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
bg[0]: %(count)d знак %(repeatChar)s
bg[1]: %(count)d знака %(repeatChar)s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive superscripted characters, e.g. 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
bg:  горен индекс %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive subscripted characters, e.g. 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3', should be presented as 'X subscript 23.'
en:  subscript %s
bg:  долен индекс %s

note: Translators: short braille for the rolename of a document.
en: doc
bg: дкмн

note: Translators: long braille for the rolename of a document.
en: Document
bg: Документ

note: Translators: spoken words for the rolename of a document.
en: document
bg: документ

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
bg[0]: таблица с %d ред
bg[1]: таблица с %d реда

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en: %d column | %d columns
bg[0]: %d колона
bg[1]: %d колони

note: We've left a table.  Announce this fact.
en: leaving table.
bg: изход от таблица.

note: Translators: this represents the row and column we're on in a table.
en: row %(row)d, column %(column)d
bg: ред %(row)d, колона %(column)d

note: Translators: this represents the column we're on in a table. Translators: this is in references to a column in a table.
en: column %d
bg: колона %d

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar view.
en: calv
bg: клнизг

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar view.
en: CalendarView
bg: Календарен изглед

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar view.
en: calendar view
bg: календарен изглед

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar event.
en: cale
bg: клнсъб

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar event.
en: CalendarEvent
bg: календарно събитие

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar event.
en: calendar event
bg: календарно събитие

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: Toggle whether we present new mail if we are not the active script.
bg: Превключване дали този скрипт показва новата поща, ако не е активен.

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: present new mail if this script is not active.
bg: показване на новата поща, ако този скрипт не е активен.

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: do not present new mail if this script is not active.
bg: без показване на новата поща, ако този скрипт не е активен.

note: Translators: this is the name of the status column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Status
bg: Състояние

note: Translators: this is the name of the flagged column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Flagged
bg: Отбелязано

note: Translators: we present this to the user to indicate that an email message has not been marked as having been read.
en: unread
bg: непрочетени

note: Translators: this is the name of the attachment column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Attachment
bg: Прикрепен обект

note: Translators: this means there are no scheduled entries in the calendar.
en: No appointments
bg: Няма срещи

note: Translators: this is the unlabelled arrow button near the top of the mail view Insert Attachment dialog in Evolution. We give it a name.
en: Directories button
bg: Бутон за папки

note: Translators: this in reference to an e-mail message status of having been read or unread.
en: Read
bg: Прочетено

note: Translators: this is the name of a setup assistant window/screen in Evolution.
en: %s screen
bg: екран %s

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display of the gcalctool calculator, which is the area where calculation results are presented.
en: Unable to get calculator display
bg: Не може да се получи областта за резултата на калкулатора

note: Translators: these are labels from the gedit spell checking dialog and must be the same strings gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in in this case.
en: Change to:
bg: Промяна на:

en: Misspelled word:
bg: Грешно изписана дума:

note: The indication that spell checking is complete is when the "misspelt" word is set to "Completed spell checking". Ugh! Try to detect this and let the user know. Translators: this string must be the same that is used by gedit.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case
en: Completed spell checking
bg: Проверката на правописа завърши

en: Spell checking is complete.
bg: Проверката на правописа завърши.

en: Press Tab and Return to terminate.
bg: Натиснете табулатора или клавиша „Ентър“ за край.

note: Translators: this is the name of the "Check Spelling" window in gedit and must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case. Translators: this is what the name of the spell checking dialog in Thunderbird begins with. The translated form 
en: Check Spelling
bg: Проверка на правописа

note: Translators: the "Phrase not found" is the result of a failed find command.  It must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Phrase not found
bg: Фразата не е открита

note: Translators: this indicates a find command succeeded in finding something.
en: Phrase found.
bg: Фразата е открита.

en: Read the latest n messages in the incoming messages text area.
bg: Прочитане на последните n съобщения от областта за входящи текстови съобщения.

en: Searching.
bg: Търсене.

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Stop button. If the name is "Stop", and one of its states is VISIBLE, that means we have started a search. As the search progresses, regularly inform the user of this by speaking "Searching" (assuming the search tool ha
en: Stop
bg: Спиране

en: Search complete.
bg: Търсенето завърши.

en: %d file found | %d files found
bg[0]: Открит е %d файл
bg[1]: Открити са %d файла

en: No files found.
bg: Не са открити файлове.

note: Translators: inaccessible means that the application cannot be read by Orca.  This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
bg: недостъпен

en: Work online / offline
bg: Работа с връзка/без връзка

note: Translators: the "Workspace " and "Desk " strings are the prefix of what metacity shows when you press Ctrl+Alt and the left or right arrow keys to switch between workspaces.  The goal here is to find a match with that prefix.
en: Workspace
bg: Работен плот

en: Desk
bg: Работен плот

note: Translators: this is the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
bg[0]: %d елемент
bg[1]: %d елемента

note: Translators: This denotes a notification to the user of some sort.
en: Notification %s
bg: Уведомяване %s

note: Translators: This denotes a notification to the user of some sort.
en: Notification
bg: Уведомяване

note: Translators: The Package Manager application notifies the user of minor errors by displaying an icon in the status bar and adding them to an error log rather than displaying the error in a dialog box. This string is the label for a checkbox. If it is checked, Orca will inform the user when the notif
en: Notify me when errors have been logged.
bg: Известяване при записването на грешка.

note: Translators: this is in reference to loading a web page or some other content.
en: Loading.  Please wait.
bg: Зареждане, изчакайте.

note: Translators: this is in reference to loading a web page or some other content.
en: Finished loading.
bg: Зареждането свърши.

note: Translators: The Package Manager application notifies the user of minor errors by displaying an icon in the status bar and adding them to an error log rather than displaying the error in a dialog box. This is the message Orca will present to inform the user that this has occurred.
en: An error occurred. View the error log for details.
bg: Възникна грешка. Проверете журнала за грешки.

note: Translators: This is the tutorial string associated with a specific search field in the Packagemanager application. It is designed to inform the user how to move directly to the search results after the search has been completed.
en: Use Ctrl+L to move focus to the results.
bg: Използвайте Ктрл-L, за да фокусирате резултатите.

en: New chat tab %s
bg: Нов таб за разговор %s

en: Display more options
bg: Показване на повече настройки

note: Translators: this is the input line of a spreadsheet (i.e., the place where enter formulas)
en: Presents the contents of the input line.
bg: Произнасяне на съдържанието на реда за въвеждане.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Set the row to use as dynamic column headers when speaking calc cells.
bg: Задаване на реда, който да се използва като динамична антетка за колони при произнасянето на клетки.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Clears the dynamic column headers.
bg: Изчистване на динамичната антетка-ред.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Set the column to use as dynamic row headers to use when speaking calc cells.
bg: Задаване на колоната, която да се използва като динамична антетка за редове при произнасянето на клетки.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Clears the dynamic row headers
bg: Изчистване на динамичната антетка-колона.

note: Checkbox for "Speak spread sheet cell coordinates". Translators: If checked, then Orca will speak the coordinates of the current spread sheet cell. Coordinates are the row and column position within the spread sheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spread sheet cell coordinates
bg: Произнасяне на координатите на клетката в електронната таблица

note: Translators: this is an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
bg: Произнасяне на _координатите на клетките

note: Translators: this is an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
bg: Произнасяне на _обхвата на слетите клетки

note: Translators: this is an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
bg: Произнасяне на _заглавните клетки

note: Translators: this is an option to allow users to skip over empty/blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
bg: Прескачане на _празните клетки

note: Translators: this is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
bg: Навигация на таблица

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
bg: празен

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Dynamic column header set for row %d
bg: Ред %d е зададен за динамична антетка

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Dynamic column header cleared.
bg: Динамичната антетка е изчистена.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Dynamic row header set for column %s
bg: Колона %s е зададена за динамична антетка

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Dynamic row header cleared.
bg: Динамичната антетка е изчистена.

note: Translators: this is the title of the window that you get when starting StarOffice.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Welcome to StarOffice
bg: Добре дошли в StarOffice

note: Translators: this represents a match with the name of the "Available fields" list in the Tables wizard dialog in the the OOo oobase database application. We're looking for the accessible object name starting with "Available fields". We really try to avoid doing this kind of thing, but sometimes it i
en: Available fields
bg: Налични полета

en: Note that the Scroll Down button has to be pressed numerous times.
bg: Забележете, че трябва да натиснете многократно бутона за придвижване надолу.

en: License Agreement Accept button now has focus.
bg: Бутонът за приемането на лицензното споразумение е на фокус.

note: Translators: this is the name of the field in the StarOffice setup dialog that is asking for the first name of the user. The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to in this case.
en: First name
bg: Лично име

note: Translators: this is our made up name for the nameless field in StarOffice/OpenOffice calc that allows you to type in a cell coordinate (e.g., A4) and then move to it.
en: Move to cell
bg: Отиване към клетка

note: Translators: this is an indication of the position of the focused Impress slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
bg: кадър %(position)d от %(count)d

note: Translators: This message is to inform the user that the last row of a table in a document was just deleted.
en: Last row deleted.
bg: Изтриване на последния ред.

note: Translators: This message is to inform the user that a row in a table was just deleted.
en: Row deleted.
bg: Изтриване на ред.

note: Translators: This message is to inform the user that a new table row was inserted at the end of the existing table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
bg: Добавяне на ред в края на таблицата.

note: Translators: This message is to inform the user that a row in a table was just inserted.
en: Row inserted.
bg: Вмъкване на ред.

note: Translators: this is the title of the window that you get when using StarOffice Presentation Wizard. The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Presentation Wizard
bg: Помощник за презентации

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
bg: съдържа формула

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
bg: Клетка %s

note: Translators: people can enter a string of text that is too wide for a spreadsheet cell.  This string will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
bg[0]: по-дълго с %d знак
bg[1]: по-дълго с %d знака

note: Translators: this represents the (row, col) position of a cell in a table.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
bg: Ред %(row)d, колона %(column)d.

note: Translators: this is the name of a panel in Thunderbird.
en: %s panel
bg: %s панел

note: Translators: this announces that a bookmark has been entered
en: entered bookmark
bg: посещаване на отметка

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
bg: връзка от карта към изображение

note: Translators: this is for navigating HTML content one character at a time.
en: Goes to next character.
bg: Към следващия знак.

note: Translators: this is for navigating HTML content one character at a time.
en: Goes to previous character.
bg: Към предишния знак.

note: Translators: this is for navigating HTML content one word at a time.
en: Goes to next word.
bg: Към следващата дума.

note: Translators: this is for navigating HTML content one word at a time.
en: Goes to previous word.
bg: Към предишната дума.

note: Translators: this is for navigating HTML content one line at a time.
en: Goes to next line.
bg: Към следващия ред.

note: Translators: this is for navigating HTML content one line at a time.
en: Goes to previous line.
bg: Към предишния ред.

note: Translators: this command will move the user to the beginning of an HTML document.
en: Goes to the top of the file.
bg: Към началото на файл.

note: Translators: this command will move the user to the end of an HTML document.
en: Goes to the bottom of the file.
bg: Към края на файл.

note: Translators: this command will move the user to the beginning of the line in an HTML document.
en: Goes to the beginning of the line.
bg: Преместване в началото на реда.

note: Translators: this command will move the user to the end of the line in an HTML document.
en: Goes to the end of the line.
bg: Преместване в края на реда.

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Causes the current combo box to be expanded.
bg: Показва възможностите за избор в текущото поле.

note: Translators: this is for advancing the live regions politeness setting
en: Advance live region politeness setting.
bg: Увеличаване на учтивостта на живия район.

note: Translators: this is for setting all live regions to 'off' politeness.
en: Set default live region politeness level to off.
bg: Стандартното ниво на учтивост на живите райони да е изключена.

note: Translators: this is a toggle to monitor live regions or not.
en: Monitor live regions.
bg: Наблюдение на живите райони.

note: Translators: this is for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement.
bg: Преглеждане на обявяването на живите райони.

note: Translators: this is for navigating between objects (regardless of type) in HTML
en: Goes to the previous object.
bg: Към предишния обект.

note: Translators: this is for navigating between objects (regardless of type) in HTML
en: Goes to the next object.
bg: Към следващия обект.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Switches between Gecko native and Orca caret navigation.
bg: Избор между навигация с курсора чрез Gecko и чрез Orca.

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Moves focus into and away from the current mouse over.
bg: Фокуса към/от новопоявил се обект поради позициониране на мишката.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Use _Orca Caret Navigation
bg: Използване на навигация с _курсор в Orca

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc.
en: Use Orca _Structural Navigation
bg: Използване на навигация по _структура в Orca

note: Translators: Orca has had to implement its own caret navigation model to work around issues in Gecko/Firefox. In certain versions of Firefox, we must perform a focus grab on each object being navigated in order for things to work as expected; in other versions of Firefox, we must avoid doing so in o
en: _Grab focus on objects when navigating
bg: При_хващане на фокуса върху обектите при навигация

note: Translators: when the user arrows up and down in HTML content, it is some times beneficial to always position the cursor at the beginning of the line rather than guessing the position directly above the current cursor position.  This option allows the user to decide the behavior they want.
en: _Position cursor at start of line when navigating vertically
bg: Поставяне на курсора в _началото на реда при вертикална навигация

note: Translators: when the user loads a new page in Firefox, they can optionally tell Orca to automatically start reading a page from beginning to end.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
bg: _При първото зареждане на страница, тя да се произнася

note: Translators: this is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, etc.).
en: Page Navigation
bg: Навигация на страница

note: Translators: this is an option to allow users to have Orca automatically speak the line that contains the match while the user is still in Firefox's Find toolbar.
en: Speak results during _find
bg: Произнасяне на резултатите при _намиране

note: Translators: this is an option which dictates whether the line that contains the match from the Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
bg: При _откриване да се произнасят само променените редове

note: Translators: this option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from the Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
bg: Минимална дължина на текста, който съвпада:

note: Translators: this is the title of a panel containing options for using Firefox's Find toolbar.
en: Find Options
bg: Настройки на търсенето

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected down from cursor position
bg: редът е избран след положението на курсора

en: line unselected down from cursor position
bg: редът не е избран след положението на курсора

en: line selected up from cursor position
bg: редът е избран до положението на курсора

en: line unselected up from cursor position
bg: редът не е избран до положението на курсора

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
bg: Появил се е нов елемент

note: Translators: this is in reference to loading a web page or some other content.
en: Finished loading %s.
bg: Зареждането на „%s“ свърши.

note: Translators: the 'h' below represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
bg: з%d

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
bg: Не е открит новопоявил се елемент.

note: Translators: this is the action name for the 'open' action.
en: open
bg: отваряне

note: Translators: this announces to the user that live region support has been turned off.
en: Live region support is off
bg: Поддръжката на живи райони е изключена

note: Translators: this announces to the user that live region are being monitored.
en: Live regions monitoring on
bg: Наблюдението на живи райони е включено

en: Live regions monitoring off
bg: Наблюдението на живи райони е изключено

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Gecko is controlling the caret.
bg: Gecko управлява курсора.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Orca is controlling the caret.
bg: Orca управлява курсора.

note: Translators: the %(level)d is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3) and the %(role)s is in reference to a previously translated rolename for the heading.
en: %(role)s level %(level)d
bg: ниво %(level)d към %(role)s

note: Translators: this represents a list in HTML.
en: List with %d item | List with %d items
bg[0]: Списък с %d елемент
bg[1]: Списък с %d елемента

note: Translators: Announces the number of headings in the web page that is currently being displayed.
en: %d heading | %d headings
bg[0]: %d заглавие
bg[1]: %d заглавия

note: Translators: Announces the number of forms in the web page that is currently being displayed.
en: %d form | %d forms
bg[0]: %d формуляр
bg[1]: %d формуляра

note: Translators: Announces the number of non-layout tables in the web page that is currently being displayed.
en: %d table | %d tables
bg[0]: %d таблица
bg[1]: %d таблици

note: Translators: Announces the number of visited links in the web page that is currently being displayed.
en: %d visited link | %d visited links
bg[0]: %d посетена връзка
bg[1]: %d посетени връзки

note: Translators: Announces the number of unvisited links in the web page that is currently being displayed.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
bg[0]: %d непосетена връзка
bg[1]: %d непосетени връзки

note: Translators: Announces the percentage of the document that has been read.  This is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
bg[0]: %d процент от документа са прочетени
bg[1]: %d процента от документа са прочетени

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set on them to inform the user that this field must be filled out. This string is the default string which will be spoken and displayed in braille to indicate this state is present.
en: required
bg: задължително

[ctx: text]
note: Translators: this is used to indicate the user is in a text area that is not editable.  It is meant to be spoken to the user.
en: read only
bg: само за четене

note: Translators: this represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
bg: посивено

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing.  'collapsed' means the children are not showing.
en: collapsed
bg: свито

en: expanded
bg: разгърнато

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
bg: множествен избор

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).  It is meant to be spoken.
en: tree level %d
bg: ниво в дървото %d

note: Translators: this represents a list item in a document. The nesting level is how 'deep' the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This is meant to be spoken. inside another list).
en: Nesting level %d
bg: Ниво на вложеност — %d

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
bg: върху %(index)d от %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
bg: %(index)d от %(total)d

[ctx: text]
note: Translators: this is used to indicate the user is in a text area that is not editable.  It is meant to be a short abbreviation to be presented on the braille display.
en: rdonly
bg: зачтн

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).  It is meant to be presented on a braille display.
en: TREE LEVEL %d
bg: НИВО В ДЪРВОТО %d

note: Translators: this represents a list item in a document. The nesting level is how 'deep' the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).  It is meant to be presented on the braille display.
en: LEVEL %d
bg: НИВО %d

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds.
bg: %H часа, %M минути и %S секунди.

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours and %M minutes.
bg: %H часа и %M минути

note: Translators: this is the name of a speech synthesis system called "Speech Dispatcher".
en: Speech Dispatcher
bg: Разпределител на глас

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
bg: %(uri)s е връзка към %(file)s

note: Translators: this is the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
bg: връзка по %s

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
bg: същата страница

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link). (but not on the same page) as the link.
en: same site
bg: същия сайт

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
bg: различен сайт

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
bg[0]: %d байт
bg[1]: %d байта

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
bg: %.2f килобайта

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
bg: %.2f мегабайта

[ctx: tablecell]
note: Translators: this is in reference to a table cell being selected or not.
en: not selected
bg: неизбрана

note: Translators: this is in references to a row in a table.
en: row %d
bg: %d ред

note: Translators: this is in references to a column in a table.
en: column %(index)d of %(total)d
bg: колона %(index)d от %(total)d

note: Translators: this is in reference to a row in a table.
en: row %(index)d of %(total)d
bg: ред %(index)d от %(total)d

note: Translators: This is to indicate to the user that he/she is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
bg: Край на таблица

note: Translators: this is the number of space characters on a line of text.
en: %d space | %d spaces
bg[0]: %d интервал
bg[1]: %d интервала

note: Translators: this is the number of tab characters on a line of text.
en: %d tab | %d tabs
bg[0]: %d табулация
bg[1]: %d табулации

note: Translators: this is the percentage value of a progress bar.
en: %d percent | %d percent
bg[0]: %d процент
bg[1]: %d процента

note: Translators: this is the number of items in a layered pane or table.
en: 0 items
bg: 0 елемента

note: Translators: this is a count of the number of selected icons and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
bg[0]: избран е %(index)d от %(total)d елемента
bg[1]: избрани са %(index)d от %(total)d елемента

note: Translators: this tells the user how many unfocused alert and dialog windows that this application has.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
bg[0]: %d диалог без фокус
bg[1]: %d диалога без фокус

note: Translators: this is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
bg: Панел с икони

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
bg: Стандартният бутон е %s

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggles structural navigation keys.
bg: Включване на клавишите за навигация по структура.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature.  T
en: Structural navigation keys on.
bg: Клавишите за навигация по структурата са включени.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature.  T
en: Structural navigation keys off.
bg: Клавишите за навигация по структурата са изключени.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, Orca speaks this message.
en: Not in a table.
bg: Не е в таблица.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
bg: Начало на ред.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
bg: Край на ред.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
bg: Начало на колона.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
bg: Край на колона.

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid) In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
bg: нееднородна

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
bg[0]: Клетката заема %d ред
bg[1]: Клетката заема %d реда

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
bg[0]: %d колона
bg[1]: %d колони

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
bg[0]: Клетката заема %d колона
bg[1]: Клетката заема %d колони

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to previous anchor.
bg: Към предишната котва.

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to next anchor.
bg: Към следващата котва.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from anchor to anchor. (An anchor is a named spot that one can jump to.) This is a detailed message which will be presented to the user if no more anchors can be found.
en: No more anchors.
bg: Няма повече котви.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
bg: Няма повече

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to previous blockquote.
bg: Към предишния цитат в каре.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to next blockquote.
bg: Към следващия цитат в каре.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
bg: Няма повече цитати в каре.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a form within a document.
en: Goes to previous button.
bg: Към предишния бутон.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a form within a document.
en: Goes to next button.
bg: Към следващия бутон.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from push button to push button in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more push buttons can be found.
en: No more buttons.
bg: Няма повече бутони.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a form within a document.
en: Goes to previous check box.
bg: Към предишната кутийка за отмятане.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a form within a document.
en: Goes to next check box.
bg: Към следващата кутийка за отмятане.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from checkbox to checkbox in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more checkboxes can be found.
en: No more check boxes.
bg: Няма повече кутийки за отмятане.

note: Translators: this is for navigating a document in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to previous large object.
bg: Към предишния голям обект.

note: Translators: this is for navigating a document in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to next large object.
bg: Към следващия голям обект.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more large objects can be found.
en: No more large objects.
bg: Няма повече големи обекти.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a form within a document.
en: Goes to previous combo box.
bg: Към предишната падаща кутия.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a form within a document.
en: Goes to next combo box.
bg: Към следващата падаща кутия.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from combo box to combo box in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more checkboxes can be found.
en: No more combo boxes.
bg: Няма повече падащи кутии.

note: Translators: this is for navigating among text entries in a form within a document.
en: Goes to previous entry.
bg: Към предишния елемент.

note: Translators: this is for navigating among text entries in a form.
en: Goes to next entry.
bg: Към следващия елемент.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from text entry to text entry in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more text entries can be found.
en: No more entries.
bg: Няма повече елементи.

note: Translators: this is for navigating among fields in a form within a document.
en: Goes to previous form field.
bg: Към предишното поле във формуляр.

note: Translators: this is for navigating among fields in a form within a document.
en: Goes to next form field.
bg: Към следващото поле във формуляр.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from form field to form filed. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form field can be found.
en: No more form fields.
bg: Няма повече полета във формуляра.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g. <h1>)
en: Goes to previous heading.
bg: Към предишното заглавие.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g., <h1>)
en: Goes to next heading.
bg: Към следващото заглавие.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g. <h1> is a heading at level 1).
en: Goes to previous heading at level %d.
bg: Към предишното заглавие от ниво %d.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g. <h1> is a heading at level 1).
en: Goes to next heading at level %d.
bg: Към следващото заглавие от ниво %d.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from heading to heading (e.g. <h1>, <h2>, etc). This string is the detailed message which Orca will present if there are no more headings found.
en: No more headings.
bg: Няма повече заглавия.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.) This string is the detailed message which Orca will present if there are no more headings found at the desired level.
en: No more headings at level %d.
bg: Няма повече заглавия от ниво %d.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to previous landmark.
bg: Към предишния ориентир.

note: Translators: this is for navigating to the next ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to next landmark.
bg: Към следващия ориентир.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.  This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
bg: Не са открити ориентири.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered lists in a document.
en: Goes to previous list.
bg: Към предишния списък.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered lists in a document.
en: Goes to next list.
bg: Към следващия списък.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from bulleted/numbered list to bulleted/numbered list. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more lists found.
en: No more lists.
bg: Няма повече списъци.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered list items in a document.
en: Goes to previous list item.
bg: Към предишния елемент от списъка.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered list items in a document.
en: Goes to next list item.
bg: Към следващия елемент от списъка.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from bulleted/numbered list item to  bulleted/ numbered list item.  This string is the detailed message which Orca will present if there are no more list items found.
en: No more list items.
bg: Няма повече елементи в списъка.

note: Translators: this is for navigating between live regions
en: Goes to previous live region.
bg: Към предишния жив район.

note: Translators: this is for navigating between live regions
en: Goes to next live region.
bg: Към следващия жив район.

note: Translators: this is for navigating to the last live region which made an announcement.
en: Goes to the last live region which made an announcement.
bg: Към последния жив район, изпратил уведомление.

note: Translators: this is for navigating HTML in a structural manner, where a 'live region' is a location in a web page that are updated without having to refresh the entire page.
en: No more live regions.
bg: Няма повече живи райони.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to previous paragraph.
bg: Към предишния абзац.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to next paragraph.
bg: Към следващия абзац.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more paragraphs found.
en: No more paragraphs.
bg: Няма повече абзаци.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a form within a document.
en: Goes to previous radio button.
bg: Към предишния радио бутон.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a form within a document.
en: Goes to next radio button.
bg: Към следващия радио бутон.

note: Translators: this is for navigating in document content by moving from radio button to radio button in a form. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more radio buttons found.
en: No more radio buttons.
bg: Няма повече радио бутони.

note: Translators: this is for navigating among separators, such as the <hr> tag, in a document.
en: Goes to previous separator.
bg: Към предишния знак.

note: Translators: this is for navigating among separators, such as the <hr> tag, in a document.
en: Goes to next separator.
bg: Към следващия знак.

note: Translators: this is for navigating document content by moving amongst separators (e.g. <hr> tags). This string is the detailed message which Orca will present if there are no more separators found.
en: No more separators.
bg: Няма повече разделители.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to previous table.
bg: Към предишната таблица.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to next table.
bg: Към следващата таблица.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table to table.  This string is the detailed message which Orca will present if there are no more tables found.
en: No more tables.
bg: Няма повече таблици.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes left one cell.
bg: Една клетка наляво.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes right one cell.
bg: Една клетка надясно.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes up one cell.
bg: Една клетка нагоре.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes down one cell.
bg: Една клетка надолу..

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the first cell in a table.
bg: Към първата клетка в таблица.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the last cell in a table.
bg: Към последната клетка в таблица.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to previous unvisited link.
bg: Към предишната непосетена връзка.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to next unvisited link.
bg: Към следващата непосетена връзка.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more unvisited links found.
en: No more unvisited links.
bg: Няма повече непосетени връзки.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to previous visited link.
bg: Към предишната посетена връзка.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to next visited link.
bg: Към следващата посетена връзка.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more visited links found.
en: No more visited links.
bg: Няма повече посетени връзки.

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
bg: цвят на фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.
en: background full height
bg: пълна височина на фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
bg: шарка на фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
bg: посока

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
bg: редактируем

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
bg: име на фамилията

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
bg: основен цвят

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
bg: основна шарка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
bg: шрифтов ефект

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
bg: отстъп

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
bg: грешка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: invisible
bg: невидим

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
bg: подравняване

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
bg: език

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
bg: ляво поле

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
bg: височина на реда

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
bg: стил на абзаца

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
bg: пиксели преди реда

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
bg: пиксели под реда

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
bg: пиксели между редовете

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
bg: дясно поле

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
bg: издигане

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
bg: мащаб

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
bg: размер

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribut
en: stretch
bg: разтягане

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
bg: зачертаване

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
bg: стил

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
bg: декорации на текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
bg: завъртане на текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
bg: сянка на текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
bg: подчертаване

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
bg: вариант

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
bg: вертикално подравняване

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
bg: чернота

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
bg: рлежим на пренасяне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
bg: посока на писане

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translate
en: true
bg: истина

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
bg: лъжа

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttri
en: none
bg: без

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
bg: гравирано

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
bg: релефно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
bg: контурно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
bg: надчертано

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
bg: зачертано

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
bg: мигане

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
bg: черна сянка

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
bg: единично

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
bg: двойно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
bg: ниско

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
bg: след знак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
bg: след дума

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://library.gnome.or
en: word char
bg: след знак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
bg: надясно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
bg: наляво

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
bg: отляво

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
bg: отдясно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
bg: центриране

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
bg: без подравняване

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
bg: запълване

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
bg: съвсем сбито

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
bg: много сбито

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
bg: сбито

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
bg: полусбито

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
bg: нормално

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
bg: полуразширено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
bg: разширено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
bg: много разширено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
bg: съвсем разширено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
bg: малки главни

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
bg: наклонено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
bg: курсив

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
bg: Стандартен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
bg: Текст

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
bg: Заглавие

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
bg: по реда

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
bg: като долен индекс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
bg: като горен индекс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
bg: отгоре

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
bg: над текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
bg: по средата

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
bg: отдолу

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
bg: под текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
bg: наследяване

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
bg: ЛД-ГД

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
bg: ДЛ-ГД

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
bg: ГД-ДЛ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
bg: ГД-ЛД

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
bg: ДГ-ДЛ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
bg: ДГ-ЛД

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
bg: ЛД

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
bg: ДЛ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
bg: ГД

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
bg: непрекъснато

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: spelling
bg: правопис

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
bg: За превключване натиснете интервала.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
bg: За разширяване натиснете интервала, за избор — вертикалните стрелки.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
bg: За фокусиране на дъщерните прозорци натиснете Алт+Ф6.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
bg: За предвижване към елемент използвайте стрелките или автоматичното дописване.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
bg: За преминаване към системните менюта използвайте Алт+Ф1.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
bg: За избор на елемен използвайте вертикалните стрелки.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
bg: За свиване използвайте Шифт+наляво.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
bg: За разширяване използвайте Шифт+надясно.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
bg: Въведете текст.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
bg: За разглеждането на другите табове използвайте хоризонталните стрелки.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
bg: За задействане натиснете интервала.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
bg: За избор на стойност използвайте вертикалните стрелки или направо въведете число.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
bg: За промяна използвайте стрелките.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menues.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
bg: За придвижване използвайте хоризонталните стрелки, за избор на елемент използвайте вертикалните.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menues.
en: To enter sub menu, press right arrow.
bg: За влизане в подменю използвайте надясно.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
bg: За намаляване използвайте наляво, за увеличаване — надясно, за минимума — начало, за максимума — край.
